Potřebovala bych poradit. Pracuji v mateřské škole, kde se dlouhodobě potýkáme s velkou vlhkostí a plísněmi. Plíseň je ve třídách, na chodbě a v jídelně v přízemí. V jídelně se používá germicidní lampa. Největší výskyt je však po celém linoleum v chodbě, kde dětí chodí do šaten, jídelny a umývárny. Zřizovatel o tomto problému ví delší dobu, bylo nám pouze řečeno, že probíhá studie na sanaci (2017-2019).
Taktéž nám bylo sděleno, že linoleum není plesnivé, ale pouze špatně udržované.
Došlo to tak daleko, že se ve třídě v přízemí objevili brouci. Zjistili jsme, že se jedná o hlodníka sklepního, který se vyskytuje především tam, kde je vysoká vlhkost a živí se plísněmi a houbami. Hlodník byl po celé místnosti, kdy si děti hrály a spaly – pod kobercem, linem, za skříněmi, ve zdech apod.) Ihned nadřízená kontaktovala hygienickou stanici a deratizátory.
Hygiena doporučila linoleum a koberce strhnout, vše nechat vyschnout a poté rekonstruovat. Hygiena uznala, že linoleum v chodbě není špatně udržované, ale je prolezlé plísní a je tedy také nutná výměna za kvalitnější. To však do zápisu nenapsali.
V MŠ začaly sanační práce, to však způsobuje vysokou prašnost. Při práce se zjistilo, že je třída velmi vlhká, trámy jsou zničeny dřevomorkou a na některých místech se dokonce dělníci i propadli.
Jelikož je budova MŠ stará stavba, pod kterou jsou chráněné aztécké studny, doporučila hygienická stanice změření radonu v ovzduší. Po týdnu nám přišly výsledky. V přízemí, kde pobývaly nejmenší děti od dvou let, je hodnota radonu přes 400Bq/m3, v jídelně je hodnota hraniční. Dočetla jsem se na stránkách státního úřadu radiační ochrany, že hodnota nad 400Bq/m3 je velmi nebezpečná, 4 lidé ze 100 by mohli díky ozáření z radonu mít rakovinu plic. Lidé v těchto podmínkách jsou ozařováni tak velikou dávkou jako by každý den absolvovali rentgenový snímek plic. (https://www.suro.cz/cz/prirodnioz/obecne-informace).
Dovnímám se, že situace se zhoršila poté, co se ve školce vyměnily nové okna. Dle vyhlášky 263/2016 Sb. je zřizovatel povinen po renovaci změřit radon v ovzduší, to se však nestalo.
Nemyslím si, že tyto podmínky (prašnost, plísně, vysoká hodnota radonu) jsou vhodné pro práci nás dospělých, natož pro pobyt malých bezbranných dětí. Rodiče dodnes nebyli obeznámeni s celou situací, bylo jim řečeno, že se opravuje podlaha.
Jakožto učitelka, mám nad dětmi zodpovědnost, musím chránit jejich bezpečí a zdraví, mi přijde nesprávné, aby v takových to podmínkách děti byly a vyrůstaly. Já i mé kolegyně jsme už zoufalé, máme dlouhodobé vleklé problémy s dýchacími cestami, velké bolesti hlavy, které musí souviset s podmínkami, ve kterých pracujeme. Proto bych se chtěla zeptat, jak se můžeme bránit a chránit sebe i děti v MŠ? Mají rodiče právo vědět, v jakých podmínkách se jejich děti vyskytují? Máme nějaké právo my, zaměstnanci MŠ, jak náš pobyt v této MŠ omezit? Popř. jak by to bylo s náhradou mzdy?
Děkuji.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment