Pracuji v opravárenské dílně jako elektromechanik. Délka denní směny je od 6 do 18 a noční směny od 18 do 6 hodin. Rád bych věděl, zda se osobní hygiena počítá do délky pracovní doby nebo ne. Vždy jsme před koncem pracovní doby opustili dílnu a šli se umývat a sprchovat. Odchod ze zaměstnání jsme píchali ale až v 18, resp. 6 hodin. Nyní zaměstnavatel začal požadovat opuštění dílny až v 18, resp. 6 hodin, píchnutí odchodu ze zaměstnání a potom teprve osobní hygienu. Má na to právo? Který zákon nebo vyhláška toto upravuje? Děkuji, Marek
Pracovní doba, kázeň, povinnosti, řád
Sprchování v pracovní době - má na to zaměstnanec právo?
- Základní údaje
- Uložil(a): MUDr. Zbyněk Mlčoch (admin)
- Kategorie: Pracovní doba, řád, kázeň, náplň práce
- Zobrazení: 12622
Sprchování v pracovní době - má na to zaměstnanec právo?
Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
Odpověď:
O rozvržení pracovní doby a začátku a konci pracovních směn rozhoduje zaměstnavatel a jeho povinností je umožnit zaměstnanci přestávku na jídlo a oddech a to po 6 hodinách nepřetřižité práce 30 minut, které se neposkytují na začátku či konci pracovní doby.
Tudíž má právo Vám zaměstnavatel neumožnit vykonat osobní hygienu v rámci pracovní doby, ale až po ní. Pracovní doba slouží k výkonu práce, a tím hygiena ve Vašem případě není.
Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment