Právo ve školství
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 360
9/2024 jsem nastoupila na soukromou VOŠ (jedná se o s. r. o.), kombinované studium. Zaplatila jsem školné ve výši 20.000 Kč na celý školní rok 2024/2025, ale 11/2024 jsem musela studium ze zdravotních důvodů ukončit. Škola při platbě školného na celý rok neuzavírá se studenty smlouvu o studiu, pouze těm, co mají školné na splátky. 1.1.2025 jsem žádala o vrácení školného za letní semestr ve výši 10.000 Kč (tzn. poměrnou část za školní rok), 3/2025 se dotazovala na průběh vyřízení a začátkem dubna zasílala urgenci. Škola absolutně ani na jednu žádost zaslanou datovou zprávou nereaguje, absolutně mě ignoruje, přečtené vše v datové schránce má. Žádné informace o podmínkách studia a možností vrácení školného škola na webovkách nejsou uvedeny. Mám nárok na vrácení poměrné části školného za druhý semestr, když nemám se školou uzavřenou žádnou smlouvu, kde by byly specifikované podmínky úhrady školného, možnost jeho vrácení či sankce? Dle nejnovější judikatury Ústavního soudu jsou studenti soukromých škol spotřebitelé. Domnívám se, že u terciálního studia se nejedná o veřejný zájem, ale o subjekt, který má svou činnost založenou za účelem dosažení zisku. Škola má ještě další živnosti, nikoliv jen vzdělávání. Jedná se o European College Vyšší odborná škola Praha, s.r.o. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 766

Mám podepsanou SMLOUVU O UMÍSTĚNÍ DÍTĚTE se soukromou MŠ, která je platná od 31.8.2023 a opakovaně se prodlužuje, pokud není jednou ze stran vypovězena. Lze ze strany MŠ dát výpověď z této školky bez udání důvodu (před nástupem do předškolního vzdělávání - předškolák od 9/2025)? Předškolní vzdělání v omezeném množství absolvujete již nyní. Důvod mezi řádky: Poukázání na mimozákonné praktiky/osobní důvody ředitelky. Lze se bránit? Musím ji přijmout?
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 432
Pracuji jako učitelka na základní škole. Pracovní dobu mám stanovenou ústně od ředitelky školy takto: nástup v 7:30 , odchod ze školy ve 13:15. Pokud učím od 9:00 musím sedět ve sborovně. Nesouhlasí mi toto nařízení s rozvržením nepřímé pedagogické činností a možností určit si místo výkonu NPČ. Jak to tedy je? Hrozí mi nějaký postih, když budu jednat v souladu s nařízením vlády o rozvržení nepřímé pedagogické činnosti? Děkuji za ochotu.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 1215

Zajímá mě informace - syn měl 7 hodin ve škole, odpadla 5. hodina a 6. hodina byla volná. Tedy jsem ho objednala k lékaři na oční - bohužel se syn nestihl vrátit do školy - na 7. vyučovací hodinu. Večer jsem omluvila řádně syna, že jsme byli u oční. Paní učitelka však mě oznámila, že syn dostane třídní důtku, protože opustil školu v době vyučování a nikomu nic neřekl. Ale já to tak prostě nevnímám - opustil školu v době, kdy mu odpadla hodina a poté měl volnou hodinu a nestihl se vrátit do odpolední hodiny, což jsem hned ten den ještě omluvila večer. Tedy v době vyučování školu neopustil - ještě podotknu, že jsme podepisovali papír, že v době volné hodiny dítě může opustit školu. Ale prý byla má povinnost volat paní učitelce od lékaře - že nestíháme a tedy jsme porušili školní řád. Opravdu je to takto a je to plnohodnotný trest? Rozumím, když syn odejde v navazujících hodinách a nic neřekne, ale tady to nebyla vůbec jeho chyba a přijde mě to velmi přehnané. Děkuji za informaci.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 413
Je doporučení speciálně pedagogického centra pro školu závazné (musí se jím škola řídit), pokud není podepsané zákonným zástupcem nezletilého žáka? Zákonný zástupce nepodepsal Informovaný souhlas na poslední straně doporučení, z čehož není zřejmé, zda s doporučením souhlasí, nesouhlasí nebo má k němu výhrady.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 512
Mám dceru, která dosáhne 13.3.2025 zletilosti, ale jelikož o sobě sama ví, že je tak trošku dost bohémské povahy, chtěla by, abych přesto dál když bude třeba a byla by nemocná či se necítila dobře a ještě je i na internátě, že by mi vždy jako doposud předala informaci a já abych ji nadále omlouvala atd., protože ví, že by na to mohla zapomínat. Jak v takovéto situaci postupovat? Dále se u nás neustále řeší hlídání a překročení absence. Její škola po pololetí přistoupila po konzultaci s právníky České školní inspekce, že bude vysoká absence na konci pololetí vyřešena podle klasifikačního řádu, odstavec 2, bod 2.15. Pokud je dceři opravdu zle, vždy s ní jdu k lékaři a mám v ruce lékařskou zprávu, kterou mohu doložit a obhájit důvod absence, která může být díky tomu překročena a podle všeho, jestli jsem správně pochopila, ji nemohu uplatnit, jak tomu bylo v předešlém pololetí, kdy jsme museli žádat asi ze tří předmětů, doložením zpráv, aby dceři byla absence uznána.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 743

