Počet stránek ve webu: 47647

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Matce bylo doručeno předvolání k notáři ohledně dědického řízení po svém bratranci. Matka nyní žije v domově důchodců, je ležák, je dementní a není schopna vůbec cokoliv podepsat (od doporučené pošty až po smlouvy o nájmu atd.). Vůbec neudrží tužku, natož aby zvládla podpis nebo se zúčastnit nějakého oficiálního právního řízení.

    Kontaktovala jsem tedy notáře a zúčastnila jsem se namísto matky předběžného šetření ohledně dědictví. K tomu mám dotazy:
    1) Jak vyřešit tuto situaci ohledně zastupování mé matky, když není schopna podepsat ani plnou moc. Podotýkám, že matka je svéprávná, ale zcela nepohyblivá, ležící, dementní atd. Má uvedenu i ve zdravotní dokumentaci, neudrží ani tužku a podpis opravdu nezvládne.
    2) Mám nárok po dobu řízení u notáře od zaměstnavatele na volno, pokud ano, tak placené nebo neplacené?
    Notářka mi sdělila, že notáři ve věci dědictví jsou jmenováni soudem, tudíž řízení ohledně dědictví jsou postavena na úroveň jako kdybych byla soudem předvolána k soudnímu řízení. V zákoníku práce jsem našla tato ustanovení:
    §199 - jiné důležité překážky v práci
    § 200 Překážky v práci z důvodu obecného zájmu
    § 202 Výkon občanské povinnosti
    § 203 Jiné úkony v obecném zájmu
    Vztahují se některá ustanovení výše uvedených paragrafů k mé věci ohledně náhrady mzdy či poskytnutí volna ve věci notářského řízení? Velmi děkuji za odpověď.

     

    Odpověď:

    Věc nebude jednoduchá, neboť pokud je matka dementní, nemůže Vám plnou moc dát žádným způsobem. Jediné řešení by v daném případě bylo podat k soudu návrh na ustanovení opatrovníka při jednání za matku, ovšem v tomto případě, kdy jde o dědické řízení, bych doporučila rovnou podat návrh na omezení svéprávnosti, kde budete žádat, abyste byla opatrovníkem matky Vy. Sice se tím dědické řízení časově protáhne, nicméně pokud matka není schopna plnou moc udělit a vlastně ani nerozumí tomu, co činí, pak by taková plná moc od ní byla stejně neplatná a kdokoliv by mohl dědické řízení v budoucnu zpochybnit. Pokud jde o Vaši náhradu za účast u notáře, máte jako účastník řízení pouze právo na pracovní volno bez náhrady mzdy.


    ► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

    • Nárok na náhradu mzdy - zúčastnění se dědického řízení místo dementního rodiče
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování