
Byla jsem napadena při hraní na klavír ve všední den v 17:30 hod paní sousedkou s tím, že hraní na klavír v panelovém domě je zakázané, prý vyšla novela zákona. Snažím se cvičit v době, kdy jsme se kdysi spolu domluvily my dvě a určitě nehraju v době nočního klidu, tedy od 22:00 - 6:00, jak je tomu v zákoně. Prosím dotaz: Existuje zákon či novela o ZÁKAZU hry na hudební nástroj v domě s více byty? Pokud ano, prosím o jeho znění. Děkuji, Mgr. V. Jirkovská.
Bydlíme v nájemním bytě VUŽV, je nevyhovující k bydlení, přesto platíme plné nájemné. Sleva z nájmu nám nebyla schválena, v bytě hlavně plísně atd., což uznal i VUŽV. Teď jsme dostali výpověď z bytu. Máme nárok na náhradní bydlení nebo vrácení nějaké částky? Děkuji.
Mám v pronájmu obchod, složil jsem kauci nájmu. Nyní chci nájem ukončit. Mám nárok na úroky ze složené kauce? Pokud ano, tak v jaké výši? Jsem v nájmu 11 let. Děkuji.
V našem bytovém domě plánujeme vybudovat fotovoltaickou elektrárnu (FVE) a zároveň zřídit sloučené odběrné místo pro odběr elektřiny. Jeden z vlastníků se nechce podílet na financování FVE, protože svůj byt dlouhodobě neužívá, a tedy by nevyužíval výhody FVE, jako je ohřev teplé užitkové vody (TUV) či využití přebytků elektřiny. Ostatní vlastníci by s tímto přístupem souhlasili i přestože by mohl částečně využívat některé výhody:
1. Nižší základní složku ceny TUV.
2. Výhody sloučeného odběrného místa (zrušení platby za elektroměr).
3. Výnos z prodeje přebytků FVE (má společenství povinnost rozdělit tento výnos mezi všechny vlastníky, nebo pouze mezi ty, kteří platí úvěr na FVE?).
Chci se zeptat, jak by měl být právně upraven budoucí stav, kdy by tento vlastník začal byt aktivně užívat (například by jej sám obýval, nebo by byt prodal novému vlastníkovi). V takovém případě by začal reálně využívat elektřinu a ohřev TUV. Vzhledem k tomu, že technicky nebude možné oddělit jeho spotřebu od spotřeby ostatních, bude nutné, aby se následně zapojil do financování FVE. Je možné smluvně zakotvit povinnost, že každý vlastník, který začne byt aktivně užívat a bude využívat výhod FVE, bude muset dodatečně uhradit odpovídající podíl na investici, resp. na zbývající či již splacené části úvěru? Jak přesně by takové zapojení mělo být řešeno – např. formou jednorázové úhrady poměrné části již uhrazených nákladů s případným zohledněním amortizace? A lze takovou povinnost vynutit i vůči novému vlastníkovi po převodu jednotky? Děkuji za názor a případné doporučení, jak toto právně správně ošetřit.
Jak postupovat, abych docílil vystěhování nájemníka z bytu - nájemní smlouva platná do 31.3.2025. A dále jak vystěhovat další osobu, které poskytl možnost ubytování můj nájemce samozřejmě bez mého souhlasu. Je možné zpětně vyžadovat náhradu za užívání bytu včetně služeb?
2010 jsme koupili s manželem byt. Jedná se o bytovku s 8 byty, všechny v osobním vlastnictví. Byt jsme kupovali i z důvodu, že bytovka prošla zateplením. Teď se nastěhoval nový soused a chce zateplit bytovku znovu, tlustším materiálem. Sedm bytů se shodlo, jedině my ne, protože my máme trojskla, zasklenou lodžii a platíme málo za teplo. A neoplatí se nám zateplovat. Ostatní majitelé nám vyhrožují soudem a exekucí, jestli nezaplatíme stanovenou částku. Můj dotaz: mají právo nás donutit do zateplování a placení za zateplování? A resp. podat na nás exekuci soudní cestou?
Fyzická osoba FO plátce DPH zakoupila podvozek maringotky za kupní cenu 75.000 Kč od osoby nepodnikající. Majetek bez odepisování. Na vlastní náklady opraví a chce pronajímat na pronajatém pozemku od známého. Náklady na opravu půjdou tedy do přímých výdajů? Faktury za pronájem maringotky budou ve snížené sazbě 12% jako ubytování? Musí mít smlouvu o pronájmu pozemku? Musí do ní zakomponovat, že pozemek bude dále pronajímat i s maringotkou např. na týdenní pobyty zájemců? Jsou nutná ještě jiná opatření?
Prosím, kdo platí výměnu vodovodního potrubí, které je umístěno ve sklepě - za zpětným ventilem (nemůže provést instalatér, musí se uzavřít hlavní řád vody). Před ventilem bylo instalatérem kompletně vyměněno na náklady majitele domu, ale pan instalatér doporučil i tuto výměnu - viz obrázky. Předem moc děkuji za odpověď.
Vlastním byt, který pronajímám. Bohužel, ale předchozí nájemník nezaplatil poslední nájem (únor 2025) a nyní dluží i částku za roční vyúčtování energií. Na volání (telefon) nereaguje, občas pošle zprávu - že situaci vyřeší a peníze možná pošle "příští" týden. Bohužel se nic neděje a situace se protahuje. Nevím, jak se k situaci postavit a řešit ji, dluh je celkem téměř 40.000 Kč. Prosím o radu, jsem z toho nešťastná. Když to nevyřeším, dostane mě to taky do problémů. Předem moc děkuji za pomoc. Hezký den.
Na shromáždění Společenství vlastníků bytových jednotek bylo rozhodnuto o zadání stavebních prací ve výšce 6.500.000 Kč, aniž byly poskytnuty hlasujícím vlastníkům doklady k tomuto rozhodnutí nezbytné - smlouva, informace o dodavateli. Byla dodána jen celková cena a jméno firmy. Je možné toto rozhodnutí napadnout ve stanovené lhůtě 3. měsíců a žádat například o dodání návrhů od více dodavatelů, certifikát dodavatele, výpis z Evidence skutečných majitelů, návrh smlouvy? Jakou formou napadení soudu předložit?