Počet stránek ve webu: 47726

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 4.00 (1 hlas)
    Trvalý pobyt v domě který není v katastru nemovitostí (mobilní dům) ale má číslo popisné a evidenční - lze to?
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Mám vlastní pozemek, na kterém mám mobilní dům, k domu nám bylo přiděleno číslo popisné i evidenční. Chtěli jsme se přihlásit k trvalému pobytu a narazili jsme na problém, prý to nejde. Bylo nám sděleno paní, která sedí na úřadě, že musí být zapsáno v katastru, jenže mobilní dům se do katastru nezapisuje. I přesto, že mám všechny náležitosti, paní nás nechce přihlásit a to ani na úřadě města Plzně. Máme se přihlásit tam, kde jsme bydleli, ale potom nevím k čemu jsme se stěhovali a kupovali dům. Nechápu, buď paní evidentně nechce nebo někde děláme nebo máme chybu na naší straně? Děkuji za odpověď.

    Odpověď:

    Příliš nerozumím tomu, jak mohl Váš mobilní dům získat současně číslo popisné i číslo evidenční (jak v dotazu uvádíte). Každé z těchto čísel totiž bývá přidělováno samostatně, resp. jiné skupině staveb (jak to vyplývá z § 31 a násl. zákona o obcích). To je ale vedlejší.

    Pokud dotyčná referentka obecního úřadu tvrdí, že podmínkou pro zápis trvalého pobytu je evidování dané stavby v katastru nemovitostí, mýlí se. V této souvislosti je nutné vyjít z § 10/1 zákona o evidenci obyvatel, dle něhož platí, že:

    „… Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je podle zvláštního právního předpisu označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci …“

    Zákon o evidenci obyvatel (který upravuje zapisování adres trvalého pobytu) tedy žádnou podmínku v podobě zápisu stavby do katastru nemovitostí nezakotvuje. Postačí, je-li daná stavba označena číslem popisným, evidenčním, případně orientačním – což splňujete.

    Druhou podmínkou, která vyplývá ze shora citovaného ustanovení zákona o evidenci obyvatel je, aby byla daná stavba určena k bydlení, ubytování či individuální rekreaci (myšleno v příslušném rozhodnutí stavebního úřadu, kterým byla tato stavba schválena). Tato skutečnost z Vašeho dotazu nevyplývá.

    Doporučuji Vám navštívit obecní úřad ještě jednou a dotyčné referentce vysvětlit, že platná právní úprava neposkytuje jejímu názoru žádnou oporu (ideálně nechte dotyčnou referentku nahlédnout do § 10/1 zákona o evidenci obyvatel). Bude-li dotyčná referentka trvat na svém názoru, budete se moci obrátit na jejího vedoucího, případně k nadřízenému úřadu (krajský úřad).

    ______________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    • zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení)
    • zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel)
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování