Mám dotaz ohledně následující situace: Otec poskytl půjčku bytovému družstvu BD, kde jsme oba členy, a následně tuto půjčku postoupil (přepsal) na mě. Následně se zvyšoval základní vklad, který byl v mém případě placen z oné půjčky. Když se dále jednalo co a jak s půjčkami (každý člen poskytl nějaké finance) v rámci bytového družstva BD, nechal jsem si úroky a půjčku vyplatit. Otázkou, která mě nyní vrtá v hlavě, je, jestli a jak mám tento "příjem" danit? Díky za radu. S pozdravem J.
Daně, daňové přiznání, finanční úřad, odvod daní
Zdanění úroku po vrácení dluhu věřitelem (bytové družstvo)
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 48
Samotný příjem z titulu postoupení půjčky (postoupení pohledávky) je u Vás osvobozen od daně z příjmů fyzických osob, protože jde o příjem z darování v přímé příbuzenské linii (rodiče-děti).
Dále samotné vyplacení jistiny půjčky není předmětem daně z příjmů, takže se nezdaňuje.
Samotné vyplacení úroku je zde zdanitelným příjmem, takže částku vyplacených úroků od BD byste měl zdanit. Jedná se o příjem z kapitálového majetku podle § 8 zákona o daních z příjmů a uvádí se na řádku č. 38 v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
Dále záleží na tom, jak vysoká byla částka úroků, protože v určitých případech nemusíte podávat daňové přiznání a tím částku úroků nebudete muset zdaňovat. Například pokud máte příjem z jednoho zaměstnání a vedle toho máte jako další příjem pouze tyto vyplacené úroky, tak v případě, že vyplacená částka úroků nepřesahuje 20.000 Kč, potom nemusíte podávat daňové přiznání, takže takový příjem v souladu se zákonem o daních z příjmů nezdaňujete.