Počet stránek ve webu: 47577

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Uvažujeme s partnerem (nejsme manželé) o koupi družstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu bytu. Stanovy nevylučují společné vlastnictví družstevního podílu, takže pokud zřejmě OK. Nicméně nevíme, jak ošetřit případ, kdy jeden z nás zemře. Jak zajistit, aby druhý mohl v bytě dožít.

    Věcné břemeno zřídit nelze, chceme, aby dr. podíl přešel na dědice, ale aby tam nechal druhého z nás dožít a teprve po smrti nás obou mohli dědici s družstevním podílem nakládat. Je nějaká cesta, jak to ošetřit? Děkuji.

     

    Odpověď:

    Bohužel žádná taková cesta není. Pokud chcete mít právo v bytě dožít, museli byste to do závěti uvést jako příkaz dědicům, aby druhého v bytě dožít nechali, nicméně je to spíše akademický výrok, protože pokud reálně nebude splněn, nebude jak ho vymáhat. Pokud nechcete pracovat nějak s dědickými podíly, např. že by se dědicům zkrátil na minimum, aby se přeživší partner stal majoritním vlastníkem, skutečně v případě družstevního bytu nelze uvažovat tak, že podíl bude zděděn dědici zemřelého až v okamžiku, kdy zemře druhý partner.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování