Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Manželův syn si chce vzít půjčku, ale výší příjmu nedosahuje na požadovanou výši půjčky, proto žádá svého otce o ručení. Nesouhlasím s tím a proto by mě zajímalo, zda může manžel ručit bez mého vědomí a zda se v případě nesplácení vztahuje dluh i na mě a na moji polovinu domu? Děkuji za odpověď. Irena

    Odpověď:

    V daném případě se z pohledu nového občanského zákoníku nejedná o obstarávání běžných potřeb rodiny, a proto v případě ručení by banka měla chtít i Váš souhlas. Pokud tomu tak není, pak doporučuji písemně sdělit manželovi, že s jeho krokem nesouhlasíte a případně se v nejhorším soudně dovolat neplatnosti jeho právního jednání. Nejjistější by ale bylo, abyste si ještě před podpisem ručení veřejnou listinou u notáře sepsali tzv. zúžení společného jmění manželů, čímž byste mohli ochránit majetek spadající do SJM před případnou exekucí z titulu ručení. V opačném případě musíte počítat s tím, že v případě nesplácení je ohrožena i Vaše polovina domu.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování