Rodinné právo
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 235
Chtěla bych se zeptat na postup, když se z nesezdaného vztahu po deseti letech odejde partner, dohodneme se na výši výživného a péči i děti. Jak mám dále postupovat, aby tato domluva měla právní platnost. Je to ústní dohoda. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů SJM a rozvod
- Zobrazení: 431
Manželka se se mnou rozešla, byl jsem nucen opustit byt, ve kterém jsme spolu žili cca 10 let. Máme pětiletého syna. Byt je v osobním vlastnictví pouze manželky, nemáme ho ve společném jmění. Koupila si ho, když jsme spolu byli, ale před svatbou, mně tenkrát nechtěli dát hypotéku, tak vše je právně vedeno na její jméno. Jelikož jsem jí po celou dobu přispíval na hypotéku, dával jsem jí na chod celé domácnosti cca 20.000 Kč měsíčně, zajímalo by mě, jestli mám nárok na nějaké finanční vyrovnání z její strany - roky jsem jí takto přispíval, byt zůstane ale jí, teď vlastní bydlení nemám a musím začínat od začátku. Zatím neprobíhá rozvodové řízení, zjišťuju jen předběžně svá možná práva. Děkuju za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Střídavá péče, svěření do péče, adopce (osvojení), pěstounství
- Zobrazení: 542
Před pár lety jsem žila s partnerkou a máme spolu přes dárce malého 5-ti letého syna. Nyní jsme slovně domluvené na péči, kdy si ho bere jednou za 14 dní a platí 2.000 Kč na malého a ve školce platí obědy 500-700 Kč měsíčně. Bohužel úplně takto nefungujeme. Věčně ji nevyhovují víkendy, kdy má malého mít a stále dokola zkouší. Na dobré slovo se s ní nedá domluvit a mám strach udělat nějaký krok, aniž bych ublížila svému synovi. Nedělá mi problém jí ho dávat, ale vadí mi její přistup o tom, že věcně jí něco nevyhovuje. Dle mě by fungovala lépe, kdyby vše bylo dané. Vím, že z právního hlediska na něj ani nemá nárok, ale není nějaká cesta, která by nám ulehčila život a dala druhé straně přesně, co má plnit? Předem děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Rozvod manželství (články)
- Zobrazení: 238
S manželem jsem se domluvili jak na rozvodu, tak následné péči o syna i výši výživného. Na internetu jsme stáhli potřebné formuláře pro rozvod. Jediné s čím si nevíme rady je tento odstavec:
Ve věci péče a výživy o nezletilé dítě byl soudu podán návrh na schválení dohody rodičů o úpravě poměrů nezletilého dítěte soudem, které je vedeno pod spisovou značkou __________________, o kterém ale dosud nebylo rozhodnuto. / Ve věci péče a výživy k nezletilému dítěti byla rozsudkem __________________ ze dne __________________, spisová značka __________________, schválena dohoda rodičů o úpravě poměrů nezletilého dítěte.
My musíme nejdříve podat návrh na vypořádání péče o dítě a pak až následně zažádat o rozvod takový? Protože v tuto chvíli nevíme žádnou spisovou značku nic. Moc Vám děkuji za radu. Černá.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů SJM
- Zobrazení: 1529

Za trvání manželství jsme si pořídili garáž. V katastru nemovitostí byl zapsán pouze manžel. Po rozvodu daroval garáž naší dceři, o této skutečnosti jsem od něho informaci nedostala, dozvěděla jsem se to zcela náhodně až později. V katastru nemovitostí jako vlastník je tedy nyní vedena pouze dcera. Jsem i nadále spoluvlastníkem poloviny garáže, když já jsem dceři po rozvodu svoji polovinu garáže nedarovala? Můžu dodatečně požádat o zápis do katastru nemovitostí jako spoluvlastník? Případně co bych měla v této záležitosti podniknout. Poraďte mi prosím. S dcerou máme velmi problematický vztah, chová se ke mně velmi špatně, i slovně. Absolvovala jsem dvě operace, ona mi poté neposkytla sebemenší pomoc. Pomohli mně cizí lidé. Děkuji za Vaši odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Sociální podpora, dávky, důchody, příspěvky, kindergeld
