V darovací smlouvě může být celá řada vedlejších ujednání. V praxi jsou však nejpoužívanější tři, a to darování s účelovým určením, darování s podmínkou a darování s příkazem. Při darování s určením účelu dárce v darovací smlouvě obdarovanému stanoví účel, ke kterému má předmět daru směřovat, což vyžaduje součinnost obdarovaného (např. darování peněz za účelem koupě konkrétní věci). Samotné nenaplnění stanoveného účelu obdarovaným s sebou nenese žádné právní následky, pokud tento účel nebyl ujednán ve formě příkazu nebo podmínky, a je tedy pouhým morálním závazkem. Účel darování musí být v souladu s dobrými mravy a nesmí odporovat zákonu.
Podmíněným darováním se myslí darování s odkládacími nebo rozvazovacími podmínkami. Zde lze podřadit darování pro případ smrti, které v sobě obsahuje odkládací podmínku spočívající ve smrti dárce. Zákon zakazuje pod sankcí neplatnosti, aby v darovací smlouvě byly obsaženy tyto podmínky:
- nemožné - tj. fakticky nesplnitelné.
- nesrozumitelné (ledaže je jejich obsah stranami darovací smlouvy dodatečně vyjasněn) ;
- nemravné – podmínky příčící se dobrým mravům nebo jejich splnění směřuje proti veřejnému pořádku, např. podmínka zakazující obdarovanému uzavřít manželství, podmínka, která se dotýká lidské důstojnosti či náboženského přesvědčení obdarovaného, a jiné;
- odporující veřejnému pořádku;
- šikanující obdarovaného.
Mám za to, že jediná podmínka, která by byla z Vámi uvedených akceptovatelná, je podmínka nemožnosti prodeje po dobu deseti let, ovšem je otázkou, zda i tato podmínka by nebyla soudem v případě soudního řízení chápána jako šikanózní.
► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:
- Předkupní právo obdarovaných vzájemně; prodej nemovitosti obdarovanými vždy jen jako celek
- Je možné udělit zákaz prodeje nebo dalšího darování v darovací smlouvě mezi dárcem a obdarovaným?
Komentáře vytvořeny pomocí CComment