6/2024 po dlouhodobých sporech s třídní učitelkou a vedením školy, která situaci neřešila, učitelka syna chytla a shodila ho na zem, kdy syn podstupoval 2 měsíce rehabilitace s krční páteří. Stále má problémy, trpí na časté migrény a bolesti hlavy, které předtím neměl. Navíc mu řekla, že pokud budeme něco řešit, ať počítá s důtkou popř. dvojkou z chování. Na paní učitelku jsme podali trestní oznámení pro ublížení na zdraví a podnět na českou školní inspekci ČŠI. Ta nám sdělila, že stížnost je oprávněná a zahájila častější inspekce ve škole.
Syn teď neustále nosí poznámky za nevhodné chování. Doma brečí, že nic neudělal, do školy nechce chodit a prosí, abych šla do školy. Já naopak vím, že už tenkrát se nic nevyřešilo a bylo to naopak ještě horší. Hlásí se na 8leté gymnázium a paní učitelka mu řekla, že s důtkou se může s gymnáziem rozloučit.
Přijde mi to jako pomsta a vyhrožování za to, že jsme si dovolili zakročit právě podáním podnětu na ČŠI. Podotýkám, že problémy měla většina chlapců ve třídě, ale rodiče se rozhodli nakonec situaci neřešit, aby děti neměly ve škole ještě větší problémy.
Od září 2025 už do této školy chodit nebude, chceme ho dát na jinou školu, i když tuto má 10 min. od domu.
Dá se tato situace nějak řešit popř. pokud by opravdu dostal nějaké kázeňské napomenutí, jestli by mu to zabránilo v nástupu na gymnázium. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 526
Přestěhoval jsem se letos (2025) do Německé republiky a chtěl bych zde začít podnikat. Začal jsem s úřady jednat o mé kvalifikaci a vzdělání. Vyžadují po mě studijní plán, délku vyučovacích předmětů atd. Pak budou moct porovnávat s jejich studijními plány. Volal jsem na střední školu a tam mě sdělili, že mám smůlu, protože mají povinnost archivovat ze zákona pouze 5 let. Takže je prý vše skartované. Jedná se mě o roky 2004 až 2008 a to už jsme byli v Evropské unii. Osobně si myslím, že to škola má uchováno v elektronické podobě, jen nechtějí se mnou spolupracovat. Co jsem dál studoval na vysoké škole, tak tam jsem zavolal a bylo to bez problémů. Zaplatil jsem poplatek, abych měl vše úředně potvrzené a za týden jsem měl studijní plány k předmětům. Studium jsem ukončil v roce 2013. Nevím tedy koho kontaktovat, nebo jak postupovat ohledně té střední školy. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 885

Chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem musí ředitelka školky informovat rodiče o dění ve školce. Stalo se mi, že jsme přišli po 14 dnech, kdy byla první týden byla malá nemocná a druhý týden byla školka zavřená, v pondělí do školky a na nástěnce měli napsáno, že 20.2.2025 mají maškarní, ale to pondělí 10.2.2025 nosily děti převleky, tak jsem se ptala, co se děje a že je maškarní dnes (10.02.2025), že si to rozhodli na WhatsAppu. Já WhatsApp nemám a nijak jsem nebyla informovaná. Když jsem konfrontovala ředitelku, proč mi nedala vědět, bylo mi řečeno, že si musím pořídit WhatsApp, tak jsem odpověděla, že si WhatsApp pořizovat nehodlám a na to mi řekla, že když se mi to nelíbí, mám si najít jinou školku. Má na tohle právo se mnou takhle jednat?
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 602
Naše škola má 3 pracoviště. Zástupkyně na jednom vytvořila bezdůvodně rozvrh tak, že na každého učitele na plný úvazek připadá v týdnu 1 den volna. Na zbývajících pracovištích se učitelé bouří, považují to za diskriminační. Zástupkyně na těchto pracovištích nemohou a ani nechtějí udělat totéž. Nyní ředitel neví, jak z toho ven, protože pokud rozvrhne přímou pracovní dobu na celý týden, vyhrožují mu stávkou a zároveň se bojí, že udělají totéž učitelé na zbývajících pracovištích, kteří tuto výhodu nemají. Je vůbec legislativně správně, že učitelé pracují pouze 4 dny v týdnu? Co psychohygiena učitele? Jak to má správně být? Děkuji.