Počet stránek ve webu: 47567

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den, má matka bydlí v mém domě na základě věcného břemene. Asi rok tam s ní bydlí muž. Tento dům není pro něj trvalým ani přechodným bydlištěm. Má po určité době tohoto bydlení nárok na část z mého majetku (domu) nebo majetku mé matky, pokud by se matce něco stalo nebo by ho případně chtěla vystěhovat? Nebo nevznikne mu nějaké jiné právo na majetkové vyrovnání apod.? Děkuji, Ivana.


    Odpověď:

    Pokud se obáváte, že by mu mohlo vzniknout právo obdobné věcnému břemeni, tak to je vyloučeno. Podmínky pro vydržení věcného břemene na základě faktického užívání jsou 10 let trvání a současně dobrá víra, že mu to právo po právu náleží. To v současné době rozhodně není splněno, protože se domnívám, že všechny strany mají za to, že jeho právo je odvozeno od práva Vaší matky. Pokud se týká případu posmrtného vypořádání (dědictví), v případě že zůstavitel nezanechá závěť a má děti, dědí se v první dědické skupině. Do ní patří pouze děti a manžel zůstavitele.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování