Mám dvě děti z předchozího vztahu (ne manželství) a nedávno jsem se oženil. Jak by to bylo v případě mé smrti s domem, který jsem nabyl před vznikem manželství? Bude mít manželka automaticky nárok na část domu nebo je třeba to upravit závětí? Chci, aby byla v případě mé smrti zaopatřena a nepřišla o právo v domě bydlet. Manželka má také dvě děti z předchozího vztahu. Děkuji.
2023 nám zemřel táta. Svůj dům ve výlučném vlastnictví odkázal své manželce. V domě nechal rekonstruovat koupelnu, dům tím byl zhodnocen. Faktura byla datována 2 dny před smrtí, koupelna dokončena až cca týden po. Faktura byla zaplacena až po smrti. Ta paní nás do domu nepustila, dílo jsme neviděli, pouze předložila fakturu. Nyní uplatňuje vnos do výlučného majetku a požaduje po nás poměrnou úhradu faktury. Jakou část budeme muset uhradit? Děkuji.
Zdědil jsem v roce 2021 rodinný dům po otci. Otec v roce 2003 dostal zbylou půlku domu od své matky Darovací smlouvou. Cituji ze smlouvy: "Dárce ukládá obdarovaným, že nesmí darované nemovitosti prodat ani pronajmout do jejího dožití." Je tato smlouva platná i pro mě? Je v ní totiž dodatek, že nemůžu rodinný dům prodat, dokud jeho matka (moje babička) žije. Ona ještě žije ale ne v daném rodinném domě.
Řeším možnost podání žaloby na určení vlastnictví části připloceného pozemku podle starého o. z. (40/1964 Sb.), držba se uskutečnila od r. 2007. Pro určení potřebné doby vydržení (10 let) bych potřeboval vědět přesně, kdy skončila držba předchůdce, (zůstavitele, který nemovitost sám vlastnil více jak 10 let), zda dnem úmrtí, nebo až dnem nabytí právní moci rozhodnutí o dědictví ve prospěch oprávněného dědice, respektive, kdy začíná držba ve prospěch oprávněného dědice, zda dnem úmrtí předchůdce, nebo až dnem nabytí právní moci dědictví. Případně komu se započítává jako držba doba mezi úmrtím a nabytím právní moci dědictví, respektive, kdo je vlastníkem v tomto mezidobí? Uvítal bych odkazy na konkrétní znění tehdy platného zákona/ zákonů. Děkuji.
Můžou se použít peníze (důchod), který se zpozdil kvůli administrativě, za březen (výplata je 10-12 v měsíci), když poživatel zemřel 23.3.2025? S bankovním účtem zesnulého disponuje rodinný příslušník, který by použil peníze na uhrazení nájmu a životních potřeb partnerky zesnulého, o kterou se stará z důvodu nemoci (Alzheimer demence). Aby nebyla kolize s dědictvím - notář se doposud neozval.
Jak je rozděleno dědictví při úmrtí manžela při zúženém jmění manželů? Dědí druhý z manželů veškerý majetek, pokud nemají děti?
Jsem občan ČR s českým občanským průkazem, mám ale ukončený pobyt na území ČR, protože nemám české bydliště. Žiju trvale v Německu (provdaná za Němce) a jsem částečným vlastníkem nemovitosti po rodičích v ČR. Mám stále nárok na toto dědictví, i když nemám v ČR bydliště? Moc děkuji za radu.
Můj druh, se kterým jsem žila ve společné domácnosti cca 20 let zemřel ve věku 68 let. Má bratra a sestru. V současné době se objevila jeho osvojená (adoptovaná) plnoletá dcera, která se s námi nestýkala, rovněž tak jeho bratr i sestra. Jak se bude rozhodovat v rámci dědického řízení o mé osobě, která jsem druha i když nesezdaná dochovala až do smrti.
2016 se mi stal úraz cizím zaviněním s dlouhodobou PN a trvalými následky. Slečna byla poté pravomocně odsouzena k podmínce a zaplacení bolestného ve výši 30.000 Kč, vymáháno exekučně. Poté v roce 2021 bylo nařízeno soudní řízení ohledně zaplacení nemajetkové újmy, s tím, že byla stanovena dohoda o splátkách. 10/2024 mi od soudu přišla informace o úmrtí povinné, s tím že částka bude vyplacena v případě, že slečna vlastnila nějaký majetek.
Pohledávku jsem přihlásila do dědického řízení, kde dotyčná paní notářka rozhodla o zaplacení částky rodiči slečny. S platností od 3.3 2025. Paní matka slečny si ale myslí, že bude stále pokračovat ve splátkách, které byly stanoveny v rozhodnutí soudu, ale ta dohoda byla pouze mezi mnou a dotyčnou slečnou a jejím úmrtím skončila. Mám tedy nárok na vyplacení celé dlužné částky ihned? Slečna vlastnila nemovitost. Velmi pěkně děkuji. S pozdravem a přáním hezkého dne Petra Majerová.
Jsme tři sourozenci a našemu otci je přes 80 let. Vlastní několik nemovitostí, kde je dlouhodobě domluveno, že každému po jeho úmrtí bude náležet jedna. Nicméně jak šel čas, objevila se časem nová skutečnost - a sice jeho nemanželský syn. Není sice nikde oficiálně vedený jako jeho syn, ani v rodném listě, ani testy DNA nejsou. Nicméně on ví o nás a my o něm. Několikrát jsme se i bavili, ale nijak více se nestýkáme. Můj dotaz zní: Má tento člověk v případě úmrtí otce právní nárok na nějaký náš majetek? A pokud ano, jaký postup nejlépe zvolit, aby z tohoto nároku byl vyloučen? Díky za odpověď.