Pakliže nebyl záměr obce prodat předmětný pozemek řádně uveřejněn na úřední desce obecního úřadu, byl tento prodej ze zákona neplatný (jak to vyplývá z § 39/1 zákona o obcích). Předpokládám však, že zneplatnění tohoto prodeje není v současné chvíli Vaší hlavní starostí (k tomu, aby bylo možné tvrdit neplatnost prodeje obecního pozemku, by ostatně bylo nutné mít k dispozici odpovídající důkazy, kterými nyní nedisponujete).
Co se týče prodeje pozemku, který tvoří jediný přístup k chatě, nedopustila se obec v podstatě ničeho protiprávního. Z žádného právního předpisu nevyplývá, že by obec nemohla prodat ten svůj pozemek, který tvoří přístup k cizí stavbě. V tomto ohledu tedy nemá smyslu čehokoli namítat.
Pokud jde o zajištění přístupu k Vaší chatě, je podstatné, zda se na předmětném pozemku nachází nějaká pozemní komunikace - a pokud ano, o jakou pozemní komunikaci se jedná. Existuje-li zde pozemní komunikace (příjezdová cesta), doporučuji Vám obrátit se na místně příslušný silniční správní úřad (odbor dopravy obecního/městského úřadu), který by měl být schopen Vám sdělit, do jaké kategorie tato pozemní komunikace spadá.
Vyšlo-li by totiž najevo, že se například jedná o veřejně přístupnou účelovou komunikaci, měla byste přístup k chatě zajištěn i bez zřizování služebnosti (věcného břemene). Veřejně přístupné účelové komunikace (stejně jako místní komunikace, silnice a dálnice) totiž podléhají tzv. právu obecného užívání. Konkrétně dle § 19/1 zákona o pozemních komunikacích smí každý:
"... užívat pozemní komunikace bezplatně obvyklým způsobem a k účelům, ke kterým jsou určeny ... Uživatel se musí přizpůsobit stavebnímu stavu a dopravně technickému stavu dotčené pozemní komunikace."
V takovém případě by tedy byli sousedé (vlastníci pozemku a na něm se nacházející veřejně přístupné účelové komunikace) povinni strpět užívání příjezdové cesty kýmkoli (tedy i Vámi), a to zcela bezplatně.
Pokud se na daném pozemku žádná příjezdová cesta nenachází, můžete se dotázat obce, zda tento pozemek nespadá do kategorie veřejného prostranství. Dle § 34 zákona o obcích totiž platí, že:
"Veřejným prostranstvím jsou všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru."
V takovém případě by bylo opět možné, abyste předmětný pozemek užívala za účelem přístupu ke své chatě zcela volně - tedy bez nutnosti smluvně zřizovat služebnost.
Je pravdou, že obec nemá v podstatě žádnou možnost, jak podpis smlouvy o zřízení služebnosti urychlit. V tomto ohledu se jedná o ryze soukromoprávní vztah mezi Vámi a vlastníky předmětného pozemku. Pakliže by sousedé s podpisem smlouvy otáleli, resp. pokud by si tento podpis rozmysleli a smlouvu nechtěli uzavřít, mohla byste se obrátit na soud s návrhem na zřízení práva nezbytné cesty, a to ve formě služebnosti. Konkrétně dle § 1029 občanského zákoníku platí, že:
"Vlastník nemovité věci, na níž nelze řádně hospodařit či jinak ji řádně užívat proto, že není dostatečně spojena s veřejnou cestou, může žádat, aby mu soused za náhradu povolil nezbytnou cestu přes svůj pozemek.
Nezbytnou cestu může soud povolit v rozsahu, který odpovídá potřebě vlastníka nemovité věci řádně ji užívat s náklady co nejmenšími, a to i jako služebnost. Zároveň musí být dbáno, aby soused byl zřízením nebo užíváním nezbytné cesty co nejméně obtěžován a jeho pozemek co nejméně zasažen. To musí být zvlášť zváženo, má-li se žadateli povolit zřízení nové cesty."
Pro přípravu žaloby Vám doporučuji využít služeb advokáta:
www.advokatikomora.cz (a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).
Pakliže byste nebyla úspěšná ani s žalobou na zřízení práva nezbytné cesty, mohla byste se ještě pokusit o nucené zřízení služebnosti v rámci vyvlastňovacího řízení. Konkrétně dle § 170/2 stavebního zákona platí, že:
"Právo k pozemku ... lze ... omezit též k vytvoření podmínek pro nezbytný přístup, řádné užívání stavby nebo příjezd k pozemku nebo stavbě."
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 128/2000 Sb. , o obcích (obecní zřízení)
zákon č. 13/1997 Sb. , o pozemních komunikacích
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
zákon č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
Komentáře vytvořeny pomocí CComment