Počet stránek ve webu: 47577

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Prosím o radu ohledně dědického řízení po smrtí otce. Moje mamka, tedy manželka zesnulého má trvalé bydliště v bytě, který spadá do dědického řízení. Otec má tři dcery z minulého manželství. Nenapsal žádnou závěť. To znamená, že byt dědí pět osob. Mamka, já jako syn a tři otcovi dcery z předchozího manželství. Mamka chce v rámci dědického řízení odkoupit jejich podíly samozřejmě po určení ceny nemovitosti.

    Bohužel s jeho dcerami je nulová komunikace. Ptám se, má nějaké přednostní právo na odkup jejich tří podílů? Mě samozřejmě vyplácet nemusí, to je už jen mezi námi. I já mám na bytě trvalé bydliště, ale nežiji tam.

     

    Odpověď:

    Předkupní právo maminka má pouze 6 měsíců po ukončení dědického řízení. Pokud ale nebudou chtít spoluvlastníci své podíly prodat, musela by maminka podat k soudu žalobu o vypořádání podílového spoluvlastnictví a domáhat se přikázání jejich podílu do svého vlastnictví, samozřejmě za náhradu odpovídající ceně dle znaleckého posudku. Jinak po uplynutí 6 měsíců pak můžou spoluvlastníci své podíly prodat komukoliv, proto pokud dcery nebudou komunikovat, bylo by lepší podat žalobu, aby následně na truc podíly neprodaly nějakým spekulantům.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování