Rodinné právo
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Společné jmění manželů a rozvod
- Zobrazení: 40
Máme s manželem byt v SJM financovaný hypotékou. Nyní začínáme řešit rozvod. Manžel byt chce přenechat mě. Z hypotéky ho nejspíše banka nevyváže. Byt prodávat nechci kvůli dětem. Lze nějak manžela i přes vinkulaci odebrat z katastru nemovitostí? Např. zúžením SJM a pak darovací smlouvou? Jde mi o to, že pokud bude manžel stále v katastru nemovitostí a já budu mít možnost pak hypotéku splatit jednorázově, aby nemohl přijít a chtít po mě vyplatit polovinu hodnoty nemovitosti. Sice tvrdí, že nic nechce, ale chci to mít smluvně ošetřené. Předem děkuji za zodpovězení dotazu.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 73
Jsem rozvedená 10 let (2014-2024). Vzhledem k tomu, že ex je OSVČ - tudíž nedohledatelné příjmy, ale žije si velmi dobře, novostavba bez hypotéky, další nemovitost rodný dům. Alimenty na 2 syny 16 a 19 let - 8.000 Kč - což mi přijde velmi směšné. Jeden syn má bezlepkovou dietu a druhý lupénku. Jen pečivo pro celiaka stojí denně před 100 Kč - lupénka další nákladná diagnóza. Chci požádat o zvýšení alimentů, ale vzhledem k tomu, že jsem nastoupila do nemocnice a sloužím, můj příjem je slušný. Mám obavy, když dojde k soudu, zda by mi mohli alimenty snížit. Otec své syny neviděl 5 let - nad rámec alimentů jim nikdy nic nekoupil, nevzal na dovolenou a těch posledních 5 let žádný dárek na narozeniny ani na Vánoce. Každý rok jezdíme s kluky k moři vzhledem k lupénce - nic jiného nepomáhá. Máme se celkem dobře, ale své peníze mám opravdu vydřené a jde mi o spravedlnost - není fér, že žena musí makat na směny a sloužit a vydělávat a on jen směšných 8.000 na oba dvoumetrové chlapy. Moc děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů
- Zobrazení: 128
Rozvádíme se s manželem, odešla jsem i s dítětem ze společného bytu, který jsme měli v nájmu, k matce. Nyní si vyřizuji vlastní byt a chci se zeptat, pokud na vybavení nového bytu dostanu peníze od matky případně jiného člena rodiny, bude to patřit do SJM? Abych ještě nemusela manžela vyplácet z věci, které mi pořídila matka za vlastní našetřené peníze. Peníze mi poslala ze svého na můj účet, nebo je lepší aby dané věci pořizovala koupi přímo platbou ze svého účtu. Děkuji. Na dítě manžel neposílá žádné finance aktuálně, tudíž vše platím já.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů
- Zobrazení: 119
Odešla jsem i s dítětem ze společného bytu, který byl v nájmu, odešla jsem bydlet s osobními věcmi sebe a dítěte k matce. Nyní jsem si našla nový byt, taky nájem, kde budu bydlet sama se synem. Jak je to se zařízením do nového bytu, na které mi peníze poskytla matka případně jiný člen rodiny – ze svého účtu poslali na můj účet finanční obnos. Abych ještě nemusela manžela z těchto nových věcí vyplácet. Případně je lepší, aby věci pořizovala matka platbou ze svého účtu? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů a rozvod
- Zobrazení: 161
Směřujeme s manželkou k rozvodu. Bydlíme v rodinném domě RD, který vlastním já. Společně jsme během 25 let dávali investice do oprav a renovací mého rodinného domu (plastová okna, zateplení, střecha, půdní vestavba...). Samozřejmě jsme i společně platili veškeré další rodinné výdaje. Děti máme již dospělé. Dluhy žádné nemáme. Co jsem povinen manželce zaplatit, abychom byli vyrovnáni?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Sociální podpora, dávky, důchody, příspěvky
- Zobrazení: 126
Bydlím v bytě v přístavbě rodinného domu s označením číslo 5 a smlouvou o pronájmu bytové jednotky. Nyní jsem si zažádal o příspěvek na bydlení, jenže mi byla žádost Úřadem práce zamítnuta, jelikož se podle katastru nemovitostí na dané adrese nachází pouze 3 bytové jednotky. Když jsem nahlédl do katastru nemovitostí, přístavba je skutečně od rodinného domu oddělena, má jiné parcelní číslo a je zanesena jako jiná stavba bez čísla popisného. Když jsem majitelku o tomto informoval, poskytla mi kolaudační rozhodnutí a rozhodnutí o povolení k trvalému užívání. Kolaudační rozhodnutí pochází ze 70. let 20. stol. a píše se v něm, že přístavbou vznikly dvě bytové jednotky. Tyto dokumenty jsem následně zaslal na Úřad práce, ale dostal jsem odpověď, že zaslané dokumenty neprokazují, že se jedná o byt. Proto jsem byl osobně na stavebním úřadu, kde jsem jim takto celou situaci vysvětlil, úřednice se mnou sepsala oficiální žádost o přezkum a bylo mi přislíbeno, že mi dají vědět a provedou osobní kontrolu do 30 dnů. Žádnou oficiální odpověď jsem ale od stavebního úřadu nedostal, kontaktovali pouze paní majitelku, že budou provádět kontrolu, která mi to následně sdělila a během kontroly jsem se nic konkrétního nedozvěděl (v bytě se úřednice zadržela max. 3 minuty) a zbytek řešila za zavřenými dveřmi s majitelkou. Já jsem se pouze dozvěděl, že ještě uvidí jak se to bude moct dát vyřešit a že dají vědět paní majitelce. Je prosím v této situaci nějaká šance na udělení příspěvku na bydlení? Proč nestačí kolaudační rozhodnutí - musel by být každý byt zkolaudován samostatně? A je možnost, aby stavební úřad vydal potvrzení, že se jedná o samostatnou bytovou jednotku, i když v katastru nemovitostí je přístavba označena jako jiná stavba? Řeším tuto situaci od začátku září 2024. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů a rozvod
- Zobrazení: 268
Manžel si během trvání našeho manželství zařídil na sebe živnost. Nyní chce, kromě jiného, kupovat na svoji firmu osobní vozidlo. Jak je to s případným dělením majetku, když by došlo k rozvodu, mám já jakožto manželka vůbec nějaký nárok na část firmy/část vozu apod.? A jak by to by to bylo v případě dluhů - pokud by někdy nějaké měl? Děkuji a přeji příjemný den.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 1230
Po rozvodu manželkou v roce roce 2019 jsem povinen hradit výživné na svou nezletilou dceru, nyní 16 let, ve výši 7.500 Kč měsíčně při mém aktuálním platu cca 48.000 Kč čistého. Dříve jsme měli nastavenou návštěvu každých 14 dní, kdy jsem si pro dceru jezdil a vracel ji zpět do místa jejího bydliště. Znamenalo to pro mně časovou i finanční náročnost, jelikož se jednalo o vzdálenost cca 150 km jedna cesta.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Nezařazené dotazy z rodinného práva
- Zobrazení: 287
Můj dotaz se týká mého syna (8 let), rád kouká na YouTube kanály, kde jsou malé děti s rodiči a kteří natáčejí videa týkající se jejich hraček, toho co dělají ve volném čase s rodiči a pod. , prostě nic co by ho mělo nějak negativně ovlivňovat, nebo morálně pohoršovat. Jenže nedávno přišel s tím, že by chtěl být taky Youtuber a dělat o sobě stejná videa, že ve třídě má dva kamarády, kteří taky už točí dětská videa.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Sociální podpora, dávky, důchody, příspěvky
- Zobrazení: 308
S manželkou se rozvádíme. 8/2024 jsme měli soud ohledně dětí. Žiju už s novou partnerkou, plánujeme spolu dítě, rodinu. Děti zůstaly u matky, můžu si je brát každý druhý víkend v měsíci. Pracuji v Německu a pobírám kindergeld, který jsem dával matce k rukám. Bylo mi řečeno, že kindergeld se nepovažují za přídavky. Proto se chci zeptat, musím pořád dávat kindergeld matce k rukám i po rozvodu?