Počet stránek ve webu: 47568

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Já a 6tiletá dcera jsme se po rozdělení společné domácnosti odstěhovaly od bývalého partnera - otce dcery, nikoliv manžela. Nebyli jsme nadále schopni společného soužití. Dohodli jsme se na tom, že dcera bude žít u mne s tím, že otec má možnost neomezeného styku s dcerou podle zájmu a reálných možností nás všech.

    4.12.2012 byla potvrzena změna trvalého bydliště. Dcera byla přijata v místě nového bydliště k povinné školní docházce. Otci jsem předložila znění mého návrhu dohody rodičů o svěření dítěte do mé péče a o výši výživného, kde jsem navrhla pro otce částku výživného ve výši 3.200 Kč, což je reálná hodnota současných měsíčních nákladů na dceru dělená dvěmi. Já i otec máme zaměstnání s průměrným výdělkem 20.000 Kč měsíčně čistého platu. Otec s navrženou výší nesouhlasí a oddaluje pořízení potvrzení o příjmu z jeho zaměstnání. Prosím Vás o radu, jak dále postupovat, když mám zájem na smírném řešení situace a zároveň trvám na soudním nebo notářském potvrzení o svěření dítěte do péče a o výši výživného? Kdo bude hradit soudní výlohy v případě soudního řízení? Děkuji, Svatava

    Odpověď:

    Dohodu o svěření dítěte do péče a výši výživného můžete samozřejmě s bývalým partnerem sepsat sama nebo Vám s jejím sepsáním může pomoci sociální pracovnice oddělení sociálně právní ochrany dětí (tzv. OSPOD) na městském úřadě v místě dceřina bydliště. Pokud ale otec nebude s dohodou a navrženou výši výživného souhlasit, nezbude Vám nic jiného, než podat k okresnímu soudu v místě dceřina bydliště návrh (žalobu) na svěření dcery do Vaší péče a stanovení výše výživného. Soud pak bude zkoumat finanční možnosti obou rodičů a také oprávněné zájmy Vaší dcery a rozhodne jak o svěření dcery do péče, tak o výši a způsobu placení výživného.

    Za návrh na určení výživného neplatíte žádný soudní poplatek. Co se týče nákladů na průběh řízení (zejména náklady na právní zastoupení) může soud v případě, že Vašemu návrhu zcela vyhoví, rozhodnout o tom, že náklady řízení zaplatí protistrana (Váš bývalý partner). Soud ale může rozhodnout i tak, že žádný z účastníků nemá nárok na úhradu nákladů řízení - pak byste si veškeré náklady související s procesem musela hradit sama.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování