Počet stránek ve webu: 47726

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Jsem jednatelem a společníkem začínajícího s.r.o. a aktuálně řeším problematiku vyplácení peněz z firmy. Přestože mi práce pro firmu zabírá mnoho času, firma zatím nemá ekonomickou stabilitu, abych si mohl dovolit zaměstnat se v ní na HPP. A popravdě se mi do toho kvůli výši zdanění ani příliš nechce. Hledal jsem tedy alternativní možnosti pro vyplácení odměn, ale všechny jsou zdaněny velmi podobně. Funguji zároveň jako OSVČ, ale většina názorů, které jsem se dočetl, zapovídá možnost fakturování společníka firmě stejnou činnost, kterou provádí jeho s.r.o. Jako externista zároveň pracuji pro jednu personální agenturu, která se zaměřuje na specialisty a těžko dostupné profese, kam spadá i ta má. Bylo by v mezích zákona, pokud by tato personální agentura fungovala jako prostředník, tedy že by poskytovala personální služby mé firmě a já bych zároveň dále externě pracoval pro tuto agenturu i na zakázkách mé firmy? Děkuji, Zikumund

    Odpověď:

    Dobrý den,

    Vaše situace zahrnuje několik právních a daňových aspektů, které je třeba zohlednit, aby vše bylo v souladu se zákony. Zaměříme se na klíčové body:


    1. Fakturace mezi společníkem a jeho s.r.o.

    Je pravda, že přímé fakturování mezi společníkem (OSVČ) a jeho vlastní firmou (s.r.o.) může být problematické, zejména pokud se jedná o činnosti, které by jinak měly být vykonávány v rámci pracovní smlouvy (např. vedení firmy, správa, strategické řízení). Finanční správa v těchto případech může argumentovat obcházením daňových a odvodových povinností, což může vést k doměření daně.

    Legální alternativa: Fakturace mezi společníkem a s.r.o. je možná, pokud jde o činnosti, které nejsou spojeny s řízením firmy nebo jejími klíčovými aktivitami (např. pokud byste jako OSVČ nabízel jiné služby než ty, které s.r.o. poskytuje).


    2. Použití personální agentury jako prostředníka

    Zapojení třetí strany (personální agentury) jako zprostředkovatele je legální, pokud splňuje následující podmínky:

    • Reálnost vztahů: Personální agentura musí skutečně poskytovat své služby (např. zajistit smlouvy, administrativu, nábor apod.).
    • Oddělenost vztahů: Vaše práce pro personální agenturu nesmí být přímo podmíněna tím, že poskytujete služby svému s.r.o. Tím by se vztah mohl považovat za účelový (tzv. zastřený právní úkon).
    • Tržní podmínky: Ceny za služby musí odpovídat běžné tržní hodnotě, aby nemohlo dojít k podezření z obcházení zákona nebo optimalizace daní.

    Riziko: Pokud by finanční správa vyhodnotila, že personální agentura slouží pouze jako prostředník k obcházení povinností (např. odvodů sociálního a zdravotního pojištění), mohlo by dojít k doměření daní a penále.


    3. Další alternativy pro vyplácení zisku z firmy

    a) Odměna jednatele

    Jednatel má právo na odměnu, pokud je sjednána ve smlouvě o výkonu funkce. Tato odměna je zdaňována stejně jako mzda (daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění). I když je zdanění relativně vysoké, poskytuje právní jistotu.

    b) Výplata podílu na zisku

    Pokud firma dosáhne zisku, je možné ho vyplatit společníkům ve formě podílu na zisku (dividendy). Tyto příjmy podléhají srážkové dani ve výši 15 %, ale neodvádí se z nich sociální ani zdravotní pojištění. Podmínkou je však schválení účetní závěrky valnou hromadou a existence zisku.

    c) Smlouva o dílo nebo mandátní smlouva

    Pokud vykonáváte specifické činnosti pro s.r.o. (např. jednorázové projekty), můžete uzavřít smlouvu o dílo nebo mandátní smlouvu. Tyto smlouvy však nesmí pokrývat práci, která má povahu zaměstnání, a musí být řádně doložené.

    d) Optimalizace prostřednictvím benefitů

    Můžete si z firmy vyplácet různé nepeněžní benefity (např. příspěvek na vzdělávání, stravenky, využívání služebního auta), které mohou být daňově zvýhodněné.


    4. Doporučený postup

    1. Poradit se s daňovým poradcem:

      • Specialista vám může navrhnout nejvýhodnější způsob vyplácení odměn, který bude zároveň v souladu s daňovými zákony.
      • Pomůže také při posouzení vztahu s personální agenturou a vyhodnocení rizik.
    2. Upravit smlouvy:

      • Pokud se rozhodnete pro spolupráci s personální agenturou, dbejte na transparentní smluvní podmínky, které jasně oddělují vaše role.
    3. Zvážit dlouhodobé řešení:

      • V budoucnu, až firma dosáhne stabilnější ekonomické situace, může být výhodné zaměstnat se v ní na HPP nebo si vyplácet podíl na zisku.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování