Počet stránek ve webu: 47577

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Můj tělesně postižený otec, o kterého se dlouhodobě sám starám, rozhodl, že jeho dům, ve kterém též bydlím, připadne v budoucnu mně. Mému bratru, který bydlí ve svém bytu, chce otec odkázat druhou nemovitost s menší hodnotou. Co musí otec učinit (závěť nebo jiné opatření), aby můj bratr po smrti našeho otce nenapadl takto rozdělené dědictví a nežádal dorovnání? Děkuji za odpověď, Dalimil


    Odpověď:

    Váš bratr (předpokládám, že je zletilý) má nárok na polovinu svého zákonného podílu. Ten se v tomto případě zjišťuje z první zákonné dědické skupiny. Do té patří manžel a všechny děti. Budu předpokládat, že Váš otec má jen dva syny a sám není ženatý. Potom bratrovi, dle zákona, náleží minimálně 25 % hodnoty dědictví. Pokud hodnota menší nemovitost přesahuje toto procento v celém otcově majetku, postačí, když otec sepíše závěť. Pokud chcete zabránit jakékoli manipulaci a neshodám ohledně platnosti závěti po smrti otce, doporučuji sepsat závěť u notáře. Ten ji uloží do centrální evidence závětí.
    Cena za sepsání závěti se pohybuje okolo 1500,-Kč.
    Pokud je však hodnota menší nemovitosti menší než zmíněných 25% z celé hodnoty otcova majetku, má otec jedinou možnost, a to za života Vám dům darovat. Může si současně s darováním zřídit věcné břemeno.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování