Věcné břemeno, služebnost
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 271
Jsem současným katastrálním vlastníkem pozemků, které jsou zatíženy mj. věcným břemenem (VB), které odpovídá právu uložení, provozu, oprav a údržby podzemního vedení veškerých inženýrských sítí, tedy IS. Otázka: Za situace, že toto věcné břemeno nebylo vykonáno od jeho vzniku (rok 2005), je promlčeno? Podotázka: věcné břemeno mělo (má) za cíl realizovat dodávky elektrické energie (EE) jenom na moje pozemky. Za situace, že si dodávky elektrické energie zajistím jinak, je to důvod ke zrušení VB, které by tak ztratilo smysl? Děkuji.
_______________
Doplňující dotaz:
Je nutné na katastr podat návrh na vklad výmazem nebo stačí podat prostou žádost o výmaz VB z důvodu promlčení? A chápu to správně, že se jedná o jednostranný právní úkon?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 256
Před několika lety jsem dceři darovala rodinný dům. V darovací smlouvě mám dožití zdarma, takže musím platit jenom svoji spotřebu, tj. šestinu inkasa. V domě bydlí 4 dospělí a dvě děti školního věku. Je v pořádku započítávání do spotřeby energií i děti? Nemáme s dcerou dobré vztahy a ona mně to vyčítá. Nyní mám možnost bydlet od jara do podzimu u kamarádky na chatě. Musím platit dceři šestinu inkasa, i když v domě nebudu a proto nebudu mít několik měsíců žádnou spotřebu energií? Roční vyúčtování mi dcera nikdy neukazuje. Děkuji za odpověď.
_________________________________
Doplňující dotaz:
Ještě mě zajímá jestli mám nárok na nějakou úrodu ze zahrady, která patří k darovanému domu a na které již kvůli věku a zdravotnímu stavu nemohu pracovat.
Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 352
Můj otec, se kterým žiji ve společné domácnosti, mi daroval byt a chatu, kde má zřízeno věcné břemeno doživotního bezplatného užívání (byla sepsány darovací smlouvy u notáře ještě za existence starého občanského zákoníku a následně zapsáno na katastru). Bylo to tak učiněno kvůli sourozenci, který má dluhy a nevede řádný život. V darovacích smlouvách není uvedeno, jak si rozdělit platby týkající se daných nemovitostí. Já jako vlastník platím fond oprav. Když pominu výši příspěvku do fondu oprav, tak náklady za vodu a elektřinu, které platím na bytě se vyrovnají nákladům, které hradí otec za plyn na bytě a elektriky na chatě. Mimo to využívám výhradně já internet a satelit, který si také hradím. Jen bych měl dotaz, zda je nějak striktně dané, kdo jaké poplatky má hradit, nebo stačí ústní domluva mezi mnou a mým otcem? Jen bych chtěl podotknout, že se vždy na všem domluvíme. Ještě bych se chtěl zeptat, do jaké míry má vliv rozdělení úhrad při případném dědické řízení. Pokud bych zemřel dřív než otec, tak jsem na něho sepsal závěť u notáře (jsem svobodný a bez dětí a mám už jen otce). Předem děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 347
K našemu pozemku jsme museli vést vodovodní přípojku přes pozemek souseda (jinak to nešlo). Soused nám při projektování přípojky dal souhlas, že můžeme přípojku přes jeho pozemek vést. Nyní (po realizaci přípojky) nám však nechce podepsat smlouvu o zřízení věcného břemene (že tím pozemek ztratí na hodnotě při prodeji). Co s tím? Musí nám smlouvu podepsat, když dal souhlas, nebo nemusí? Jak v tomto případě postupovat, abychom měli břemeno zapsané v katastru nemovitostí? Je takto uložená naše vodovodní přípojka v cizím pozemku legální? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 319
Jsem rozvedená a plánuji se znovu vdát. Já i můj přítel vlastníme každý dům. Do budoucna plánujeme přenechat můj dům mým dcerám a bydlet v domě přítele. Tam bude potřeba rekonstrukce, kde jsem počítala, že se budeme společně podílet na nákladech. Přítel má z předchozího vztahu také dceru, jednou by měla podědit dům ona. Jak to ale právně ošetřit? Dá se nějak vymáhat právo dožití pro mne, případně třeba nějaký podíl pro mé dcery v případě dědictví? Jde mi o to, že jinak o hodnotu peněz, které na rekonstrukci vynaložím, vlastně moje současná rodina přijde. Děkuji. _________________________________
Doplňující dotaz:
Dobrý den, ještě bych se tedy chtěla zeptat, jestli tedy dům či jiný majetek, který vlastníme před manželstvím je pak následně předmětem dědictví. Tedy např. pokud zemřu, bude budoucí manžel automaticky dědit část domu, kterou nyní vlastním, pokud neuvedu v závěti jinak? V jakém poměru bude děleno mezi něj a mé dvě dcery? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 333
Mám kanalizaci vedenou věcným břemenem (in rem) přes pozemek souseda. Ke kanalizaci patří tři kontrolní šachty, které se rovněž nacházejí na pozemku souseda. Nyní chci instalovat uzamykatelná dvířka na kanalizační šachty, neboť předpokládám, že jsou dle práva moje - patří a slouží ke kontrole a čištění mé kanalizace. Nyní jsem zjistila, že soused bez mého vědomí umístil do jedné z kanalizačních šachet trubku, ve které má veden elektrický přívod k jedné své nemovitosti. Neodporuje to stavebním předpisům? A může vůbec soused bez mého vědomí umisťovat něco do šachet mé kanalizace? Ve smlouvě je uvedeno: Věcné břemeno zakládá právo osoby oprávněné (vlastníka panujícího pozemku) vůči každému vlastníku služebného pozemku vlastním nákladem a vhodným a bezpečným způsobem na služebném pozemku zřídit, provozovat a udržovat kanalizaci a právo vstupovat na služebný pozemek po nezbytnou dobu za účelem prohlídky nebo údržby kanalizace. Soused se domníval, že do šachet může umístit elektřinu, když jsou na jeho pozemku. Jak to prosím je? Viz přiložené foto, které prosím nezobrazovat na internetu. Velmi vám děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 429
Obracím se na Vás s prosbou o právní radu ohledně možnosti zrušení věcného břemene, které je zapsáno na byt v rodinném domě, jehož jsem vlastníkem. Popis situace: Věcné břemeno dožití a užívání bytu v rodinném domě bylo zřízeno ve prospěch mé babičky. Nicméně se s ní již mnoho let nestýkám, nevím, kde se nachází, a nemám žádný způsob, jak ji kontaktovat. Vím pouze to, že tento byt minimálně posledních 13 let vůbec nevyužívá. Vzhledem k této situaci bych rád zjistil, jaké mám možnosti k odstranění věcného břemene. Moje otázky:
Je možné požádat o zrušení věcného břemene z důvodu jeho dlouhodobého nevyužívání?
Jaký je v tomto případě standardní postup? Je nutné doložit důkazy o nevyužívání bytu?
Co v případě, že se babičku nepodaří dohledat nebo se k tomu nebude chtít vyjádřit?
Je nutné podat žalobu k soudu, nebo existuje jiný právní mechanismus?
Jaká je přibližná délka řízení a jeho náklady?
Může mít na rozhodnutí vliv, že jsem vlastníkem nemovitosti a potřebuji s ní volně disponovat?
Předem Vám děkuji za Vaši odpověď a radu, jak v této situaci postupovat.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 465
Při rozšíření ochranného pásma VVN vlivem nového vedení velmi vysokého napětí došlo k přesahu tohoto rozšíření nad mou stavební parcelu. S energetickou společností ČEZ jsem sepsal smlouvu o smlouvě budoucí na budoucí zřízení věcného břemene. Protože tímto břemenem dojde k nemožnosti použití této stavební parcely pro výstavbu, požaduji abych na danou služebnost pobíral břemeno k stavební parcele v pravidelných ročních platbách. Ze smlouvy o smlouvě budoucí uzavřenou s ČEZ to však nevyplívá. Ve smlouvě se píše o platbě, ale není zde zmínka, zda se bude jednat o jednorázovou platbu nebo periodickou roční platbu, kterou požaduji. Můžete mi poradit, jak mám postupovat, abych dosáhl svého požadavku. Děkuji. Bořivoj
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 514
Pod našimi pozemky dvě zahrady mají nového majitele. Majitel koupi pozemků získal věcné břemeno chůze a jízdy na náš pozemek v šíři 3 m kolem zahrad, který je veden jako trvalý travní porost a nikdy tomu nebylo jinak. V pozemku ještě vede kanalizace sousedů. Nyní po nás nový majitel žádá povolení vedení vody a elektrické přípojky hned 2x. Pozemky jsou dva. A také si chce pozemek zpevnit. Nesouhlasíme ani se zpevněním, ani s přípojkami. Nový majitel se předem neinformoval a navíc více jak 20 let místo zná. Může toto soudně získat? V pozemku máme v budoucnu v plánu vést naší kanalizaci a ještě máme další pozemky, které taky budou v budoucnu potřebovat napojení. Jinou možnost vedení přípojek má jedině přes zahradu jiného vlastníka. Přístup je pouze po našem pozemku.
_________________________________
Doplňující dotaz:
Pokud tedy tomu správně rozumím, tak přestože znal stav přístupu k jeho nově nabytým pozemkům, tak se může dožadovat zpevnění i když pozemek na kterém věcné břemeno chůze a jízdy má je trvalý travnatý porost. Děkuji Adéla
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 377
Na základě darovací smlouvy na mne byla přepsána část nemovitosti. Na darovací smlouvě je zástavní právo z roku 2001 ve prospěch p. Klápy. V příloze zasílám dlužní úpis sepsaný bývalou majitelkou a p. Klapou z téhož roku. Pan Klápa před lety zemřel. Věcné břemeno s katastru nemovitostí vymazáno nebylo, a já nemám potvrzení, pouze svědka že mu byly peníze splaceny. Prosím o radu jak mám dále postupovat. Děkuji za odpověď.