Střídavá péče, adopce, osvojení, pěstounství
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Střídavá péče, svěření do péče, adopce (osvojení), pěstounství
- Zobrazení: 542
Před pár lety jsem žila s partnerkou a máme spolu přes dárce malého 5-ti letého syna. Nyní jsme slovně domluvené na péči, kdy si ho bere jednou za 14 dní a platí 2.000 Kč na malého a ve školce platí obědy 500-700 Kč měsíčně. Bohužel úplně takto nefungujeme. Věčně ji nevyhovují víkendy, kdy má malého mít a stále dokola zkouší. Na dobré slovo se s ní nedá domluvit a mám strach udělat nějaký krok, aniž bych ublížila svému synovi. Nedělá mi problém jí ho dávat, ale vadí mi její přistup o tom, že věcně jí něco nevyhovuje. Dle mě by fungovala lépe, kdyby vše bylo dané. Vím, že z právního hlediska na něj ani nemá nárok, ale není nějaká cesta, která by nám ulehčila život a dala druhé straně přesně, co má plnit? Předem děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Střídavá péče, svěření do péče, adopce (osvojení), pěstounství
- Zobrazení: 485
Dcera před týdnem porodila dítě s těžkou asfyxií a neurolog dává špatnou prognózu. Vzhledem k tomu se obává, že péči o takto postiženého chlapečka v rodině se dvěma již existujícími dětmi v předškolním věku nezvládne. Jak by měla postupovat, aby mohla dítě ponechat v nějakém ústavu. Podotýkám, že ona i její manžel jsou k takovému řešení nakloněni. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Střídavá péče, svěření do péče, adopce (osvojení), pěstounství
- Zobrazení: 431
Můj syn, kterému je 17 let, byl z rozhodnutí soudu svěřen před třemi lety do střídavé péče i přes to, že jasně řekl před soudem i na OSPOD, že s matkou být nechce a že si přeje být u otce. Navíc i OSPOD doporučil svěřit mého syna do mé péče. Soud všechna tato doporučení a přání ignoroval. Odvolací soud toto rozhodnutí potvrdil. Poté už jsem všechnu snahu vzdal, to řešit jakkoliv soudní cestou a po ukončení základní školní docházky, můj syn matce sdělil, že odchází ke mně a s ní už být nechce. Matka se k jeho rozhodnutí nevyjádřila tak ani tak, prostě s ním přestala komunikovat, pro nás oba to samozřejmě v tu chvíli bylo tak lepší.
Nyní se vás chci ale dotázat, jestli je možné, vzhledem ke zmíněným okolnostem, vymáhat po matce zpětně nějaké výživné, za dobu dvou let, co už je syn jen u mně, neposlala ani korunu, tak že se na jeho výživě nijak nepodílí. Předem vám děkuji za radu jak dále postupovat. S pozdravem Jiří Schäffer.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Střídavá péče, svěření do péče, adopce (osvojení), pěstounství
- Zobrazení: 471
S manželkou se budeme rozvádět a řešíme péči o dítě (5 let). Chtěli bychom střídavou péči po týdnu. Nicméně manželka pracuje na směny, které ji nedovolí, aby se o syna postarala celý týden a musel bych jej i v průběhu jejího týdne mít u sebe. Je tedy varianta střídavé péče v takové situací vhodná? Nebo bychom se měli vydat cestou, že syn bude v péči u mě (otce) a u manželky po dohodě, jak jí budou vycházet směny? Případně pokud by to tak bylo, jak bychom to měli specifikovat v Dohodě o péči o dítě, aby to pro soud bylo dostatečné a nezamítl nám tuto dohodu? Směny má každý měsíc jinak, tudíž nelze dopředu přesně specifikovat, kdy bude mít možnost si jej brát. Děkuji Vám.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Střídavá péče, svěření do péče, adopce (osvojení), pěstounství
- Zobrazení: 1006

Chtěl bych vás poprosit o váš názor, ohledně péče o starší dítě po rozvodu manželství. S manželkou jsme se domluvili, že se rozvedeme. Máme dceru, která měla 14 let a přiměřeně v klidu jsme s ní situaci také probrali. Manželka již 8 let s námi v rodinné domácnosti stabilně nepobývá, měla již několik jiných partnerů a většinu času tráví mimo, přijede jednou - dvakrát za měsíc za dcerou na víkend nebo pár dnů, potom zase odjede a někdy se neukáže i několik týdnů - měsíců. O domácnost a dceru se starám výhradně sám, jak materiálně (manželka nepřispívá ani na domácnost ani na dítě vůbec nic), tak i osobně (veškeré domácí práce, škola, volnočasové aktivity dítěte atd.). Dcera chodí ještě na základní školu v místě bydliště, má tu zázemí mnoha přátel a časově náročné víkendové aktivity (soustředění, sportovní tréninky). Jelikož je dcera již starší, ptali jsme se jí na její názor, jak by si představovala fungování v budoucnosti, jestli by třeba chtěla každý druhý víkend trávit s mamkou. Jednoznačně řekla, že chce zůstat bydlet doma a jezdit za ní nebude, víkendy chce trávit jako doposud sportem, je zde vázána na sportovní halu + trenérku, tréninky má každý víkend (pátek odpoledne, sobota, neděle dopoledne) potom školní příprava. Manželka chce bydlet cca 80 km od našeho bydliště. Navrhnul jsem tedy manželce, že bych akceptoval, aby nadále jezdila dceru navštěvovat do naší domácnosti, dle jejich dohody s dcerou, nemám s tím problém. Dočetl jsem se na internetu, že i dle ÚS u takto staršího dítěte má být brán jeho názor a přání jako výchozí při rozhodování o péči a že by povinné střídání (každý druhý víkend apod.) soud neměl nařídit. Současně má matka dítěte určitě právo na styk s dcerou, ale domnívám se, že mým návrhem jsem jí vyšel dostatečně vstříc. Samozřejmě pokud by dcera kdykoli řekla, že chce jet na víkend k matce, na celé prázdniny nebo na Vánoce, dovolenou, rád bych jejímu přání vyhověl a nechal ať se ty dvě dohodnou mezi sebou. Zajímal by mě ale váš názor na situaci, kdyby se s dcerou matka nechtěla dohodnout a vyžadovala u soudu péči např. každý druhý víkend u ní, nebo dokonce formu střídání dva týdny u ní, dva týdny doma. Chtěl bych, aby touto nepříjemnou situací prošlo dítě co možná nejsnáze a obávám se, že když ji matka bude v tomto věku k něčemu nutit, v budoucnu se jejich už tak napjaté vztahy moc nezlepší. Děkuji za Váš názor. Mirek
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Střídavá péče, svěření do péče, adopce (osvojení), pěstounství
- Zobrazení: 465
S bývalou partnerkou máme od 30.11.2022 ve střídavé péči (model krátký/dlouhý týden) naši 4,5 letou dceru. Péče je (mimo dvou incidentů, kdy matka dceru nepředala dle rozsudku a věc řešila Policie ČR a OSPOD) od zmiňovaného data bez problémů, dcera je na tento model zvyklá a vše je OK. Posledních pár dní mě matka dcery ale několikrát upozornila, že tento model jí nevyhovuje, jelikož péči tímto modelem nestíhá (má další 2 děti z jiného vztahu) právě díky péči o tyto dětí (věk 11 a 13 let). Tyto děti má taktéž v nějakém modelu střídavé péče s jejich otcem. Chce péči změnit na 7 či 14 dní u mě a pak to samé u ní, taktéž chce úpravu termínů o prázdninách. Já se změnou nesouhlasím, nevidím v tom pro dceru přínos či benefit, navíc dcera právě cca poslední půlrok k matce chodit nechce. Stěžuje si, že je často sama, že si s ní kdo nehraje atd. atd.. Navrhoval jsem matce ať spíše upraví styk se staršími dětmi než s naší dcerou. Je ještě malá a mám za to, že i takto neideální situaci v jaké je, zvládá celkem fajn. Matka mě nyní dává ultimátum, že když do 2 dnů nebudu souhlasit, dá celou věc k soudu. Jak se na případný další soud připravit, či ideálně jak celou věc vyřešit? Mám kontaktovat OSPOD? Mám opravdu strach z toho, že dcera nebude tuto změnu brát dobře, zvláště v současné době, kdy k matce již nějakou dobu nechodí ráda. Děkuji a předem děkuji za odpověď. Milan
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Střídavá péče, svěření do péče, adopce (osvojení), pěstounství
- Zobrazení: 562
Mám dva syny z prvního manželství (2010 a 2016), kteří bydlí od roku 2017 s matkou. Starší syn nedávno přišel s tím, že by chtěl bydlet se mnou a mou nynější manželkou. Já jsem samozřejmě nebyl proti ani má nynější manželka, spíše naopak a tak jsme se s ním domluvili, že když je teď v 8. třídě, tak že na stejné škole dochodí 9. třídu do r. 2026 a pak by se k nám třeba v půlce prázdnin toho roku přestěhoval. A tak bych se rád dozvěděl, kdy je třeba podat žádost o svěření dítěte do péče, pokud je aktuálně únor 2025 a chceme syna vzhledem k dochození ZŠ do péče až v srpnu 2026? Lze podat žádost už teď s navrhnutým termínem svěření srpen 2026, nebo je třeba podat žádost až co nejblíže termínu svěření, v tomto případě třeba až třeba v r. 2026? Ono jde asi i o to, jak rychle od podání žádosti bude probíhat samotný soud o svěření ne? Aby byl znám výsledek ještě před požadovaným termínem. Děkuji za radu.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Střídavá péče, svěření do péče, adopce (osvojení), pěstounství
- Zobrazení: 756

