Výživné, alimenty - zvýšení, snížení, neplacení
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 235
Chtěla bych se zeptat na postup, když se z nesezdaného vztahu po deseti letech odejde partner, dohodneme se na výši výživného a péči i děti. Jak mám dále postupovat, aby tato domluva měla právní platnost. Je to ústní dohoda. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 441
Chtěla bych požádat o zvýšení výživného na syna. Je mu 13 let a naposledy bylo výživné upraveno v jeho 2 letech. Žalobu jsem schopna sepsat sama, ale neznám adresu otce. Již několik let nekomunikuje se mnou ani se synem. Jak mám v žalobě definovat adresu otce? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 444
Žijeme ve společné domácnosti, máme tři děti. Jeden syn dospělý, přispívá mi na jídlo, druhý syn stále studuje - květen 2025 maturuje a dcera 13 let. Partner platí hypotéku, spotřeby energie. Potraviny, ošacení, kapesné, obědy ve škole, cestovné dceři platím já. Dcera chodí na 8 leté gymnázium, navštěvuje taneční kroužek na závodní úrovni, tzn. výdaje s cestováním, víkendové soutěže, registrace do soutěží, platím já. Partner zaplatil dceři v zimě hory, které pořádala škola, ostatní výdaje jako je zapůjčení lyží a kapesné jsem platila já. V létě dcera pojede na tábor, partner chce zaplatit pouze půlku. Chtěla bych se obrátit na soud ohledně svěření dcery do péče a přiznání alimentů. Lze to tak udělat, když žijeme ve společné domácnosti a partner bude tvrdit, že např. potraviny kupuje on a ne já. Jak bych měla postupovat? Další věc je, že bydlíme v domě 20 let, který platí partner, je na něm hypotéka, která je napsaná na bratra partnera. Moje rodiče nám mnohokrát finančně pomáhali, když partner byl bez práce a neměli jsme peníze. Zaplatili za něho spoustu dluhů, exekucí. Dům bych chtěla prodat, peníze rozdělit i mezi děti, partner nechce o tom ani slyšet, mám nějaký právní nárok na dům? Žiji v něm 20 let, vychovali jsme tam děti a investovala jsem jednak peníze a čas do zvelebení domu. Situace je neúnosná jak pro mě, tak pro děti, partner používá děti jako nástroj, mě co nejvíce vytrestat, na pronájem nemám, jedinou možnost vidím v prodeji domu. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 892

Dcera nedokončila studia práv v reálném čase, i když k tomu měla doma veškeré podmínky. Chtěla ještě cestovat, chodila sice na brigády (kupovala si drahé oblečení, jezdila všude autem), ale na rok řádné denní studium zcela přerušila. Bude jí již 27, na domácnost nepřispívá a nyní chce zase studovat a máme ji prý opět vše platit formou výživného. Chtěla bych poprosit o radu, protože takhle prý může studovat i do 30 let, což si nemyslím. Neustále nám vyhrožuje žalobami a soudy a již se to nedá vydržet. Děkuji za odpověď.
_________________________________
Doplňující dotaz:
Dcera neustále říká, že pouze přerušila soustavné denní sdtudium, aby se na závěrečné zkoušky mohla lépe a dokonaleji připravit. Myslím si, že skoro měsíční pobyt v Americe, další cestování a brigády pro vlastní potřebu není nic, čím by se rámci svého studia na právech mohla více zdokonalit. Chtěla bych se pouze utvrdit v mém názoru. Velice děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 434
Mám 17 letou dceru a 8 letého syna. Každé dítě má jiného otce a žijí s partnerem v jedné domácnosti. U dcery dostávám 1.000 Kč výživné a bývalý manžel mi dával vždy vše napůl, což bylo sepsáno i v rozsudku od soudu. Nicméně napůl už to dávno není a handrkovat se o placení všeho napůl, když jdeme s dcerou nakupovat věci do školy, oblečení, už není na místě. Dcera už má trošku jiné nároky, tudíž finance náročnější. Bývalý manžel má rodinu, kde má vyživovací povinnost ke dvěma dětem. Ještě než půjdu k soudu, na jak vysoké alimenty má dcera nárok? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 426
V době, kdy jsem v předčasném důchodu, mi soud vyměřil z částky cca 16.000 Kč výživné ve výši 5.000 Kč dle principu, že jsem se vzdal bez důležitého důvodu vyššího příjmu ze zaměstnání. Zhruba za dva měsíce bych měl jít do starobního důchodu. Mohu pak požádat o snížení výživného s nadějí, že mi soud vyhoví, neboť ve starobním důchodu nebudu povinen vykonávat zaměstnání žádné?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 365
Po rozvodu, 2019, bylo dětem - nyní již 19 a 20 let, stanoveno výživné, 2 x 5.000 Kč. Obě děti chtějí jít na Vysoké školy. Po tom, co budou přijaty, chtějí požádat o změnu výše tohoto výživného, o které se musí otce tzv. "doprošovat". Otec má stanoven soudně termín, ten ale nedodržuje. Tvrdí, že teď nemá a že nebude skákat, jak oni pískají. Přitom dělá jednatele ve stavební firmě s platem kolem 50-60.000 Kč. Plat bere tak, že část peněz má tzv. "na černo", a z toho byla určena i ona výše výživného. Chtěla bych vědět, zda musí děti žádat jednotlivě nebo mohou podat tuto žádost o zvýšení alimentů dohromady a zda tam mohou doložit výhružné, sprosté a osočující smsky, které jim posílá. Zároveň se vůbec o ně nezajímá, na nic nepřispívá - viz narozeniny, svátky, Vánoce, letní prázdniny, maturitní večírek (šaty, boty oblek, košile) začátek školního roku, jízdné do škol. Na tom se taky vůbec nepodílí. Prosím tedy o to, zda mají žádat jednotlivě, jak toto vše uvést a doložit a jak se vypořádat s tím, že opětně bude mít uveden nižší plat, protože ho bere "na černo". Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 459
Chtěl bych se zeptat, jak je to s placením výživného na neprovdanou matku. Soud 1. stupně rozhodl o navýšení výživného + povinnost doplatit výživné i zpětně za období 10 měsíců. S rozsudkem nesouhlasím, a budu podávat odvolání. Musím zvýšené výživné platit již od termínu stanoveného soudem, nebo v případě odvolání, rozsudek nebude do rozhodnutí odvolacího soudu platný, a zatím mám posílat výživné, jako před zvýšením? Dále pokud bych již musel začít posílat zvýšenou částku na výživné, a odvolací soud rozhodl v můj prospěch, lze případně poté požadovat vrácení peněz po matce? Vyživovací povinnost mi končí 25.8.2025 a vím, že do té doby odvolání nebude vyřešeno. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 429
U partnera proběhnul soud o 3 děti - původně vzniknul proto, že přítel chtěl, aby soud vyřešil situaci, že on musí jezdit pracovně na celý týden na Slovensko a bývá doma jen víkendy. Jeho bývalá partnerka odmítla mít děti přes týden a nebyli schopni se domluvit. Přítele samozřejmě z práce vyhodili, nicméně soud běžel dál a byť je přítel už od Vánoc bez práce tak nejen, že zůstane týdenní střídavá péče, ale ještě vypočítali, že má přítel platit svojí ex alimenty. Přítel má insolvenci a aby mu ji nezrušili, tak je napsaný ve firmě mojí matky (tedy matky své současné partnerky). Tato firma mu vyplácí jakoby minimální mzdu i tehdy, kdy je reálně bez práce, právě proto, aby nepřišel o možnost oddlužení. S partnerem bydlíme v nájmu a ani jeden nemáme žádný majetek ve vlastnictví. Přítelova ex má dvougenerační dům, vlastní firmu a ještě jsou na ni napsané nemovitosti, které zdědí po otčímovi. Soud takto rozhodl na základě toho, že na přítelově účtu se protočí kolem 100.000 měsíčně - to je ale jen z toho důvodu, že nám od Vánoc musí jeho matka přispívat na bydlení a na to, abychom vůbec utáhli výdaje (náklady na měsíční provoz máme kolem 150.000 ( aktuálně máme kvůli přítelově absenci zaměstnání navíc dluhy na DPH ve statisících). Je vůbec relevantní aby soud přiklepnul alimenty otci, když ten je v insolvenci, nemá žádný majetek a je nastavená týdenní střídavá péče, přičemž matka má vlastní majetek, nemusí platit nájem, ročně dostane ze sociálky na děti 120.000 Kč (kromě těch tří děcek, co má s přítelem, má ještě 19 letého syna a 3 letou holčičku - každé s jiným partnerem). A to pouze na základě toho, že nás finančně podporuje přítelova matka, abychom vůbec nějak vyšli? Připadá mi to celé na hlavu postavené, zvlášť, když matka dětí je už 5 měsíců na nemocenské s tím, že když před 8 měsíci nastoupila poprvé v životě do práce, dostala "syndrom vyhoření" a od té doby je doma na nemocenské přičemž i přesto si pořídila fotoaparát za 150.000 Kč a chodí fotit. Dále ji finančně celoživotně podporuje její otčím, bývalý podnikový právník. Nemohu se zbavit pocitu, že otčím matky využil nějaké své konexe k ovlivnění soudu. Není-li tomu tak, pak si dovolím prohlásit, že české soudnictví popírá jakoukoliv logiku a absolutně odmítá pracovat s fakty, přičemž svá rozhodnutí staví na základě domněnek a zažitých emotivních vzorců.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 705
Přítel má dceru, se kterou nekomunikuje a skoro ve třiceti letech jí posílá stále alimenty. Nevíme, jestli pořád studuje a nebo už pracuje. U soudu se dohodli na částce, kterou bude přítel posílat když jí bylo 18 let. Musí přítel zažádat soud o ukončení vyž. povinnosti nebo jak se to musí řešit. Dcera je zdravá, ani nebydlí u své matky (prý). Předem děkuji za radu. Přítel se bojí, že když přestane platit, tak bude mít problémy.