Objednala jsem si na Vinted značkové brýle, které měly být v perfektním stavu. Přišly poškrábané, zaprášené a špatně zabalené. Odmítla jsem je přijmout. Vrátila jsem je tedy do původního obalu a poslala zpátky. Následně prodejce začal tvrdit, že mu přišly brýle poškozené, že byly špatně zabalené. Podpora Vinted rozhodla, že je to moje chyba a poslala mé peníze prodejci, který má nyní jak brýle tak peníze. Přitom brýle špatně zabalil on. Já je vrátila v naprosto stejném balení, v jakém mi od nějnpřišly. Mohu se někam odvolat? Jaké mám šance na vrácení peněz? Děkuji.
Manžel předevčírem zakoupil ojetý vůz od fyzické osoby - nepodnikatele - s STK platnou ještě 2 měsíce. Byl majitelem ujištěn, že STK auto vždy procházelo bez jakéhokoliv problému.
8.4.2025 se ihned vydal na STK, kde chtěl rovnou udělat kromě evidenční kontroly i technickou kontrolu. Neprošel emisemi ani technickou kontrolou. Bylo vyčteno několik (10 vážných) vad s dalšími technickými problémy - odhadovaná cena opravy 30-50.000 Kč (auto bylo zakoupeno za 120.000 Kč, což odpovídá ceně podobných ostatních automobilů). Ihned se (ani ne 24 hodin po koupi) obrátil na prodávajícího, který o ničem nechce slyšet a odmítá vrácení automobilu, který není ve stavu jaký prodávající uváděl. Je možné v této situaci něco dělat? Děkuji za Vaši odpověď.
Chtěla bych si od přítele odkoupit 6 let staré auto za 200.000 Kč. On v lednu 2025 zaplatil roční povinné ručení a havarijní pojištění v částce 9.000 Kč. Navrhuje mi přepsat auto na mě až v době, kdy se bude ta pojistka znovu platit, abych teď nemusela zbytečně platit poměrnou část tohoto pojištění. Domluvili jsme se, že v současné době bych mu zaplatila kupní cenu 100.000 Kč a zbytek bych mu doplatila při převodu na mně. Jak to ale udělat a právně zajistit, abych o to auto nepřišla nebo nakonec nezaplatila i vyšší částku, kdyby se s přítelem něco stalo a přešlo to do dědictví jeho dětí?
Od r. 2013 vlastním byt a garáž (zapsáno na LV) v bytovém domě (SVJ), rozhodl jsem se garáž prodat, vydal inzerát a oslovil referentku z firmy, která nám provádí roční vyúčtování režijních nákladů (vody, teplo...) o stanovení nové výše záloh a rozpočítání na garáž. Ta - zřejmě po nějaké jiné zkušenosti v této věci - mně sdělila, že s jistotou dojde u nového majitele k neplacení nákladů (FO...) a dále ihned toto oznámila členům výboru SVJ. Jeden z nich mi 01.04.2025 napsal: "Informace o prodeji byla rozeslána členům našeho SVJ prostřednictvím e-mailu. Doufám, že se najde někdo z domu, kdo by měl o garáž zájem, protože další dělení podílů není to, co by bylo žádoucí (rozpočítávání peněz do fondu oprav atd.)". Z výše uvedeného vyplývá, že pokud se nenajde nikdo z domu, kdo by garáž koupil, budou dva členové výboru SVJ podnikat vše pro to, aby mně prodej zhatili. Jak mám dále postupovat? Nebo mám právo garáž prodat bez ohledu na reakce nějaké referentky a zatím 2 členů SVJ - a nový majitel ať pak sám požádá o stanovení plateb za garáž? Je možné, abych byl členy SVJ nějakým způsobem omezován a prodej zakázán? Děkuji Vám za odpověď.
Obracím se na Vás s prosbou o pomoc jak vyřešit "odstoupení od smlouvy mezi podnikajícími subjekty". V 10/2024 nám bylo v práci (objednávka na IČO) telefonicky nabídnuto dodání toneru do tiskárny. Souhlasila jsem. Dodání bylo smluveno na konec listopadu 2024. Toner byl dodán v termínu. Zásilka se předem neplatila - faktura se splatností. Toner nepasoval do tiskárny, následně tedy z naší strany reklamováno, vyfoceno - reklamace uznána. Domluvili jsme se, že toner vrátíme a oni dodají nový správný. V 1/2025 dodán druhý toner, který opět napasoval do naší tiskárny. Opět reklamováno s tím, že už nemáme o jejich výrobky zájem. Prosili ještě o jednu šanci, nicméně trvali jsme na tom, že nemáme o další zboží zájem. Nyní v 3/2025 se ozvali, že vyřídili naši reklamaci a posílají 3. toner. Toner odmítám, chci odstoupit od smlouvy. Oni tvrdí, že nemůžu odstoupit, musím převzít, mají nárok na reklamaci atd. Pokud zboží nepřevezmu, tak ho uloží u sebe "ve skladu" a budou účtovat skladovací poplatek za každý den. Je nějaká možnost jak se bránit nebo opravdu musím převzít další toner? Přece ani od října už dávno nemusíme mít stejnou tiskárnu. Můžou mi donekonečna posílat svoje nevyhovující výrobky? Přikládám jejich VOP.
Stručně rekapituluji situaci.
12.7.24 zakoupen mobil Samsung A25 v eshopu https://www.electro-room.cz
11.2.25 ve značkové opravně Samsung konstatováno, že je primárně určen na polský trh. Neprodleně mailem informován prodejce, odpověděl, že mám reklamovat u něj.
