Za trvání manželství jsme si pořídili garáž. V katastru nemovitostí byl zapsán pouze manžel. Po rozvodu daroval garáž naší dceři, o této skutečnosti jsem od něho informaci nedostala, dozvěděla jsem se to zcela náhodně až později. V katastru nemovitostí jako vlastník je tedy nyní vedena pouze dcera. Jsem i nadále spoluvlastníkem poloviny garáže, když já jsem dceři po rozvodu svoji polovinu garáže nedarovala? Můžu dodatečně požádat o zápis do katastru nemovitostí jako spoluvlastník? Případně co bych měla v této záležitosti podniknout. Poraďte mi prosím. S dcerou máme velmi problematický vztah, chová se ke mně velmi špatně, i slovně. Absolvovala jsem dvě operace, ona mi poté neposkytla sebemenší pomoc. Pomohli mně cizí lidé. Děkuji za Vaši odpověď.
Vdala jsem se za muže německé národnosti. Manžel má z prvého manželství dvě děti a já jedno. Během manželství jsme postavili dům. Vložila jsem do stavby domu obnos za prodaný byt, který jsem vlastnila před svatbou. V případě úmrtí manžela, jak se rozdělí jeho dědictví a jak lze ošetřit, abych mohla v domě dožít. Děkuji za ochotu poradit.
Manželka se svým bratrem chtějí převést v rámci daru byt, který je v současnosti veden právě na tohoto jejího bratra (mého švagra). Finanční vyrovnání chtějí také provést formou daru. Tedy dar za dar. Vyrovnání by šlo ze SJM a potřeboval bych vědět, co to pro mě znamená, pokud to potvrdím svým písemným souhlasem. Dokument přikládám.
Chtěl bych zúžit SJM. Léta máme s manželkou oddělené účty. Družstevní byt po otci jsme museli převzít do SJM (jinak to tenkrát nešlo), odkup bytu do osobního vlastnictví platila manželka ze svého účtu. Chtěl bych byt přenechat manželce. Automobil jsme kupovali před 6 lety (2019), zaplatila ho opět manželka, které bych ho chtěl nechat. Lze tedy zúžit SJM o tyto položky? Dále máme oddělené účty. Jak to bude v případě mého úmrtí s dědictvím, jestliže mám 1 dítě z předchozího manželství a 2 děti v současném manželství?
Případ rozvodu a SJM. Před sňatkem jsem investoval do akcií (ETF bez dividend) a během sňatku nakoupil rovněž akcie (ETF bez dividend) za prostředky, které jsem nabyl výlučným darem a nebyly součástí SJM. Akcie jsem neprodal ani nehodlám prodávat. Při prozkoumání dotazů na Vaší stránce jsem nalezl rozporuplné odpověď paní Mgr. Wernerové. Zdali to dobře chápu, v jednom případě (1.9.2024 - dotaz č. 43354 ) je názor takový, že nedošlo k prodeji akcií - dnes (24.02.2025) s vyšší hodnotou, nevznikl tedy faktický zisk z nárůstu hodnoty akcií a tedy není z čeho se vypořádávat. Ve druhém případě (13.1.2025 - dotaz č. 127781 ) je ovšem uvedena odpověď, že nárůst hodnoty neprodaných akcií je součástí SJM. Jaká je tedy správná odpověď? Znamenalo by to, že pokud jsem před manželství koupil akcie za 100.000, neprodával je a v době rozvodu by měly k určitému dni akcie hodnotu 300.000, měla by exmanželka nárok na vyplacení 100.000 (poloviny zisku) ačkoli bych akcie neprodal? A co kdyby naopak akcie na hodnotě ztratily? Děkuji za objasnění tohoto rozporu.
S manželem jsme uzavřeli manželství v r. 1997 a v r. 2010 jsme postavili rodinný dům. Dům je v katastru zapsán jako SJM na nás oba. Nyní si manžel do domu nastěhoval milenku a tvrdí mi, že dům je společný a on tu může mít nastěhovaného koho chce, přestože s tím já nesouhlasím. Mám dojem, že na to právo ze Zákona nemá. Můžete mi prosím poradit?
A co se týče poddotazu: V dědictví jsem s bratrem získala dům, nyní jej chceme prodat, v případě že bychom se rozváděli, může po mě manžel požadovat půlku částky z prodeje domu? Děkuji, Kratochvílová.
Zajímalo by mě, kdy je vhodné uzavřít předmanželskou smlouvu a v jakém režimu. Já, ani budoucí manžel nepodnikáme. Nicméně, každý vlastníme svoje bydlení na hypotéku. Já vlastním byt, přítel dům. Hypotéka, kterou má přítel na dům je jednou tak vyšší než na byt. Bydlet budeme společně v domě, byt se bude pronajímat. V minulosti měl přítel problém s platební morálkou - ne, že by neměl peníze, ale ignoroval výzvy k zaplacení poplatků za ČT a přišla exekuce, kterou se podařilo naštěstí vyřešit bez větší majetkové újmy. Podobná situace byla i u pojistek, ale ta nedošla tak daleko. Nerada bych se v budoucnu dostala do situace, že kvůli něčemu takovému přijdeme o společný majetek, proto uvažuji nad předmanželskou smlouvou. V budoucnu bych navíc měla zdědit nějaký majetek po rodičích a ráda bych, aby byl ochráněn i on. Další důležitou skutečností je, že má budoucí manžel nezletilé dítě, které má v péči jeho bývalá. Moje otázka zní: Co všechno vstupuje po svatbě do společného jmění manželů? Vstupuje tam byl i dům, i když jsme tyto majetky oba nabyli už za svobodna a mohli by tak být ohroženy případným nezaplacením nějakého poplatku (exekucí jednoho z manželů)? Vstoupil by do SJM majetek z dědictví po mých rodičích? A v případě, kdy by se budoucímu manželovi něco stalo, přecházela by nějaká část majetku na jeho bývalou (z důvodu nezletilosti dítěte)? A je vhodné v uvedeném případě sepsat předmanželskou smlouvu a v jakém režimu? Moc děkuji za odpověď.
Pokud se jediný společník společnosti - fyzická osoba (vlastník 100 % podílu obchodní společnosti) rozhodne koupit nemovitost do obchodního majetku této právnické osoby s.r.o., potřebuje k tomu souhlas druhého z manželů, když mají společné jmění manželů?
Před svatbou v roce 1983 jsem nabyla družstevní byt, který je nyní v mém osobním vlastnictví. Tento byt prodávám a za utržené prostředky si chci koupit jiný, družstevní byt v místě bydliště. S manželem nebydlím a potřebuji vědět, jaké jsou možnosti koupě nového bytu, aby manželovi nepřipadla polovina. Mám vdanou dceru a ženatého syna, chtěla bych, aby v pozůstalosti figurovali oni. Děkuji.
Původní dotaz:
Již jsem pokládala dotaz k vyjádření nesouhlasu s půjčkou manžela v bance. Vaše rada byla, že mám tento nesouhlas odeslat i když banka poskytuje půjčku do vysoké výše, bez mého souhlasu.
Prosím o radu, jak přesně tento dopis bance formulovat, aby obsahoval vše podstatné. Děkuji moc.