Mám 1,5 ročního syna, před rokem jsem odešla i se synem od partnera (přítele), odstěhovala jsem se do jiného města 30 km daleko. Odešla jsem proto, protože partnerovi diagnostikovali paranoiu (odmítl léčbu). Jeho nemoc probíhala tak, že měl představu o tom, že ho sousedi v paneláku pomlouvají, trpěl bludy a halucinacemi. Začal nám všem vyhrožovat, že nás zabije, chodil po domě s nožem a chtěl zabít nejdříve mě a pak i souseda. Zanedbával osobní hygienu, o svého narozeného syna nejevil zájem. Byl agresivní. Chodil si všude stěžovat, na městskou policii, na městský úřad. Po mém odchodu se začal léčit, pravidelně navštěvovat psychiatra a užívat medikaci. Prosil mě, abych celou záležitost nepodala k okresnímu soudu. Začal se více zajímat o syna a celkově byl jako vyměněný. Bydlíme přesto odděleně. Po půl roce, ale samovolně ukončil léčbu, kdy přestal užívat medikaci a docházet k psychiatrovi. Stavy paranoii se mu začínají vracet. Trpí podezřívavostí má opět problémy s mezilidskými vztahy, na mě je kolikrát vulgární, probíhají mezi námi spory zatím mě fyzicky nenapadl. Dojíždí k nám skoro každý den, i když si to nepřeji, a snažím se mu vysvětlit, že každý den nechci, aby jezdil. Vždy si najde výmluvu, že veze malému synovi dárek, dobroty apod. Nejde se s ním nijak moc domluvit na určitých dnech a hodinách, kdy syna bude navštěvovat. Vždy si vynutí, aby mohl každý den jezdit. Syna mu půjčovat domů nechci mám obavy, nikdy ho neměl třeba na víkend. Chci celou záležitost podat k okresnímu soudu a zažádat si o syna do výhradní péče. Jenže nevím jakou mám šanci a možnost získat syna do své péče? Bojím se, že bývalý partner bude na mě agresivní, nevím ani to jestli mu mám umožnit styk s dítětem? Než proběhne soud. Co mám čekat od podání návrhu k soudu, svěření dítěte do péče co bude následovat? Děkuji za odpověď krásný den.
Prý se cítí dobře a léčbu nepotřebuje.
- Základní údaje
- Uložil(a): PhDr. et Mgr. Simona Ulčová, PhD. - právník
- Kategorie: Střídavá péče, svěření do péče, adopce (osvojení), pěstounství
- Zobrazení: 739
Před 10 měsíci (4/2024) jsem začala chodit se svým přítelem. Brzy jsem se sestěhovali avšak náš vztah vydržel 10 měsíců a poté ho ukončil kvůli tomu, že chce trávit čas pouze s přáteli. Nicméně. Než jsme se poznali, přítel si pořídil půl roku před tím kotě, ale vůbec se o něj nestaral. Přítel byl pořád pryč, buď v práci nebo s přáteli. Domu chodil jen spát. Kočka měla špinavý záchod, neměla hračky, vše ničila. Jídlo měla suché nasypané v misce. Poté co jsme se nastěhovali jsem se o kočku starala hlavně já. Pořídila škrabadlo, hračky a dávala ji veškerou pozornost. Kočka je na mě hodně fixovaná, naučila jsem ji i na jméno a zavolání. Teď jsme se s přítelem rozešli a stále se o kočku nestará, není doma jenom přes noc a zase je pryč. Kočka měla propadlé očkování. Nechala jsem ji naočkovat, odčervit a také jsem ji nechala načipovat a registrovat na mé jméno. S kočkou mám fotky, videa vše co nasvědčuje, jaký máme spolu vztah a že o ni pečuji. Partner se bude brzy stěhovat jinam a chce mi kočku vzít. Vím, že by se o ni nestaral. Chce mi ji vzít jen proto, že ví jak mi na ni záleží. Já jsem ochotna se domluvit na střídavé péči, ale on vůbec nechce. Mám nějakou šanci dostat kočku do své péče? Měla jsem důkazy, že se o ní kdysi nestaral, jeho přátelé mi to potvrdili, ale své zprávy smazali a já si je neuložila. Nyní tvrdí, že to není pravda, že nic takového neřekli. Ještě bych mohla kontaktovat jeho bývalé sousedy, protože vědí, že nebýval doma a všude byl smrad z kočičích výkalů. Prosím poraďte co mohu udělat a jakou mám šanci. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Střídavá péče, svěření do péče, adopce (osvojení), pěstounství
- Zobrazení: 877
Jsem otcem nezletilé dcery (8 let), t.č. ve střídavé péči. S matkou dítěte jsme se domluvili na úpravě péče, a to, že bude v péči matky, a sepsali mimosoudní dohodu, kterou máme v nejbližších dnech (dnes 23.1.2025) podepsat. Před pár dny mi matka dítěte oznámila, že se i s dcerou stěhují mimo Prahu do okresu Jindřichův Hradec a dcera bude docházet do školy ve Strmilově. To vše bez mého souhlasu. Jak mám v této situaci postupovat? Mám smlouvu podepsat a pak řešit důsledky toho, že ji matka porušila (nevím jaké důsledku z toho pro matku plynou), a to pro mě dosti významným způsobem? Nebo nepodepisovat a rovnou se obrátit na OSPOD nebo to řešit soudem? Děkuji! S pozdravem Petr Klein.