Manželka se se mnou rozešla, byl jsem nucen opustit byt, ve kterém jsme spolu žili cca 10 let. Máme pětiletého syna. Byt je v osobním vlastnictví pouze manželky, nemáme ho ve společném jmění. Koupila si ho, když jsme spolu byli, ale před svatbou, mně tenkrát nechtěli dát hypotéku, tak vše je právně vedeno na její jméno. Jelikož jsem jí po celou dobu přispíval na hypotéku, dával jsem jí na chod celé domácnosti cca 20.000 Kč měsíčně, zajímalo by mě, jestli mám nárok na nějaké finanční vyrovnání z její strany - roky jsem jí takto přispíval, byt zůstane ale jí, teď vlastní bydlení nemám a musím začínat od začátku. Zatím neprobíhá rozvodové řízení, zjišťuju jen předběžně svá možná práva. Děkuju za odpověď.
S manželem nežijeme třetím rokem (2022-2025). Mám dotaz k SJM. Vlastníme nemovitost, ze které plynou nájmy. Třetím rokem si manžel nájmy ponechává. Odnesl si smlouvy, nemám přístup do nemovitosti. Máme sporný rozvod, nájmy si bude ponechávat dále. Jak se mám bránit? Druhým problémem je, že ze společných prostředků koupil byt, který napsal na zletilého syna. Třetím problémem je, že těsně před prvním rozvodovým stáním mu z účtu odešlo cca 1.300.000 Kč. Nyní tvrdí, že nic nemá a že stavy účtů se předkládají v době rozvodu. Děkuji za odpověď.
Po prvním manželství a rozvodu mě zůstal úvěr, který jsem doplácel v dalším manželství. Úvěr byl na 10 let a poslední cca 4 roky jsem splácel už v novém manželství, které se teď také rozpadlo. Ve vypořádání je požadováno, abych vyplatil také peníze ze splátek na tento úvěr s tím, že to šlo ze společných peněz. Patří to také do SJM? Děkuji.
Chtěla jsem se optat, zda mám nárok na částku zhodnocení domu po rozvodu. Manžel v roce 2017 dostal dům darem a poté se do něj investovali nemalé peníze. Tudíž tržní hodnota hodně stoupla. A můj dotaz tedy zní, zda mám nějaký nárok na SJM? Nebo vše připadá jemu? Děkuji za odpověď.
Rozvod a dům v SJM. Manžel mě chce vyplatit 5.000.000 Kč, s čímž jsem souhlasila, i když má dům vyšší tržní hodnotu. Na vyplacení si chce vzít úvěr - na celou částku. Ráda bych neměla zodpovědnost za tento, případně i další finanční závazky, které manžel sjedná bez mého vědomí a souhlasu. Prosím, jak formulovat tuto dohodu o mém nesouhlasu s případnými dluhy, které by mohly vzniknout v době před rozvodem? Děkuji Vám moc. L.D.
Manžel požaduje, aby v dohodě o vypořádání SJM bylo uvedeno, za co se rozdělené finance, které se nabydou prodejem domu a po vypořádání závazků vůči bance, využijí. Konkrétně chce, aby bylo uvedeno, že já tyto finance použiju výlučně k pořízení jiné nemovitosti. Já s tím nesouhlasím, ale je toto potom nějak napadnutelné u soudu nebo vymahatelné? Kdybych si např. místo toho pořídila auto (jen příklad)? Děkuji. Alžběta
V době uzavření manželství v roce 2011 jsem měla vlastní domek. Po svatbě můj manžel investoval 300.000 Kč do opravy domu. Byla to jediná investice po celou dobu manželství. Jak bude vypadat majetkové vypořádání v případě rozvodu?
Jsem 9 let (2016-2025) ženatý. Domek, ve kterém žijeme, jsem si pořídil ještě za svobodna a splácím úvěr. Jelikož nemůžu mít normální cestou děti, s manželkou jsme si vzali úvěr na IVF a před 4 lety 500.000 na rekonstrukci domku - úvěr se mi tedy navýšil. Manželka chce ode mne odejít, já budu stále splácet úvěr a samozřejmě platit výživné na 2 kluky, které spolu máme. Manželka chce, abych jí vyplatil peníze, za dobu společného soužití. Do manželství žádný majetek nepřinesla a dluh mi zbývá ještě 1.300.000 Kč. Jsem ochoten jí dát ze zařízení domu co bude chtít, kromě kuchyňské linky, tu jsem dostal od rodičů ještě za svobodna. Jsem povinen jí ještě vyplácet peníze, když úvěr budu splácet? Nebo jak to je v tomto případě. Děkuji za odpověď.
Prosím o radu jak postupovat v případě, že bývalý manžel (rozvedeni od 10/2024 a SJM prozatím nevypořádáno) parkuje v garáži auto svého zaměstnavatele, které užívá v době pracovního týdne a odkládá ho tam na víkend. Garáž s domem a pozemkem patří do nevypořádaného společného jmění manželů SJM.
Bývalý manžel pobývá na jiné adrese, má volný přístup do domu i na pozemek. V domě bydlím já. Máme ho v úmyslu ho do dvou let prodat a kde má stále věci. V garáži s přidruženou dílnou má většinu věcí on a v současné době v něm začal parkovat auto svého zaměstnavatele, s čímž já nesouhlasím.
Před uzavřením manželství manžel koupil byt, ve kterém oba bydlíme, ale je jeho výlučným vlastníkem a splácí hypotéku. Já jsem od začátku po přestěhování platila inkaso. Je mi jasný, že v případě rozvodu byt nepatří k SJM, ale vzhledem k tomu, že ze začátku jsem investovala do nábytku (tehdy nějakých 200.000 Kč) a platila po celou dobu inkaso, mám nárok na nějaké finanční vypořádaní při rozvodu? Resp. jestli mám nárok jenom na tu mojí finanční investici ve stejné výši? Od doby koupě hodnota nemovitostí víc, než zdvojnásobila, je možné to zohlednit? V průběhu manželství oba jsme si něco našetřili, bylo také koupené auto, které je napsané na manžela. Po rozvodu musím se odstěhovat, najit si nové bydlení a příjem mám dvojnásobně nižší, než manžel, proto bych se ráda zeptala, jestli a na co případně mužů mít nárok. Děti nemáme. Předem děkuji.