Podle § 913 nového občanského zákoníku (NOZ) jsou pro určení rozsahu výživného rozhodné odůvodněné potřeby a majetkové poměry oprávněného (syna), jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného (rodičů dítěte). Podle § 915 NOZ má být životní úroveň dítěte zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Toto hledisko předchází hledisku odůvodněných potřeb dítěte. Pro určení adekvátní výše výživného jsou tedy podstatné finanční a majetkové poměry Vás i Vaší exmanželky, o kterých ve svém dotazu nic nepíšete.
Podle § 923 NOZ dále platí, že: Změní-li se poměry, může soud změnit dohodu a rozhodnutí o výživném. Z toho vyplývá, že šance na změnu výše výživného nastává zejména tehdy, pokud od posledního určení výše výživného došlo ke změně finanční situace jednoho nebo obou rodičů a/nebo k navýšení nákladů na výchovu a výživu dítěte. To, zda bude Vaše exmanželka se svou žádostí o zvýšení výživného úspěšná, bude záležet zejména na finanční situaci obou rodičů a na výši nákladů na synovu výchovu a výživu.
Vy samozřejmě můžete u soudu argumentovat tím, že nad rámec výživného hradíte náklady, které ve svém dotazu zmiňujete. Svědectví Vašeho syna by mohlo stačit, ale pokud by syn u soudu svědčit nechtěl (například proto, že by svým svědectvím uškodil své matce), doporučuji uschovat si doklady od těchto nákladů hrazených nad rámec výživného. Pokud Vaše exmanželka se žádostí o zvýšení výživného uspěje, můžete na tuto situaci zareagovat tak, že výše uvedené náklady přestanete hradit. Vaší povinností je totiž hradit pouze výživné, žádné další náklady nad rámec výživné hradit nemusíte.
► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:
- Jak dokázat co nepečující rodič koupil dítěti nad rámec výživného, alimentů
Komentáře vytvořeny pomocí CComment