Dcera vlastní půl roku rodinný dům, kde má trvalý pobyt jejich strýc, ona má trvalý pobyt jinde (strýc tam pobývá pouze někdy o víkendu, tudíž je malá spotřeba vody i elektřiny). Předtím cca 10 let vlastnily dům prarodiče. Elektřina i vodné byla vždy psaná na strýce. Také si to vždy platil sám. Nyní po nás z obecního úřadu chtějí, že musí být vyúčtování vodného psané na majitele, tudíž na dceru. Strýc měl s obcí nějaké spory ohledně zasílání obecních zpráv, že mu nechodí a naschvál nezaplatil v termínu fakturu za vodu (jednalo se o částku do 100 Kč). Předpokládám, že to je důvod, proč požadují, že musí být voda napsaná na dcery, když cca 10 let nikomu nevadilo že se fakturuje na strýce, který tam má trvalý pobyt a ne na majitele. Prosím Vás tedy o informací, zda je v nějakém zákoně, že musí být vyúčtování vodného psané na majitelku. Nesouhlasíme s přepsáním vyúčtování na dceru, tak jestli se můžeme nějak bránit. Pokud ano, tak Vás prosím o informaci, jak sepsat na obec, že nesouhlasíme s přepsáním a zasíláním faktur na dceru. Děkuji Vám, Nela
Musí být smlouva na odběr vody s obcí vždy na majitele nemovitosti nebo i jinou osobu?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Obce, orgány obce, občané
- Zobrazení: 32
Obecní úřad nemá obecně právo vynutit, aby vyúčtování vodného bylo psané na majitele nemovitosti, pokud není výslovně stanoveno v místní obecní vyhlášce nebo přímo ve smlouvě s dodavatelem vody. Český právní řád (např. občanský zákoník ani zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích) nenařizuje, že fakturace musí být na majitele nemovitosti.
Postup, jak postupovat:
-
Ověřte smluvní podmínky a právní základ:
- Nejprve si vyžádejte od obce písemné odůvodnění, na základě čeho požadují, aby vyúčtování bylo psané na dceru. Zeptejte se konkrétně na to, zda existuje místní vyhláška nebo jiný právní předpis, který by tento požadavek ukládal.
-
Zkontrolujte smlouvu o odběru vody:
- Pokud má strýc smlouvu s dodavatelem vody, není důvod tuto smlouvu rušit nebo měnit jen proto, že dům má nového majitele.
- Majitel (dcera) nemá povinnost smlouvu odebírání služeb uzavřít, pokud již existuje odběratel, který služby hradí.
-
Reakce na požadavek obce:
- Pokud obec nemůže doložit žádný právní předpis, na základě kterého by fakturace musela být vedena na majitele nemovitosti, není důvod na jejich požadavek přistupovat.
- Sepsání nesouhlasu:
- V dopise obci uveďte, že strýc má v domě trvalý pobyt a že smlouva na odběr vody byla vždy psaná na něj, což bylo obci doposud akceptováno.
- Zdůrazněte, že dle platné legislativy neexistuje povinnost, aby odběratelem byl majitel nemovitosti, pokud již existuje jiný uživatel, který služby hradí.
-
Další kroky:
-
- Pokud obec nepředloží žádné právní důvody, není potřeba měnit stávající stav.
- Pokud by obec trvala na svém a oháněla se vyhláškou, je možné se obrátit na právníka nebo Českou obchodní inspekci (ČOI) pro konzultaci
-
Shrnutí:
Obec nemůže jednostranně nařídit přepsání vyúčtování vodného na majitelku nemovitosti bez právního základu. Pokud smlouva na odběr vody existuje a je plněna, není důvod tuto situaci měnit. Doporučuji vést komunikaci písemně a zdvořile požadovat právní oporu jejich tvrzení.