12.2.25 zaslán mobil prodejci s reklamačním protokolem, kopií faktury a fotodokumentací projevu závady. Zvolený způsob vyřízení oprava nebo výměna.
13.2.25 prodejce nezastižen na provozovně, zásilka uložena na poště.
18.2.2025 zásilka převzata, prodejce neposlal potvrzení o převzetí reklamace.
Prosím o zodpovězení těchto dotazů:
Děkuji a přeji hezký den.
V bodech nastíním svou situaci. V létě 2024 jsem učinil na základě předchozí zkušenosti ústní dohodu o provedení práce. V dohodě byl stanoven rozsah prací: plechová střecha se čtyřmi světlíky nad obytnou částí domu a u hospodářského stavení z pálených tašek po celé jeho délce. Dohodli jsme se na zálohových platbách na účet zhotovitele a celkové ceně cca 100.000 Kč. Termín dodání byl 3 týdny.
Střecha nad obytnou částí:
Střecha podél hospodářské budovy:
Souhrnně: práce nedokončená a ta která byla udělána je nekvalitní. Dále přijaty peníze na světlíky, které nebyly dodány (ani objednány). Nyní, když mám zrekonstruovanou obytnou část jsem se rozhodl, že celou práci budu reklamovat,
protože střechou zatéká a hrozí, že peníze vynaložené na rekonstrukci bytové části budou doslova a do písmene utopené po první průtrži. Špatnou kvalitu provedené práce mi potvrdili i pracovníci fy, která mi rekonstrukci bytové části
dokončovala. Zhotovitel se k reklamaci a vrácení peněz postavil tak, že můj nárok na reklamaci a vrácení peněz bere jako vyhrožování a hrozí podáním trestního oznámení. Mohu poprosit o radu: jakým způsobem se mohu bránit, jaké mám prosím možnosti, jak bych mohl co nejefektivněji postupovat? Děkuji.
Odkoupila jsem si 1/4 nemovitosti, já měla 3/4 a 1/4 jsem odkoupila od bývalé spolumajitelky. V trámech se vyskytl tesařík krovový, dle firmy tam byl tak 10 let. Některé trámy se budou muset vyměnit, bude se jednat o velmi nákladnou opravu.
1) Lze dřevokazný hmyz tesaříka krovového považovat za skrytou vadu nemovitosti? A je vůbec šance, že bych byla u soudu úspěšná, když příbuzná neměla na půdu přístup, měly jsme totiž slovně dohodnuto, kdo co užívá a vzájemně si do "cizích" částí nechodili.
2) Dále dělám revizi elektřiny. Ta je v bytě po bývalé spolumajitelce špatně, třífázový proud je napojen na jednofázový elektroměr. Je toto skrytá vada nemovitosti? A mám nárok na úhradu celé revize týkající se tohoto bytu, nebo se to bude dělit dle podílů?
3) Je nutné mít pro reklamaci skryté vady nemovitosti soudní znalecké posudky nebo stačí vyjádření firmy a revizního elektrikáře (+ fotodokumentaci).
Velmi Vám děkuji za odpověď.
Ráda bych se informovala na možnosti, které mám v rámci práva jako zákazník autoservisu a jak postupovat při reklamaci. Dne 28.10.2024 bylo vozidlo předáno do příslušného servisu po náhlé poruše motoru s tím, že domluvený termín prohlídky vozu bude 4.11.2024. Ze strany servisu docházelo k neustálému oddalování opravy se slovy, že je čas přezouvání a že nemají dostatek personálu, atd. I v momentě, kdy se na vozidlo již podívali, byl termín dodání opraveného vozu stále prodlužován. Po opakovaném urgování bylo vozidlo po repasu motoru, který daný servis zaslal na opravu na své smluvní místo, předáno dne 28.01.2025. Zaplacená částka za opravu byla 77.609 Kč. Po převzetí vozu s ním bylo jezděno jeden den, poté bylo odstaveno kvůli cestě do zahraničí, po jejímž návratu bylo vozidlo opět jeden den jezděno, a během tohoto dne se objevila stejná porucha, jako před celkovou opravou vozu. Telefonicky jsem kontaktovala servis, vyžádali si příjezd na diagnostiku a vozidlo ten den již zpět vydáno nebylo, protože vykazovalo známky neznámé poruchy - dle slov servisu byla znovu stejná chybná část vozu odeslána na jejich smluvní pracoviště, kde opravu motoru prováděli již předtím. Opakované odevzdání vozu do opravy proběhlo dne 14.2.2025 a do dnešního dne (14.3.2025) jsem nebyla kontaktována o předběžné době dodání vozu, či s jakýmikoliv informacemi. Dne 14.2.2025 mi bylo servisem poskytnuto také náhradní vozidlo, které mohu po dočasnou dobu využívat. Zajímá mne, zda-li mám dle zákona kvůli délce a opakování opravy právo na vrácení ať už částečné nebo celkové sumy za opravu, případně kolik dní má servis na reopravu, jelikož bez vozidla jsem již prakticky od listopadu loňského roku, po jeho převzetí je znovu nepojízdné a provést opravu se servisu zjevně nedaří. Dále také, jakou záruku je servis povinen poskytnout na opravu vozu i v případě, že je do něj kvůli chybné opravě stále vraceno. Děkuji.
Koupil jsem ojetý vůz Renault a dovozce mi odmítá poskytnout údaje z elektronické servisní knihy s odůvodněním, že by porušil GDPR. Na námitku, že vůz je můj i ze servisní knihou, mi poskytl údaje od mé koupi vozu! Tzn. žádné. Potřebuji ověřit průběh servisní historie vozu atd. Výhružka právníkem nezabrala. Děkuji za radu a s pozdravem Martin Píša.