Bydlíme v řadovém rodinném domě (dvojdomek). Před cca deseti lety (2015) se sousedem stal nový majitel na základě darovací smlouvy. Jelikož má nový majitel v plánu svojí část RD zbourat, tak se už o něj nestará, nechává ho chátrat, má děravou střechu, zatéká nejen do sklepa, opadává omítka. Jelikož máme se sousedem společnou zeď, obáváme se poškození naší nemovitosti (například, aby nemovitost nenapadla dřevomorka, máme dřevěné krovy, stropy...., dům je postaven v roce 1930). Opakovaně souseda vyzíváme (dopisy, SMS, telefonem), aby zjednal nápravu, doložil nám potvrzení, že není stavba napadena dřevomorkou, zajistil střechu atp. Bohužel bez většího úspěchu. Snad by již měl mít platný povolení na demolici, jenže tu nemůže provést dokud nebude mít nové stavební povolení a to bohužel trvá i z důvodu jeho liknavosti, prostě nikam nespěchá. RD stojí v památkově chráněném území. Už jsme úplně bezradný, nevíme co dělat. Děkuji.
Darování, darovací smlouva, povinnosti majitele
Do sousedního řadového domu zatéká - jak ochránit majetek přilehlého domu?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
- Zobrazení: 68
V první řadě Vám doporučuji kontaktovat místně příslušný stavební úřad. Dle § 167 písm. a) stavebního zákona je totiž každý vlastník stavby povinen provádět údržbu stavby po celou dobu její existence.
Pro doplnění je vhodné uvést, že pojmem „údržba stavby“ se dle § 6/3 stavebního zákona rozumí:
„… udržovací práce, jimiž se zabezpečuje dobrý stavebně technický stav stavby tak, aby se co nejvíce snížilo nebezpečí výskytu závady nebo havárie stavby a nedocházelo ke znehodnocení stavby.“
Dle § 295/1 stavebního zákona je stavební úřad oprávněn nařídit vlastníkovi stavby opatření k nápravě, které může spočívat například v povinnosti provést určité udržovací práce. Pokud tedy stavební úřad informujete o neutěšeném stavu sousedova domu, je možné, že sousedovi skutečně nařídí opatření k nápravě a soused tak bude povinen se začít o svůj dům starat.
Zadruhé se můžete obrátit na místně příslušný orgán státní památkové péče (jelikož zmiňujete, že sousedův dům se nachází v památkově chráněné oblasti). Je pravdou, že zákon o státní památkové péči ukládá povinnost provádět udržovací práce pouze vlastníkům kulturních památek (což není případ Vašeho souseda), dle mého názoru to však stojí alespoň za pokus – nelze vyloučit, že orgán státní památkové péče nazná, že špatný stav sousedova domu ovlivňuje vzhled celé památkově chráněné oblasti a bude se v této věci nějak dále angažovat.
Vyloučena není ani Vaše soukromoprávní obrana – tedy podání žaloby k soudu. V obecné rovině dle § 1012 občanského zákoníku platí, že:
„Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.“
Je rovněž vhodné poukázat na § 2903/2 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Při vážném ohrožení může ohrožený požadovat, aby soud uložil vhodné a přiměřené opatření k odvrácení hrozící újmy.“
Zahájení soudního řízení Vám doporučuji dobře zvážit, a to z důvodu jeho finanční, psychické a zejména časové náročnosti – je možné, že než by soud rozhodl, získá soused dávno povolení k odstranění svého domu a začne budovat dům nový. Pokud byste se rozhodli obrátit se v této věci na soud, doporučuji Vám využít služeb advokáta:
(a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon
- zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči
- zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník