Nevidím důvod, proč by měla celá záležitost "jednoznačně" skončit u soudu. Jde o to, že pokud je listina o vydědění platná, což uvádíte, že je, pak ji notář musí vzít za platnou a řídit se jí.
Ve vašem případě je ale asi problém, že vyděděný dědic nechce vydědění uznat a bude se domáhat neplatnosti vydědění. Pak musí notář stanovit lhůtu, většinou dvouměsíční, k podání žaloby o neplatnost vydědění, kterou musí podat vyděděná osoba. Soud bude následně projednávat, zda bylo vydědění učiněno po právu nebo zde důvody vydědění nebyly a podle výsledku soudního sporu posléze notář ukončí dědické řízení s dědici, jejichž okruh bude záviset na výsledku soudního sporu o neplatnost vydědění. Pokud jde o náklady řízení, tak soudní poplatek hradí žalobce a neměl by přesahovat částku 2000 a každá ze stran si dále hradí pouze svého advokáta. Pokud má babička 80 let, může si požádat o bezplatné přidělení advokáta, neboť předpokládám, že její jediný příjem je důchod a v takových případech soudy většinou žádosti o ustanovení advokáta vyhoví. Advokát je pak hrazen ze státních prostředků.
> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:
- Vydědění potomka gamblera - listina o vydědění sepsaná vlastní rukou
- Neshoda dědiců a nejistota platnosti listiny o vydědění psané vlastní rukou se všemi zákonnými náležitostmi - kdo platí soudní poplatky na určení platnosti závěti a listiny o vydědění?
- Určení platnosti závěti a listiny o vydědění soudem, soudně
- Bezdůvodné napadení listiny o vydědění notářem - musí věc skončit u soudu?