Ráda bych se zeptala na autorský zákon. Pokud bych chtěla vytvářet recenze na knihy, filmy, seriály apod. zaměřené na jedno téma a později recenze zveřejnit jako namluvený podcast nebo video, případně z nich mít finanční výnos - poruším tím autorský nebo jiný zákon? V jednotlivých recenzích bych představila autora/autory, překladatele, shrnula děj vlastními slovy, zhodnotila, dále případně rozebrala postavy nebo dílo porovnala s dalším zpracováním. Ráda bych také ke každé knize/filmu přidala zajímavosti (například pokud kniha zmíní nějaký hrad, dohledala bych si informace k hradu a opět je svými slovy přidala k recenzi). Zároveň bych ke každé epizodě poskytla seznam zdrojů a literatury, z kterých jsem vycházela. Je možné takový online obsah vytvářet bez porušení práv? A změnilo by se to nějak, pokud by můj obsah generoval nějakým způsobem zisk? Předem děkuji za odpověď!
Autorská práva, poplatky za televizi, rozhlas
Recenze na knihy, filmy, seriály jako internetový podcast - autorské právo
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Autorské právo, poplatky za TV a rozhlas
- Zobrazení: 131
Dle mého názoru se vytvářením Vámi zmiňovaných recenzí, resp. jejich uveřejněním, nedopustíte ničeho protiprávního – autorská práva autorů Vámi recenzovaných knih, filmů, seriálů apod. tím nemohou být porušena. Na výše uvedené nebude mít žádný vliv, pakliže pro Vás bude uveřejňování recenzí představovat zdroj zisku.
Je nutné si uvědomit, že k porušení autorských práv by mohlo dojít, pokud byste cizí autorská díla protiprávně užila. Výčet možností užití autorského díla je obsažen v § 12/4 autorského zákona a zahrnuje:
- právo na rozmnožování díla,
- právo na rozšiřování originálu nebo rozmnoženiny díla,
- právo na pronájem originálu nebo rozmnoženiny díla,
- právo na půjčování originálu nebo rozmnoženiny díla,
- právo na vystavování originálu nebo rozmnoženiny díla,
- právo na sdělování díla veřejnosti, a to zejména a/ právo na provozování díla živě nebo ze záznamu a právo na přenos provozování díla, b/ právo na vysílání díla rozhlasem či televizí, c/ právo na přenos rozhlasového či televizního vysílání díla, d/ právo na provozování rozhlasového či televizního vysílání díla.
Ze znění dotazu usuzuji, že žádný ze shora uvedených způsobů užití cizího autorského díla nemáte v úmyslu – v rámci recenzí totiž hodláte o cizích autorských dílech v podstatě pouze hovořit (tedy sdělovat informace o jejich obsahu, autorech, souvislostech apod.). Hovořit o cizím autorském díle (o jeho obsahu, autorech, souvislostech) autorský zákon samozřejmě nezakazuje.
Mírně nad rámec Vašeho dotazu doplňuji, že ve Vámi připravovaných recenzích budete moci cizí autorská díla i citovat (tedy například přečíst výňatek z knihy či pustit část filmu či seriálu). Podmínky pro oprávněnou citaci (v rámci recenze autorského díla) jsou zakotveny v § 31/1 písm. b) autorského zákona. Dle tohoto ustanovení platí, že:
„Do práva autorského nezasahuje ten, kdo
…
b) užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely kritiky nebo recenze vztahující se k takovému dílu … a takové užití bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem
…
vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.“
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)
Komentáře vytvořeny pomocí CComment