Momentálně vypracovávám na VŠ kvalifikační práci a z osobních důvodů bych chtěl žádat o odložení jejího online zveřejnění, což ze zákona možné je, a to až na tři roky. Předpokládám ale, že když na žádost jednoduše uvedu "z osobních důvodů", tak mi uznána nebude, pravé důvody přitom rozebírat nechci. Jak takovou žádost odůvodnit, abych měl co největší šanci, že mi bude uznána? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Evžen.
Právo ve školství
Zdůvodnění žádosti o odolení online zveřejnění kvalifikační práce na VŠ
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 115
Zajisté máte na mysli § 47b/4 zákona o vysokých školách, dle něhož platí, že:
„Vysoká škola může odložit zveřejnění bakalářské, diplomové, disertační a rigorózní práce nebo jejich části, a to po dobu trvání překážky pro zveřejnění, nejdéle však na dobu 3 let. Informace o odložení zveřejnění musí být spolu s odůvodněním zveřejněna na stejném místě, kde jsou zveřejňovány bakalářské, diplomové, disertační a rigorózní práce …“
V poznámce pod čarou, která je v tomto ustanovení obsažena, je odkazováno na autorský zákon, zákon o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti a na ta ustanovení občanského zákoníku, která se zabývají obchodním tajemstvím a nekalou soutěží.
Jelikož čtvrtý odstavec byl do § 47b zákona o vysokých školách doplněn dodatečně, lze vzít na pomoc i důvodovou zprávu k příslušné novele (tedy k zákonu č. 137/2016 Sb.). V této důvodové zprávě se k § 47b/4 zákona o vysokých školách dočítáme, že:
„Současná povinnost zveřejňovat závěrečné práce se doplňuje o možnost odložit zveřejnění (nejvýše o tři roky) té části závěrečné práce, která podléhá ochraně podle jiných právních předpisů. Zejména se může jednat o případy, kdy část práce podléhá licenční smlouvě s vydavatelem periodika, jejímž předmětem je závazek autora nepublikovat příslušný příspěvek na jiném místě.“
Z výše uvedeného je zřejmé, že zákonodárce považuje za důvody pro odklad zveřejnění závěrečné práce především ty skutečnosti, které by znamenaly určitou újmu (buď v rovině práv duševního vlastnictví či jiných nehmotných statků) nebo by se jednalo o porušení jiné právní povinnosti (stanovené smluvně či zákonem).
Je otázkou, zda je - s ohledem na obsah Vámi psané závěrečné práce – možné vymyslet takové důvody, které by byly (v kontextu shora uvedeného) obhajitelné – tzn. zda můžete tvrdit, že zveřejněním Vaší závěrečné práce by například došlo k porušení obchodního tajemství, autorského práva nebo byste se například dopustil nekalé soutěže či vyzrazení utajovaných skutečností. Při vymýšlení těchto důvodů je nutné mít na paměti, že by bylo nanejvýš vhodné, abyste byl případně schopen existenci těchto důvodů i doložit.
Není samozřejmě vyloučeno, abyste svou žádost odůvodnil i jinak – například hrozícím zásahem do ochrany soukromí, do práva na ochranu rodinného života, ochranu jména a dobré pověsti apod. – bude opět záležet na tom, o čem Vaše závěrečná práce vlastně pojednává.
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 111/1998 Sb. , o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách)
- zákon č. 121/2000 Sb. , o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)
- zákon č. 412/2005 Sb. , o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti
- zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
- zákon č. 137/2016 Sb. , kterým se mění zákon č. 111/1998 Sb. , o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony