Počet stránek ve webu: 47578

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Žádali jsme dovolenou podle našich potřeb. Zaměstnavatel to ale zamítl s tím, že nám dovolenou určí sám. Termín dovolené nám ale oznámil pozdě (3 týdny před dovolenou). Pochybil zaměstnavatel v něčem a porušil zákoník práce? Lada


    Odpověď:
    Ne, nepochybil. Nástup dovolené určuje zaměstnavatel. Měl by se přitom chovat tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat vcelku nebo ve větších částech a do konce kalendářního roku (§217 odst. 1 zákoníku práce).

    Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen oznámit zaměstnanci alespoň 14 dní dopředu.

    Zaměstnavatel může určit čerpání dovolené i na dobu, kdy zaměstnanec ještě nesplnil podmínky pro vznik nároku na dovolenou. Je to možné tehdy, jsou-li předpoklady, že zaměstnanec tyto podmínky do konce kalendářního roku splní (za normálních okolností má zaměstnanec ve zkušební době nárok na dovolenou až po 60 dnech). (Na dovolenou ale zaměstnanec nemá zákonný nárok, je to spíše na dobré vůli zaměstnavatele.)

    Pokud by zaměstnanec dovolenou vyčerpal a přitom by podmínky pro vznik nároku na ni následně nesplnil, vznikne mu povinnost vrátit náhradu mzdy za vyčerpanou dovolenou - pak jde o volno bez náhrady mzdy ("neplacená dovolená").

    Požádá-li zaměstnankyně o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na její mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování