Pracovní neschopnost, nemocenská
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní neschopnost
- Zobrazení: 431
31.1.2025 mi skončila smlouva, nyní jsem stále na nemocenské v tzv. ochranné lhůtě a pobírám nemocenské dávky. Jsem na nemocenské kvůli vyhoření z IT oboru a zvažuji nějaký drobný, manuální přivýdělek, než se do svého oboru vrátím. Zatím jsem si zjistila, že práce na DPP v jiném oboru, než ze kterého mi plyne nemocenská podpora, není na překážku, pokud není v rozporu s léčebným režimem a výše výdělku nepřesáhne 10.000 Kč měsíčně. Je tomu skutečně tak? A jak je to v případě brigády během nemocenské s podepisováním přiznání k dani (tzv. růžový papír)? Nerada bych něco zanedbala a kvůli drobné manuální brigádě přišla o výplatu nemocenských dávek. Předem díky za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní neschopnost
- Zobrazení: 496
Mám dotazy týkající se PN. Mám termín na operaci a ten jsem oznámila nadřízené prakticky 2 měsíce předem písemně i osobně, vč. své nejvyšší nadřízené. Nejen, že jsem slyšela, že jsem si termín dala na Velikonoce, ale zasypala mě dotazy typu: kde mi operaci budou dělat, jak dlouho budu nemocná a co mi budou dělat. Podotýkám, že termín jsem si sama nevybrala, ale takový mi byl přidělen, dřív ho neměli volný a jak dlouho bude PN trvat, nejsem schopna zodpovědět, protože mi bylo pouze předběžně řečeno, že cca 1-2, když vše bude bez komplikací. Má na takové dotazy nadřízený právo a má právo se zeptat na mzdové účtárně, ve kterém zdravotnickém zařízení mi výkon dělali? Mám za to, že povinnost zaměstnance je pouze dodat neschopenku včas svému zaměstnavateli a případně z dobré vůle mu oznámit, že budu v pracovní neschopnosti. Nebudu uplatňovat nemoc z povolání, přestože se jedná o nemoc z práce s počítačem a ani se nejedná o úraz mnou zaviněný. Nevyžaduji tedy po zaměstnavateli žádné plnění. Na co má právo se tedy zeptat zaměstnavatel a co je přesně mou povinností a v jakém časovém horizontu? Mám za to, že na některé otázky nejsem povinna odpovídat a jsou zcela nevhodné. Děkuji za odpověď, Hana.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní neschopnost
- Zobrazení: 453
Pracuji 12 hodin krátký a dlouhý týden. V pondělí ráno jsem volala na záznamník do práce, že přijedu později, že si zajedu k lékaři na injekci, neboť jsem měla svalovou teplotu a velké bolesti zad. Nicméně jsem si vzala prášek a do práce přijela, tak jak mám. Po 5ti a půl hodinách se bolest nedala vydržet. Poprosila jsem o propustku a jela k lékaři. Dostala jsem injekci, potvrzení na propustku s tím, že neschopenka mi bude vystavena druhý den. Jelikož jsem byla v práci a potvrzení propustky je prý na omluvení zbytku pracovní doby. Měla jsem jet domů a po injekci si lehnout. Volala jsem to personální a ta mi sdělila, že to neplatí a mám si vzít po zbytek dne, kdy jsem jela z práce k lékaři dovolenou. Chci se zeptat, jestli na to má paní personální právo? On není problém vystavit neschopenku zpětně, ale já přijdu o proplacení propustky, na kterou si myslím mám právo. Chápu, že se návštěvy lékaře hlásí dopředu, ale jsou věci, které neovlivníte. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Pracovní neschopnost
- Zobrazení: 855
Do 30.11.2024 jsem byl zaměstnán. 2.12.2024 jsem nastoupil do nové práce. Tento poměr skončil 19.12.2024. Od 20.12. 2024 jsem v ochranné lhůtě začal marodit s depresí, která je celkem silná. 6.2.2025 jsem byl na kontrole u lékaře, který mně sdělil, že na konci února 2025 musí pracovní neschopnost ukončit, protože na něj tlačí ČSSZ. Moc tomu nerozumím. Na internetu jsem nic takového nenašel a podpůrčí doba může trvat až 380 dní. Rád bych od vás dostal nějakou radu. Děkuji. Můj dotaz prosím nezveřejňujte.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Pracovní neschopnost
- Zobrazení: 809
Nastoupila jsem na neschopenku (dočasná pracovní neschopnost, DPN). Mám dvě práce, v jedné úvazek 0,6 a chodím do této práce v pondělí, středu a pátek (celkem 24 hod, rozdělených do směn 9-8-7 hodin), v druhé práci mám úvazek 0,4 a tam jsem úterý a čtvrtek. Účetní z první práce (0,6 úvazek) mě upozornila, že pokud má PN bude trvat pouze 3 dny (pondělí-středa), budou mi v práci následně chybět hodiny, které si budu muset dopracovat. Moc tomu nerozumím, ale prý je vyplacení PN rozděleno do 5 dnů a mně tak náleží na každý den 4,8 hodin. Navíc v pátek čerpám náhradní volno, takže ani tento den nejdu do práce, ale čerpám normálně 7 hod dle plánu směny. Můžete mi, prosím vysvětlit, jak je tedy myšleno to, že mi budou chybět hodiny, když bych měla PN jen pondělí-středa a ve čtvrtek už byla v práci? To jsem samozřejmě v té druhé. A pátek mám nahlášené to volno. Vlastně mě tento systém nutí, abych byla na PN o den déle.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Pracovní neschopnost
- Zobrazení: 1179
V roce 2019 jsem nastoupila do práce (klasické HPP), bohužel jsem po ca 4 měsících omarodila a nemocenskou pobírala asi 9 měsíců. Po skončení nemocenské jsem pracovní poměr ukončila a až do 1/2024 pracovala jako OSVČ. 1.2.2024 jsem opět nastoupila na HPP, zde jsem pracovala až do minulého týdne – nyní jsem opět na nemocenské (vyhoření). Po dobu tohoto zaměstnání jsem marodila pouze týden někdy ca v říjnu (viróza). Nastudovala jsem si, že mezi 2 nemocenskými musí být minimálně 190 kalendářních dnů, kdy je člověk zaměstnán a současně tam není nějaké vyloučení (nemocenská, karanténa) – to jsem snad splnila, protože jsem byla od 2/2024 do 10/2024 „v kuse“ v práci. Co jsem tedy pochopila, nová nemocenská by se měla krátit pouze o ten týden v říjnu. Je to skutečně tak? Díky za zodpovězení dotazu.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní neschopnost
- Zobrazení: 1785
2023 došlo v pracovním poměru k reorganizaci (přesun pracoviště do jiného města). Buď dojíždět nebo budu muset ukončit pracovní poměr. 2 měsíce na překážkách + 3 měsíční odstupné. Situaci mám složitější - od jsem na DPN - lázně a teď mám plánovanou operaci - výměna kolenního kloubu, pak rehabilitace. Blíží se mi konec dočasné pracovní neschopnosti DPN.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní neschopnost
- Zobrazení: 2174
Od 9/2023 jsem kvůli onemocnění toxickou epidermální nekrolýzou v pracovní neschopnosti. Protože jsem učitelka v MŠ nebylo mi doporučeno již toto povolání kvůli nemocí a případným infekcím vykonávat. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na ukončení pracovního poměru dohodou k 31.12.2023.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní neschopnost
- Zobrazení: 2233
Pracuji jako dělnice v třídírně oděvů. Tahají se tam těžké pytle s věcmi. Jsem momentálně v dočasné pracovní neschopnosti DPN, týden po gynekologické operaci - hysterektomie (odstranění dělohy). Mám nabídku na práci u jiného zaměstnavatele na home office - rozesílání vyúčtování emailem. Je možné přijmout práci na home office pro jiného zaměstnavatele a zároveň zůstat na neschopence u nynějšího zaměstnavatele? Děkuji za Vaši odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Pracovní neschopnost
- Zobrazení: 1617
Obracím se na Vás s prosbou o vysvětlení, zdali moje současná firma mi správně vypočítala krácení mého ročního nároku na ŘD. Ve firmě máme nárok na 20 dnů, tj. 160 hodin, při úvazku na 8 hodin 5 dnů v týdnu. Můj hlavní pracovní poměr skončí v současné firmě dohodou k 31.12.2023, již je dohoda o ukončení podepsána. Firma mi řekla, že mi zkrátila můj nárok na ŘD pro rok 2023 z 160 hodin na 16 hodin, dle stavu k 30.11.2023.