- Zobrazení: 310
Původní dotaz s odpovědí:
__________________________________________________________________________________________
Obracím se na Vás s dotazem ohledně zamítnutí mé žádosti o příspěvek na bydlení Úřadem práce a vzniku přeplatku na dávce státní sociální podpory příspěvek na bydlení (viz příloha 1). Důvodem zamítnutí bylo, že úhrady nákladů na bydlení prováděla osoba, která není uvedena mezi společně posuzovanými osobami (Rudolf Veselý). Úřad práce požaduje, abych doložila věrohodný důkaz, že jsem mu tyto náklady refundovala. Po obdržení výzvy (viz příloha 2) jsem doložila dopis napsaný Rudolfem Veselým (viz příloha 3) o vypořádání nákladů, avšak tento důkaz nebyl uznán jako dostatečný. Z důvodu blokace mého vlastního bankovního účtu bankou využívám účet třetí osoby k úhradě nájmu za bydlení. Veškeré dokumenty byly Úřadu práce zaslány prostřednictvím datové schránky. Výpisy všech bankovních transakcí Úřadu práce byly rovněž předloženy. Při sepisování potvrzení o předání finančních prostředků panu Rudolfu Veselému jsem se prostřednictvím Vašich webových stránek obrátila na sociálního pracovníka s žádostí o radu, jak toto potvrzení správně sestavit. Odpověď od paní Mgr. Vlaďky Šťastné (soc. prac.) přikládám.
Odpověď:
Paragraf 25 odst. 3 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře říká, že: Do nákladů na bydlení se započítávají náklady na bydlení uhrazené v rozhodném období oprávněnou osobou nebo společně posuzovanými osobami, pokud v bytě, na který je uplatňován nárok na příspěvek na bydlení, žily v rozhodném období. Jestliže tedy náklady na bydlení nehradíte přímo Vy, je zapotřebí skutečně úřadu práce doložit, že jste panu Rudolfu Veselému platby nájemného uhradila Vy. Zákon o státní sociální podpoře už ale nestanovuje, jakým konkrétním způsobem mají být takové platby doloženy. Vzhledem k tomu, že úřad práce z nějakého důvodu nepovažoval přiložený dopis za dostatečný, doporučuji podat proti rozhodnutí úřadu práce odvolání do 15 dnů od doručení rozhodnutí. K odvolání přiložte zmíněný dopis - doporučuji do něj ale doplnit identifikační údaje pana Veselého (datum narození, trvalý pobyt) a informaci, že je majitelem bankovního účtu, ze kterého odchází platby nájemného. Doporučuji také dokument opatřit úředně ověřenými podpisy. Kromě dopisu můžete k odvolání přiložit také kopie příjmových pokladních dokladů (stvrzenek) o předání peněz v hotovosti, pokud Vám pan Veselý takové doklady podepíše. Jestliže si na sepsání odvolání sama netroufáte, mohou Vám pomoci například pracovníci občanských poraden či oblastních charit, které zpravidla nabízí bezplatné právní poradenství. Odvolání podejte k Úřadu práce v Českých Budějovicích, rozhodovat o něm bude Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Jestliže Vašemu odvolání vyhoví, bude úřad práce v řízení o (ne)přiznání příspěvku na bydlení dál pokračovat. V opačném případě byste mohla ještě podat správní žalobu nebo požádat o příspěvek na bydlení znovu.
O příspěvek na bydleni jsem požádala znovu a přiložila jsem opravené dokumenty na základě poskytnutých doporučení, přestože refundace nebyla uznána a vznikl přeplatek na dávce státní sociální podpory příspěvek na bydlení 21.739 Kč . Vzhledem k tomu, že veškeré dokumenty byly odeslány prostřednictvím datové schránky, ověření podpisu v tomto případě není povinné. Pokud však problém spočívá právě v absenci ověření podpisu, ráda bych se zeptala, jaký by měl být můj další postup? Ještě před rozhodnutím ve věci refundace jsem předložila Úřadu práce potvrzení od pana Rudolfa Veselého s odůvodněním použití účtu třetí osoby k úhradě nájmu za bydlení s ověřeným podpisem (viz příloha 4), toto potvrzení také nebylo uznáno jako dostačující.
