Počet stránek ve webu: 47583

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Můj dotaz se týká vymáhání věcného břemene. Po smrti mojí maminky jsme se sestrou zdědily každá jeden dům. V domě, který jsem zdědila, bylo zřízeno věcné břemeno doživotního užívání pro mého otce. V tom druhém, který zdědila sestra, bylo původně také toto břemeno pro moji babičku - tedy matku mojí maminky. Bylo zřízeno v dědickém řízení po smrti maminčina otce - mého dědečka, protože ten dům získala maminka v dědictví. Ale v dědickém řízení, kdy tento dům zdědila sestra už není toto břemeno uvedeno.
    Dědické řízení proběhlo již v roce 2002 a od té doby stále častěji docházelo k problémům ve vztahu se sestřiným manželem a mojí babičkou, postupně až k formě psychického týrání. Nakonec to celé vyvrcholilo tím, že babička dům opustila, protože už neměla sílu čelit těmto situacím (letos jí bylo 87 let). Sestřin manžel vyměnil zámky a odmítá ji vpustit do domu, ani nedovolí odstěhovat zbytek jejích věcí a nábytku. Prosím o radu, jestli je možné tuto situaci nějak řešit a ještě by mne zajímalo proč toto věcné břemeno mojí babičky, nepřešlo v dědictví na moji sestru. Ještě upozorňuji, že dům zdědila jen sestra, ne s manželem. Pro mne je tato situace těžko řešitelná - bydlím na druhém konci republiky. Předem děkuji, Eva


    Odpověď:

    Věcné břemeno je v tomto případě spojené s osobou Vaší babičky, a tak nezaniká změnou majitele nemovitosti.
    Pokud Vaše babička má k dispozici listinu, jíž bylo věcné břemeno zřízeno, je pochybení notáře (nebo příslušného úředníka vyřizujícího dědictví), že se s tímto faktem neseznámil a řádně s ním nenaložil. Věcné břemeno by mělo být zapsané i v Katastru nemovitostí (to zkontrolujte, z toho by se totiž dalo vycházet snáze než operovat jenom s listinou x-let starou). Druhá věc je, že v dědickém řízení měli dědicové předložit všechny listiny, které mají něco společného s majetkem, který patří do dědictví.
    Pokud je věcné břemeno zapsáno v katastru nemovitostí, můžete podat návrh na soud, aby věcné břemeno zrušil, protože jej oprávněný nemůže využívat, a to za náhradu, tedy aby Vaší babičce bylo zajištěno bydlení jiné nebo finanční vyrovnání. Sice by se babička mohla domáhat toho, aby jí bylo umožňováno využívání nemovitosti řádně, ale těžko počítat s tím, že by se najednou sestra a manžel sestry začali chovat jinak. To, že se do celé situace „míchá“ manžel sestry, který nemá právo rozhodovat o zděděném majetku, a navíc narušuje rodinné vazby, je bohužel normální, a jediný, kdo s tím může něco dělat je Vaše sestra. Stejně tak účastníky případného sporu bude sestra a babička.
    Pokud o věcném břemenu existuje pouze smlouva, můžete postupovat stejně, ale bude o něco těžší nárok prokázat.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování