Počet stránek ve webu: 47607

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Požádali jsme syna, aby nám koupil byt, z důvodu přestěhování blíž k rodičům, kteří byli staří, nemocní a potřebovali pomoc. Za koupený byt, jsme zaplatili synovi z prodeje našeho bytu, do kterého jsme se nastěhovali a platili veškeré výlohy, včetně náklady do bytového fondu. Syn nás ale požádal, že si chce vzít hypotéku pro rekonstrukci domu po rodičích a aby zakoupený byt pro nás, byl zatím zapsán v katastru nemovitosti na jeho jméno, s tím že po rekonstrukci domu, byt přepíše na nás.

    Bohužel, syn tragicky zemřel a byt v dědickém řízení zdědil jeho syn. V uvedené, bytě bydlíme více než 10 let a podle obč. zákona č. 89/2012 Sb. § 109 a odst. 2 a § 1043, odst. 1. jsme splnili podmínku jeho"vydržen."Můžeme požadovat, aby na základě uvedeného obč. zákona č. 89/2012 Sb. nám uvedený byt patři, nebo se jedná jenom o vydržení věcného břemena?
    Děkuji, Emil

     

    Odpověď:

    O vydržení vlastnického práva se nejedná, neboť jelikož se jedná o nemovitost, která je zapsaná ve veřejném registru - katastru nemovitostí - vydržení vlastnického práva se zde vůbec neuplatní. Vydržení věcného břemene je v daném případě reálné a můžete jej požadovat.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování