Počet stránek ve webu: 47577

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    v manželství jsme si vzali několik půjček v řádech desetitisíců Kč. Po rozvodu a prodeji nemovitosti jsem bývalému manželovi poslala na účet polovinu utržených peněz, ze kterých každý z nás měl zaplatit úvěry vedené na jeho jméno. Netušila jsem, že manžel to neudělal. Tím, že jeho úvěry přetrvávaly a on je několik let neplatil (což jsem nevěděla), narostly všude velké částky. Nyní po mě chtějí exekutoři tyto peníze, protože manžel nepracuje, nikde oficiálně nebydlí, není mu co vzít. Já živím dvě děti, platím vše - pronájem, školné, kroužky, stravu apod. Manžel alimenty neplatí. Jeho majetní rodiče se od něj odvrátili, já své úspory již utratila za dotování běžného provozu rodiny, protože mi pouhý plat učitelky nestačí.
    Jedna exekuce již je ve stavu, kdy mi obstavili na účtě peníze určené na školné pro syna. Další peníze již nemám, pokud mi budou strhávat částky z platu, dostaneme se s dětmi do nouze, nezaplatíme nájem apod. Neměli bychom kam jít.
    Jsem již zoufalá. Jak se mohu bránit?
    Předem děkuji za odpověď.
    Odpověď:
    Zdravím Vás, ohledně obstavení účtu uvádím, že můžete, a to dle § 304b občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb.) požádat banku, u které je veden obstavený účet o výplatu nezabavitelné částky (dvojnásobku životního minima, cca 6.800,- Kč. Banka Vám tuto částku na základě žádosti vyplatí. Tento postup lze však využít pouze jedenkrát po celou dobu vedení exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného. O tom by Vás měl exekutor poučit. Asi bude nejlepší, když se se zaměstnavatelem dohodnete na vyplácení mzdy v hotovosti, nebo na jejím poukazování poštovní poukázkou. Na Vašem místě bych zkusila podat návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost povinného dle § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.). K návrhu je třeba doložit Vaše příjmy, výdaje, počet dětí a rovněž i exekuční příkaz (y). Popřípadě je možné podat i návrh na odklad exekuce dle § 54 exekučního řádu ve spojení s ust. § 266 občanského soudního řádu, a to za předpokladu, že se povinný bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro něho nebo pro členy jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem rozhodnutí vážně poškozen. K návrhu na odklad exekuce doložte tytéž listiny jako k návrhu na zastavení exekuce. Další možností by bylo, a to je již rada neprávní požádat o pomoc movité rodiče Vašeho bývalého manžela (jde přece i o jejich vnoučata). Doufám, že Vám tyto informace alespoň trochu pomohou v řešení Vaší obtížné životní situace.
    -----
    Dobrý den,
    velmi děkuji za rychlou odpověď a za rady, k té neprávní - bohužel, synovi pomohli již mnohokrát a nadále odmítají. Pokusím se tedy podat alespoň návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost povinného a na odklad exekuce - jaká je šance, že bude vyhověno, pokud já vydělávám? Přivydělávám si ještě překlady, abych vše utáhla. Bývalý manžel nemá snahu, zaměstnává se na černo, podstupuje stále nepřiměřená rizika, stále slibuje, hledá si lepší práci, pokud se zaměstná, vydrží tam pár týdnů, utíká se do nemoci. Přitom vím, že si platí nájem skoro 9.000. Na dotazy, co bude dělat a kdy začne platit, reaguje - já nic nemám, příští měsíc. S exekutory nekomunikuje, nechává to dojít tak daleko, až to padne na mě. Mám pocit, že se u něj rozvinula psychická porucha, je to naprosto jiný člověk, než byl před několika lety.
    Ještě prosím o odpověď, kam mám případné žádosti podat a jestli by mohlo hrát roli v můj prospěch, že se bude jednat o psychickou poruchu. Jednu dobu měl problémy s lehkými drogami, nevím, jestli to není důsledek. Mockrát děkuji.
    -----
    Dobrý den,
    je mi to jasné, podám návrhy co nejdříve a uvidím. Ostatní řešení by nepřinesla žádný užitek. Ještě jsem chtěla požádat o jednu radu, zda je to možné. Dnes jsem zjistila, že bývalému manželovi přišla poslední výzva k úhradě od exekutorského úřadu. Volala jsem tam, protože vím, o jaký úvěr se jedná, vznikl v manželství a já jsem jej v bance kdysi podepsala jako spolužadatel. Byla jsem ujištěna, že v tomto případu nejsem vedena jako dlužník a nic mi nehrozí. Je to možné? Nebo banka pouze zatím zkouší vymáhat od hlavního dlužníka a já přijdu na řadu později. Je skutečně možné, že to po mně nebudou chtít? Mám se zeptat přímo v bance nebo raději čekat? Předem děkuji.
    -----
    Dobrý den,
    přišlo by mi zvláštní, že by exekutor nevyužil možnosti vymáhat peníze po mně. Pokud požadovanou částku nezíská od něj, je jasné, že zkusí i tuto možnost. Pokud by byla situace, kdy budu také oficiálně bez majetku, kromě obstavení platu mi mohou přijít i zabavit majetek? Ne, že bychom něco příliš vlastnili, ale např. tv, lednici, tiskárnu, notebook nebo tablet dětí, .
    -----
    Dobrý den,
    moc jste mi pomohla, inspiruji se poskytnutými radami. Pokud by mě něco dalšího napadlo nebo se objevila nová skutečnost, jsem ráda, že se mám kam obrátit, děkuji.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování