To, co jste se dočetla, je v zásadě pravda. Konkrétně dle § 2/6 autorského zákona platí, že:
„Dílem podle tohoto zákona není zejména … myšlenka, postup, princip, metoda …“
Předpokládám, že Vámi vytvářené návody na ruční práce lze považovat za postupy, které dle výše citovaného ustanovení nepožívají autorskoprávní ochrany (jelikož se ze zákona nepovažují za autorská díla).
I pokud by Vámi vytvářené návody nespadaly do kategorie postupů, nebylo by zdaleka jisté, že se o autorská díla jedná. Pojem „autorské dílo“ je totiž definován v § 2/1 autorského zákona následovně:
„Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké … které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam … Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené … písmem …“
Pouze za splnění všech výše uvedených podmínek se může jednat o autorské dílo požívající ochrany dle autorského zákona. Jedná-li se ve Vašem případě o běžné návody, domnívám se, že o autorská díla se nejedná.
Pouze pro doplnění dodávám, že práva autora, do jehož autorských práv bylo neoprávněně zasaženo nebo jehož právům hrozí neoprávněný zásah, jsou vyjmenována v § 40 autorského zákona.
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 121/2000 Sb. , o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)
Komentáře vytvořeny pomocí CComment