Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Vystudovala jsem film a scenáristiku, ale protože je tato profese nestálá, živím se pravidelným příjmem v reklamní agentuře jako copywriter. Zde mám příjem 10.000 a zkrácený úvazek. Hodí se pro mě stát se OBZP a nahlásit se jako OSVČ podnikající na základě autorského zákona? Jde to vůbec?

    S pravidelným příjmem u jedné firmy nemohu zažádat o ŽO, jednalo by se o švarcsystém. Nevím, co je pro mě výhodné. Díky za odpověď v této složité situaci. Miroslava

    Odpověď:

    Setrvání v pracovním poměru Vám lze z právního hlediska doporučit. První praktickou výhodou pracovního poměru je fakt, že otázky danění Vašeho příjmu a odvodů na povinná pojištění (zdravotní a sociální) řeší Váš zaměstnavatel, nikoli Vy.
    Budete-li svou tvůrčí činnost vykonávat vždy v rámci plnění pracovních úkolů (tedy v pracovněprávním vztahu), bude Vámi případně vytvořené dílo tzv. zaměstnaneckým dílem dle § 58 autorského zákona. Zaměstnaneckým dílem je dílo, které autor vytvořil ke splnění svých povinností vyplývajících z pracovněprávního vztahu k zaměstnavateli. V takovém případě vykonává veškerá majetková autorská práva svým jménem a na svůj účet zaměstnavatel.
    V případě zaměstnaneckého díla nenáleží autorovi autorský honorář, nýbrž odměna, která mu náleží dle typu pracovního poměru (mzda, plat, odměna z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr). Jestliže se mzda (nebo jiná odměna) vyplacená autorovi jeho zaměstnavatelem dostane do zjevného nepoměru k zisku z využití práv k zaměstnaneckému dílu a významu takového díla pro dosažení takového zisku, vzniká autorovi právo na poskytnutí přiměřené dodatečné odměny (§ 58/6 autorského zákona).
    Tato přiměřená dodatečná odměna se z daňového hlediska považuje za příjem ze závislé činnosti (stejně jako mzda, plat či odměna z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr) a takto se i zdaňuje.
    Mírně nad rámec Vašeho dotazu zmiňuji, že výkon Vaší tvůrčí činnosti nepodléhá žádné živnosti, tzn. že pokud byste se rozhodla pracovní poměr ukončit a pokračovat dále jako OSVČ, nebylo by nutné získávat žádné živnostenské oprávnění.
    _______________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 121/2000 Sb. , o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)
    Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
    https://portal.gov.cz/app/zakony/

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování