Občanské právo
- Základní údaje
- Uložil(a): PhDr. et Mgr. Simona Ulčová, PhD. - právník
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
- Zobrazení: 107
Jak postupovat za situace, kdy na sousedním pozemku majitel de facto každý den (výjimkou je špatné počasí nebo jeho nepřítomnost), víkendy a svátky nevyjímaje, střílí výkonnou vzduchovou puškou na terč. Hladina hluku z dopadu projektilů na terč (kovový lapač broků) dosahuje hodnot cca 60-65 dB, občas až k 70 dB, (měřeno v chráněném prostoru RD, cca 2 m od fasády) každé zhruba 1-2 minuty, přičemž doba střelby se pohybuje kolem jedné hodiny, v době prázdnin někdy i dvakrát za den, čas střelby je různý, nejčastěji mezi 18:00 a 20:00 (občas se stalo, že "palba" probíhala i do 21:00). Zdá se to jako malichernost, nicméně v době střelby nelze ani sedět na terase, nepříjemný hluk značně omezuje využití pozemku, dokonce je nutno zavřít i dveře na terasu, aby se dalo v klidu sedět v obývacím pokoji. Soused se vyjádřil v tom smyslu, že doba klidu je od 22:00 do 6:00. Kam, na koho, se obrátit, abych získal více relevantních podkladů pro ještě jeden pokus o sousedskou domluvu? Zatím jsem se obrátil na obecní úřad, zda je vůbec střelba v BÚ (bydlení všeobecné dle územního plánu) možná či ne, zda je střelba ze vzduchovky běžná místním poměrům, za jakých podmínek lze střílet - odpověď byla, že toto je mimo kompetenci obce (právník nejsem, pro jistotu přikládám výňatek vyjádření). Opravdu je toto mimo obec, která má vypracovaný územní plán? Na koho se tedy ještě obrátit pro získání informací? Policie? Hygiena? Opravdu už si nevíme rady, kde načerpat řádné argumenty pro slušnou domluvu se sousedem (byť si od tohoto příliš neslibujeme, bohužel, sousedé "si jedou ve svém a nehledí napravo-nalevo"), obracet se hned na úřady či právníka nechceme, přece jen člověk v oblasti bydlí a s největší pravděpodobností dál bydlet bude dalších X let. Děkuji za, třeba i heslovitý, návod, jak řešit takovouto prekérní situaci.
S pozdravem, Ing. L. Jelínek.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
- Zobrazení: 172
Koupili jsme rodinný dům vedle školy. Ihned vedle domu máme volejbalové hřiště. Přes den je zde běžný hluk, s čímž jsme počítali, bohužel na hřiště chodí po škole hrát místní omladina (nepřizpůsobivá), klidně i do 21. hodiny je zde neskutečný hluk, údery míčem do oplocení, sprostá slova, občas pořvávají i na mě, pokud není přítomný manžel. Máme malé děti a velmi nás to ruší. Nemůžeme si večer ani v klidu posedět. Je možné se proti tomu nějak bránit? Hluk je opravdu nesnesitelný a každý den. Je možné aby se školní majetek využíval bez přítomnosti školského personálu? Jeden z učitelů slíbil, že věc vyřeší, ale nevyřešilo se nic. Děkuji za pomoc.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Bydlení, nájem, nájemníci, SVJ, BD
- Zobrazení: 203
Byla jsem napadena při hraní na klavír ve všední den v 17:30 hod paní sousedkou s tím, že hraní na klavír v panelovém domě je zakázané, prý vyšla novela zákona. Snažím se cvičit v době, kdy jsme se kdysi spolu domluvily my dvě a určitě nehraju v době nočního klidu, tedy od 22:00 - 6:00, jak je tomu v zákoně. Prosím dotaz: Existuje zákon či novela o ZÁKAZU hry na hudební nástroj v domě s více byty? Pokud ano, prosím o jeho znění. Děkuji, Mgr. V. Jirkovská.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Bydlení, nájem, nájemníci, SVJ, BD
- Zobrazení: 171
Bydlíme v nájemním bytě VUŽV, je nevyhovující k bydlení, přesto platíme plné nájemné. Sleva z nájmu nám nebyla schválena, v bytě hlavně plísně atd., což uznal i VUŽV. Teď jsme dostali výpověď z bytu. Máme nárok na náhradní bydlení nebo vrácení nějaké částky? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Bydlení, nájem, nájemníci, SVJ, BD
- Zobrazení: 214
Mám v pronájmu obchod, složil jsem kauci nájmu. Nyní chci nájem ukončit. Mám nárok na úroky ze složené kauce? Pokud ano, tak v jaké výši? Jsem v nájmu 11 let. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Bydlení, nájem, nájemníci, SVJ, BD
- Zobrazení: 238
V našem bytovém domě plánujeme vybudovat fotovoltaickou elektrárnu (FVE) a zároveň zřídit sloučené odběrné místo pro odběr elektřiny. Jeden z vlastníků se nechce podílet na financování FVE, protože svůj byt dlouhodobě neužívá, a tedy by nevyužíval výhody FVE, jako je ohřev teplé užitkové vody (TUV) či využití přebytků elektřiny. Ostatní vlastníci by s tímto přístupem souhlasili i přestože by mohl částečně využívat některé výhody:
1. Nižší základní složku ceny TUV.
2. Výhody sloučeného odběrného místa (zrušení platby za elektroměr).
3. Výnos z prodeje přebytků FVE (má společenství povinnost rozdělit tento výnos mezi všechny vlastníky, nebo pouze mezi ty, kteří platí úvěr na FVE?).
Chci se zeptat, jak by měl být právně upraven budoucí stav, kdy by tento vlastník začal byt aktivně užívat (například by jej sám obýval, nebo by byt prodal novému vlastníkovi). V takovém případě by začal reálně využívat elektřinu a ohřev TUV. Vzhledem k tomu, že technicky nebude možné oddělit jeho spotřebu od spotřeby ostatních, bude nutné, aby se následně zapojil do financování FVE. Je možné smluvně zakotvit povinnost, že každý vlastník, který začne byt aktivně užívat a bude využívat výhod FVE, bude muset dodatečně uhradit odpovídající podíl na investici, resp. na zbývající či již splacené části úvěru? Jak přesně by takové zapojení mělo být řešeno – např. formou jednorázové úhrady poměrné části již uhrazených nákladů s případným zohledněním amortizace? A lze takovou povinnost vynutit i vůči novému vlastníkovi po převodu jednotky? Děkuji za názor a případné doporučení, jak toto právně správně ošetřit.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 271
Jsem současným katastrálním vlastníkem pozemků, které jsou zatíženy mj. věcným břemenem (VB), které odpovídá právu uložení, provozu, oprav a údržby podzemního vedení veškerých inženýrských sítí, tedy IS. Otázka: Za situace, že toto věcné břemeno nebylo vykonáno od jeho vzniku (rok 2005), je promlčeno? Podotázka: věcné břemeno mělo (má) za cíl realizovat dodávky elektrické energie (EE) jenom na moje pozemky. Za situace, že si dodávky elektrické energie zajistím jinak, je to důvod ke zrušení VB, které by tak ztratilo smysl? Děkuji.
_______________
Doplňující dotaz:
Je nutné na katastr podat návrh na vklad výmazem nebo stačí podat prostou žádost o výmaz VB z důvodu promlčení? A chápu to správně, že se jedná o jednostranný právní úkon?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 256
Před několika lety jsem dceři darovala rodinný dům. V darovací smlouvě mám dožití zdarma, takže musím platit jenom svoji spotřebu, tj. šestinu inkasa. V domě bydlí 4 dospělí a dvě děti školního věku. Je v pořádku započítávání do spotřeby energií i děti? Nemáme s dcerou dobré vztahy a ona mně to vyčítá. Nyní mám možnost bydlet od jara do podzimu u kamarádky na chatě. Musím platit dceři šestinu inkasa, i když v domě nebudu a proto nebudu mít několik měsíců žádnou spotřebu energií? Roční vyúčtování mi dcera nikdy neukazuje. Děkuji za odpověď.
_________________________________
Doplňující dotaz:
Ještě mě zajímá jestli mám nárok na nějakou úrodu ze zahrady, která patří k darovanému domu a na které již kvůli věku a zdravotnímu stavu nemohu pracovat.
Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Bydlení, nájem, nájemníci, SVJ, BD
- Zobrazení: 278
Jak postupovat, abych docílil vystěhování nájemníka z bytu - nájemní smlouva platná do 31.3.2025. A dále jak vystěhovat další osobu, které poskytl možnost ubytování můj nájemce samozřejmě bez mého souhlasu. Je možné zpětně vyžadovat náhradu za užívání bytu včetně služeb?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
- Zobrazení: 229
Vlastním zahradu s chatou. Sousední zahradu vlastní můj synovec a má předkupní právo na zahradu moji. Předpokládám, že má vnučka přijme mou zahradu jako dar a bude ji chtít prodat. OTÁZKA: Pokud někdo třetí vnučce nabídne vyšší částku než je ochoten zaplatit synovec, může vnučka svou zahradu prodat tomu třetímu?