Tímto bych Vás chtěla požádat o opětovné přezkoumání předložených dokumentů včetně nového rozhodnuti o přeplatku. Jaké dokumenty či postup jsou v takové situaci akceptovatelné? Děkuji za Vaši radu. S pozdravem
Vesela.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 441
Chtěla bych požádat o zvýšení výživného na syna. Je mu 13 let a naposledy bylo výživné upraveno v jeho 2 letech. Žalobu jsem schopna sepsat sama, ale neznám adresu otce. Již několik let nekomunikuje se mnou ani se synem. Jak mám v žalobě definovat adresu otce? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Sociální podpora, dávky, důchody, příspěvky, kindergeld
- Zobrazení: 303
Od 1/2024 již nežijeme s otcem ve společné domácnosti. Otec pobíral Kindergeld na sebe. Od 9/2024 kindergeld nedal. Říkal, že mu nic neposlali už. A stále říká, že nic od nich nedostal, ale kdyby nedostal, familienkasse by mi vyplatila zpětně za půl roku. V 1/2025 jsem podala žádost o Kindergeld na sebe, jelikož žiju já s dítětem ve společné domácnosti. Vyplatili mi za únor, březen, duben Kindergeld. Ale zpětně již mi nic nedali. Otci přišel v dubnu dopis, že od února 2025 už Kg nepobírá. Ale co s tím, že mi to nedával a familienkasse mi zpětně nic už nedala? Přece mu to nemůže projít a nechat si peníze, které mu nenáleží. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Sociální podpora, dávky, důchody, příspěvky, kindergeld
- Zobrazení: 306
Můj bývalý přítel je invalida a chce požádat o příspěvek na automobil, protože ho musím vozit k lékaři. Musí být majitelem auta po koupi pouze on a lze v takovém případě tento automobil hned po koupi odkázat pro případ smrti konkrétní osobě, která není jeho rodinou? Jde mu o to, aby ho v rámci dědického řízení nezdědily jeho děti, které se o něho nezajímají a se kterými není ve styku. Navíc stále spolu sdílíme pronajatý byt, který má v nájmu on. Přispívám mu částečně na nájem, pomáhám mu, ale společnou domácnost nemáme, vše další platí každý sám. Budu jako společně posuzovaná osoba? Bylo by to pro něho samozřejmě finančně nevýhodné, měl by zřejmě nárok na nižší částku, ačkoli šetří státní peníze tím, že nežádá zatím příspěvek na bydlení, na který by měl nárok. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 444
Žijeme ve společné domácnosti, máme tři děti. Jeden syn dospělý, přispívá mi na jídlo, druhý syn stále studuje - květen 2025 maturuje a dcera 13 let. Partner platí hypotéku, spotřeby energie. Potraviny, ošacení, kapesné, obědy ve škole, cestovné dceři platím já. Dcera chodí na 8 leté gymnázium, navštěvuje taneční kroužek na závodní úrovni, tzn. výdaje s cestováním, víkendové soutěže, registrace do soutěží, platím já. Partner zaplatil dceři v zimě hory, které pořádala škola, ostatní výdaje jako je zapůjčení lyží a kapesné jsem platila já. V létě dcera pojede na tábor, partner chce zaplatit pouze půlku. Chtěla bych se obrátit na soud ohledně svěření dcery do péče a přiznání alimentů. Lze to tak udělat, když žijeme ve společné domácnosti a partner bude tvrdit, že např. potraviny kupuje on a ne já. Jak bych měla postupovat? Další věc je, že bydlíme v domě 20 let, který platí partner, je na něm hypotéka, která je napsaná na bratra partnera. Moje rodiče nám mnohokrát finančně pomáhali, když partner byl bez práce a neměli jsme peníze. Zaplatili za něho spoustu dluhů, exekucí. Dům bych chtěla prodat, peníze rozdělit i mezi děti, partner nechce o tom ani slyšet, mám nějaký právní nárok na dům? Žiji v něm 20 let, vychovali jsme tam děti a investovala jsem jednak peníze a čas do zvelebení domu. Situace je neúnosná jak pro mě, tak pro děti, partner používá děti jako nástroj, mě co nejvíce vytrestat, na pronájem nemám, jedinou možnost vidím v prodeji domu. Děkuji za odpověď.