Počet stránek ve webu: 47577

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Mamka už s manželem nebydlí cca 2018-2023, stále jsou manželé. O rozvod ještě nebylo požádáno, bydliště má jinde. On bydlí v domě, ve kterém bydleli společně, ten byl jeho už před sňatkem, poté ho společně rekonstruovali, většinou tedy z mamčiných peněz.   Mamka má byt, který už měla před sňatkem. Nově zděděný půl domu, po smrti její maminky 2020.

    Teď ještě jí její tatínek poslal na účet skoro všechny své úspory.   Prosím, jak to bude s majetkem v případě rozvodu nebo úmrtí jednoho z manželů? Na co má kdo nárok?

     

    Odpověď:

    Z titulu vypořádání SJM v případě smrti bude mít Váš otec nárok na vypořádací podíl z titulu SJM, tj. vše, co nenáleží do SJM nebude vypořádáno z titulu existence SJM, ale z titulu dědění. Majetek, který Vaše matka nabyla před uzavřením manželství či získala darem se vypořádat z titulu SJM nebude, bude se však vypořádávat z titulu vypořádání pozůstalosti. Tam je závislé, jakým způsobem Vaše matka o majetku pořídí, zda pořídí závěť nebo dědickou smlouvu. Pokud nepořídí žádný testament, bude se dědit na základě dědické posloupnosti, kdy v první třídě dědiců dětí zůstavitelovy děti a následně partner či manžel. Vy rovněž budete dědit z titulu nepominutelného dědice, nebudou-li okolnosti jiné.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování