Měla jsem brigádu - úklid domu před kolaudací. Bez smlouvy. Domluva osobně nebo přes SMS. Teď mě zadavatel obvinil z poškození dveří a chce náhradu 30.000 Kč. Má na to právo?
Náhrada škody, odpovědnost za škodu
Poškození majetku na brigádě - vymahatelnost údajné škody zadavatelem
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Odpovědnost za škodu, náhrada škody (občanské právo)
- Zobrazení: 40
Dobrý den,
skutečnost, že jste pracovala takzvaně bez smlouvy, nemění v podstatě nic na tom, že mezi Vámi a zadavatelem vznikl pracovněprávní vztah – v této souvislosti se obvykle hovoří o faktickém pracovním poměru. K tomuto tématu se více dočtete například zde:
https://www.cssz.cz/documents/20143/189660/np_1_2018_25_31.pdf/2fd283a5-5cc6-cabc-5f56-5f771c396e19
Přestože tedy nebyla mezi Vámi a zadavatelem uzavřena žádná pracovní smlouva, DPP nebo DPČ, bude se tento právní vztah posuzovat jako pracovní.
V obecné rovině dle § 250/1 a 3 zákoníku práce platí, že:
„Zaměstnanec je povinen nahradit zaměstnavateli škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.
…
Zaměstnavatel je povinen prokázat zavinění zaměstnance …“
Zaviněně může zaměstnanec způsobit škodu tak, že jedná úmyslně nebo způsobí škodu z nedbalosti. Pokud jde o výši náhrady škody, kterou může zaměstnavatel po zaměstnanci požadovat, je nutné vyjít z § 257/2 zákoníku práce, dle něhož platí, že:
„Výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Toto omezení neplatí, byla-li škoda způsobena úmyslně, v opilosti, nebo po zneužití jiných návykových látek.“
Ve Vašem případě je tedy důležité:
- zda jste předmětné dveře skutečně poškodila,
- pokud ano, zda se tak stalo z nedbalosti, anebo jste dveře poškodila úmyslně (popřípadě pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek),
- zda je zadavatel (zaměstnavatel) schopen prokázat, že jste škodu na předmětných dveřích způsobila opravdu Vy.
Uznáte-li, že jste dveře poškodila, budete se moci se zaměstnavatelem dohodnout na způsobu náhrady škody (lze sjednat například splátkový kalendář). Bylo-li toto poškození způsobeno Vaší nedbalostí, nesmí náhrada škody přesáhnout čtyřapůlnásobek Vašeho průměrného měsíčního výdělku (před vznikem škody).
Budete-li trvat na tom, že škodu na dveřích jste nezpůsobila, můžete zaměstnavatelův požadavek odmítnout a vyčkat, zda se zaměstnavatel v této věci obrátí s žalobou na soud či nikoli.
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Komentáře vytvořeny pomocí CComment