Počet stránek ve webu: 47606

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    mamka dostala od své maminky cca 100.000 Kč, které uložila na vkladní knížku a druhého vkladatele uvedla syna (mého bratra), který má problém s exekutory. Nějak zjistili, že je vkladní knížka a vzali z ní cca 50 000 Kč. Bratr má opět problémy a opět vybrali exekutoři peníze z knížky. Kolik můžou vzít, když je knížka na dva vkladatele. Domnívala jsem se že polovinu.
    Děkuji Fajmonová
    Odpověď:
    Zdravím Vás, je-li knížka na dva vkladatele, exekutoři by nikdy neměli brát vše, ale maximálně polovinu částky na knížce. Nicméně pokud by Vaše maminka prokázala, že všechny peníze na knížce patřili jí a chtěla by se bránit exekutor by jí měl tyto peníze vrátit. Jinak by maminka pomohla svému synovi uhradit jeho dluhy. Nicméně je otázkou jak dokázat, že zabavené peníze patřili pouze mamince. Zde by totiž bylo nutné patrně čestné prohlášení Vaší babičky, že Vaše maminka dostala od Vaší babičky celkem 100.000,- Kč, které uložila na knížku a které ji byly exekutorem opět zabaveny. Jako problém však vidím, to, že jste se nebránili již při prvním zabavení peněz z vkladní knížky. I proto možná byly peníze zabaveny znovu. Bránit se můžete tak, že podáte návrh na částečné zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), zde je tedy nutné argumentovat tím, že peníze z vkladní knížky byly zabaveny celkem dvakrát, a vzhledem k tomu, že na knížce bylo celkem 100.000,- Kč a jsou zde dva vkladatelé, tak exekutor poprvé v souladu se zákonem zabavil částku ve výši 50.000,- Kč, s tím, že 50.000,- Kč na knížce zůstalo. O něco později, napsat kdy však byly zabaveny další peníze, o kterých již exekutor mohl vědět, že nepatří povinnému ale druhému vkladateli, a to zvláště za předpokladu, že nedošlo k změně na knížce, ve smyslu přílivu finančních prostředků na knížku. Z výše uvedených důvodů tedy máte za to, že exekutor nepostupoval správně. Zde můžete uvést, že celá částka ve výši 100.000,- Kč od počátku nepatřila povinnému, ale jeho matce, která tuto částku dostala od své matky, což dokládá čestným prohlášením Vaší babičky. Babička by měla toto čestné prohlášení opatřit svým úředně ověřeným podpisem. S ohledem na výše uvedenou skutečnost, tedy navrhujete, aby exekutor rozhodl tak, že exekuce příkázáním k postižení jiných majetkových práv povinného, a to k přikázání finančních prostředků na vkladní knížce. se zastavuje a finanční prostředky ve výši. , - Kč se vrací matce povinného jakožto vlastníkovi exekutorem zabavených finančních prostředků. Osobně mám za to, že zpochybnění druhého zabavení penz z vkladní knížky má větší šanci na úspěch, ale přitěžuje Vám, to, že jste se nebránili již dříve.
    -----
    Dobrý den, moc moc děkuji, rodina se kvůli tomu trápí. Fajmonová
    -----
    Víte, babička loni (2015) zemřela, takže by bylo dokazování těžké. Disponovat s penězi mohla mamka i bratr. Dluhy vznikly jen tím, že nezaplatil např. 300, - i když na to finance dostal, prostě jakoby šlo všechno mimo něj, většina peněz jsou jen penále. Je to na dlouho. Ještě jednou děkuji.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování