Daně, obchod, živnost, podnikání
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Obchodní právo, vztahy, smlouvy
- Zobrazení: 376
Jako vlastnící SVJ jsme uzavřeli SoSB s budoucím stavebníkem, která se týkala prodeje půdy a následné výstavby jednotek. Stavebník ale k projektu přistoupil liknavě a nesplnil své povinnosti ze smlouvy o smlouvě budoucí, tedy SOSB. Termín napsaný v SOSB mu propadl. Kvůli ztrátě důvěry s ním již nechceme pokračovat. OTÁZKA NA PRÁVNÍKA JE JESTLI JSME UŽ Z OBLIGA? Normálně podle § 1788 (1) se zdá že ano.
Smlouva je ale napsána nesrozumitelně a obáváme se jestli v ní není nějaký háček. Není jasné jestli se opravdu jedná o smlouvu o smlouvě budoucí, není jednoznačné jestli ve smlouvě uvedený termín je termín k podání výzvy k podpisu. Není jasné jestli některý odstavec termín k podání výzvy neprodlužuje... SoSB přikládám. Také přikládám dodatek, kterým se termín prodlužoval - byl podepsán 29.7.2024. Pokud jde o termín, je v SoSB v Čl.1,odst.2 definován NĚJAKÝ termín, ale není tam explicitně že je to termín na výzvu k podpisu smlouvy, je to formulováno jinak. Já to ale tak celou dobu chápal. Pokud to není termín k výzvě, tak platí jeden rok od uzavření dle NOZ § 1785? A co by tedy znamenal ten termín z Čl. 1. odst. 2? Není také jasné kdy termín vypršel.
SoSB stanovila v Čl. 1, odst. 2 18 měsíců od podpisu, tj 18 měsíců od 4.11.2022. Dodatkem č.1 se, doslovně vzato, ta lhůta zkrátila směrem do minulosti, konkrétně do 4.5.2023. On se totiž nahrazoval Čl.1,odst.2 SOSB, kde původně bylo 18 měsíců od 4.11.2022 a stalo se z toho 6 měsíců od 4.11.2022. V Čl.1,odst.9 je specifikováno jak se má postupovat při uzavírání realizační smlouvy, že každá strana má oprávnění vyzvat protistranu k podpisu smlouvy po splnění podmínek v Čl.1,odst.6. Podmínky z Čl.1,odst.6 ale stále nebyly splněny, přestože propadl termín z Čl.1, odst. 2 - pokud je to tedy termín k podání výzvy. Pak Čl.3, odst.4, tam se píše že vlastník může odstoupit od smlouvy pokud je stavebník v prodlení o 2 měsíce s plněním Čl.1.,odst.6. Obávám se aby se tím neprodlužovala lhůta k podání výzvy, četl jsem nějaká judikáty (32 Odo 1657/2005 ze dne 16. října 2007), kde se píše "sjednali-li účastníci ve smlouvě o uzavření budoucí smlouvy smluvní pokutu za porušení povinnosti předložit výzvu k uzavření realizační smlouvy, a to za každý den prodlení, pak tím objektivně projevili vůli vyloučit prekluzivní charakter uvedené lhůty. Jestliže může být účastník v prodlení s výzvou, nemůže současně neuskutečněním výzvy dojít v důsledku prekluze k zániku závazku uzavřít budoucí (realizační) smlouvu (jinak řečeno: nemůže nastat prodlení, pokud závazek zanikne, avšak může-li dojít k prodlení, musí závazek trvat čili existovat)".
Na druhou stranu v našem případě se ale nebavíme o pokutě za nepředložení výzvy, ale nesplnění nějakých povinností z Čl. 1, odst. 6, které předložení výzvy předcházejí a není u toho jasný termín. Také nechci odstupovat od smlouvy, ale tvrdím že vyprší podle § 1788 (1). Podobný případ je Čl.3, odst. 5. Tam se hovoří o smluvní pokutě, ta je ale navázaná na BEZDŮVODNÉ neuzavření smlouvy. My důvod máme - nesplnění povinností v Čl.1, odst. 6. Ve smlouvě je napsána v Čl.1, odst.7, písm. d povinnost pro vlastníka, že musí projektovou dokumentaci odsouhlasit do 14 dnů od předložení.
Co se stane když jí neodsouhlasím a budu hrát mrtvého brouka? Není tam žádná sankce. On má pak v Čl. 1.6. a povinnost zajistit můj souhlas aby v Čl. 1.9 udělal výzvu.
Vím, že to není slušné, ale když protistrana porušuje svoje povinnosti, tak nevím proč po ztrátě důvěry, kterou zapříčinil on, bych já měl svoje povinnosti nadále dodržovat. Podobně v 1.7.b mám povinnost udělit plnou moc pro zastupování v územním a stavebním řízení. Není tam ale termín ani sankce. Co mně hrozí když plnou moc neudělím? Děkuji. Bořivoj
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 211
Manžel na mě chtěl uplatnit slevu na dani na manželku, protože jsem v roce 2024 byla na rodičovské dovolené. Dostali jsme však darem pozemek do SJM od mého otce. Byl tedy osvobozen od daně, protože to byl dar v přímé linii. Nyní nám bylo řečeno FÚ, že uplatnit slevu na dani na manželku nelze, protože jsem přijala dar a to byl můj příjem. Je to pravda? Nelze uplatnit slevu na dani, i přes to, že je dar osvobozený od daně a žádný další příjem (například z prodeje pozemku) z něj neplynul? Jeden FÚ tvrdí, že se to do příjmu nezapočítává, FÚ kam manžel spadá však tvrdí opak. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Obchodní právo, vztahy, smlouvy
- Zobrazení: 209
Uzavřela jsem se zedníkem dohodu o provedení práce - zbourání a postavení nového jádra, nové podlahy, příprava kuchyně pro instalaci nové linky a výměna dveří. Zedník mi udělal nabídku s kalkulací, kterou přikládám, podepsali jsme smlouvu, kterou též přikládám a já zaplatila zálohu, kterou chtěl. Vše doloženo ve smlouvě. Měl začít 3.3.3025 a konec má být 30.4.2025. Bohužel zbývá 5 dní a on zvládl maximálně vybourat jádro a odvézt odpad. Můj dotaz zní. Pokud to nezvládne do 30.4.2025 mohu odstoupit od smlouvy a chtít vrátit zálohu? On stále tvrdí, že vše zvládne, ale 5 dnů je dle mého málo. Nebo mám nárok požadovat nějaké odškodnění? Teď už 2 měsíce platím nájem jinde a nejspíš budu ještě muset, protože s dvouletým synem nemůžeme žít v rozbouraném bytě bez koupelny, WC a kuchyně. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Obchodní právo, vztahy, smlouvy
- Zobrazení: 215
31.1.2025 jsem ukončila HPP u firmy. Podepsala jsem tam v lednu i Žádost na vyhotovení daňového přiznání k navrácení daní za dceru, kterou si odečítám ročně atd. Mám emaily, kde si píšu s paní účetní, že mi samozřejmě daňové přiznání vyhotoví, i když už nejsem zaměstnanec - ty jsou z února 2025. Mám emaily, kde jsem dokládala studium dcery, čestné prohlášení otce, že on neuplatňuje dceru. Psala jsem ji, že jiný příjem jsem v roce 2024 neměla než od nich. Napsala mi, že to zkontroluje a dá vědět. Nikdo se neozval, brala jsem, že vše je ok. Peníze nikde...a tak jsem psala paní účetní e-mail 17.4.2025, zda je vše v pořádku, že nevím, zda mi přijdou peníze v době mzdy, to je 20, nebo jinak? Na to neodpověděla. 22.4.2025 jsem jí volala, už jsem začala být nervózní a měla jsem důvod nakonec. Paní účetní mi řekla, že mi žádné daně neudělala, že jsem nedodala další příjmy za rok 2024 a nebo, pokud nebyly, že jsem nedoložila čestné prohlášení. Tak jsem jí říkala, proč mi o tom neřekla, že se tedy na to doslova vykašlala a já jsem teď bez peněz a ona mi pověsila telefon. Je 23.4.2025, díky bohu to ještě podat stihnu, ale počítala jsem s těmi penězi na nájem a teď z toho mám dluh a k tomu si ještě musím platit účetní, která mi to vyhotoví. No je to pro mě složité, nerozumím tomu. Chci se optat, mohu žádat od této účetní, co mě slíbila a nic nevyhotovila nějakou újmu, náhradu škody? Nevím co dělat, takhle rychle peníze neseženu na nájem. Vždyť měla podepsanou Žádost, vše mám v e-mailech, mohu řádně doložit důkazy o tom, že si nevymýšlím. Byla povinna mi to vyhotovit? Nebo prostě je to tak, že jsem jí to neměla věřit? Za odpověď děkuji. Šárka.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 276
Platí stále níže uvedené ustanovení o osvobození od zdanění příjmu z prodeje mé menší firmy, kterou vlastním už více jak 30 let (viz níže)?
"Zdanění příjmů se řídí § 10 zákona o daních z příjmů. Příjemce (poplatník) je tak od zdanění příjmů osvobozen, pokud splní časový test – tedy pokud drží akcie déle než 3 roky v případě akciové společnosti, popř. pokud podíl ve společnosti s ručením omezeným drží déle než 5 let".
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 325
S.r.o. uzavřelo darovací smlouvu na úhradu části nákladů na natočení filmového dokumentu 30.12.2024. Ve smlouvě je uvedeno, že peníze obdrží do 5-ti dnů. Peníze tak přišly na účet v lednu 2025. Částka 12.000 Kč bude výnos, který se bude týkat až roku 2025? Nebo musí být zaúčtován v roce 2024 jako výnos příštího období na základě darovací smlouvy?
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Živnosti, obchodování, obchodní společnosti
- Zobrazení: 253
Vlastním nemovitost jako fyzická osoba a chci tuto nemovitost nějakým způsobem převést a spravovat svou firmou s. r. o., kde jsem jediný jednatel. Prosím, jakým způsobem mám postupovat? Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 337
Od bývalé manželky jsem v roce 2024 obdržel 4.000.000 Kč. Ex-manželka tyto peníze získala prodejem nemovitosti (taktéž v roce 2024), ve které jsem užíval byt na základě dohody po rozvodu (rozvod proběhl před více než rokem). Do užívaného bytu jsem v době manželství investoval peníze z prodeje vlastního bytu. Jako náhradu/vyrovnání za tuto investici mi dala výše zmiňované 4.000.000 Kč. Trvala na podpisu darovací smlouvy. Jedná se v tomto případě o náhradu za uvolnění bytu? Peníze byly v celé výši použity na koupi bytu pro vlastní bytovou potřebu. Potřebuji k daňovému přiznání nějaké podkladové dokumenty k tomuto příjmu?
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 474
Máme podepsanou smlouvu o realitním zprostředkování, na prodej bytu za 4.400.000 Kč, kde je na psáno, že provizi a DPH platí kupující. Podepsali jsme dodatek č. 1. Prodávající a realitní zprostředkovatel se dohodli na zvýšení ceny požadované prodávajícím a s tím související změně čl. 2 odst. 2.1 Smlouvy o poskytnutí služeb realitní kanceláře, který bude nově znít takto:
2.1 Prodávající stanovil celkovou částku za prodej nemovitosti včetně jeho základního vybavení, součástí a příslušenství, na částku: 4.610.320 Kč, slovy: ČTYŘI MILIONY ŠEST SET DESET TISÍC TŘI STA DVACET KORUN
ČESKÝCH (dále jen „cena požadovaná prodávajícím“). Kupní cena prodávané nemovitosti pro prodávajícího, uvedená v Kupní smlouvě, bude činit částku ceny požadované prodávajícím, jak shora uvedeno.
2. Prodávající a realitní zprostředkovatel se současně v návaznosti na jednání s konkrétním zájemcem o koupi dohodli na změně plátce provize realitního zprostředkovatele z kupujícího na prodávajícího a s tím související změně čl. 3 odst. 3.1
Smlouvy o realitním zprostředkování, který bude nově znít takto:
3.1 Za zprostředkování prodeje nemovitosti nám uhradíte provizi ve výši 210.320 Kč. Tato naše provize je včetně DPH. Naši provizi si ponecháme z kupujícím složeného rezervačního poplatku. Zajímá mě z jaké částky budeme platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti, jestli z (naší požadované ceny 4.400.000 Kč) nebo ze 4.610.320 Kč. Děkuji. Urbánek.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 275
Manžel zdědil byt po svých rodičích a je zapsán v katastru nemovitostí jako jeho jediný majitel. Vzhledem ke svému vyššímu věku se již s ničím nechce zabývat, dal proto byt k dispozici své dceři a její rodině (darovat jim ho nechce). Ta byt zrekonstruovala a nyní ho chce pronajímat. Může být dcera uvedena v nájemní smlouvě a daňové přiznání podávat svým jménem? Děkujeme předem za odpověď.