Počet stránek ve webu: 47726

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Po úmrtí rodičů v r. 2024 jsem se při řízení o pozůstalosti dozvěděl, že jsem byl "vyděděn". Závět byla sepsána v r. 12/2014, kde se vše odkazuje mému bratrovi (standartní důvod: „nezájem o rodiče“, zištně požaduje peníze atd.- což neodpovídá skutečnosti). Tomuto jejich rozhodnutí předcházelo v r. 2013-15 soudní řízení, které bylo nevyhnutelné,
    jelikož mne společně s mým bratrem nevybíravým způsobem připravili o všechny mé úspory a investice. Soudní proces jsem sice vyhrál, z celkového původního obnosu obdržel však pouze 1/3. Veškeré nemovitosti byly (rodinný dům+ garáž na jejichž stavbě jsem se podílel) ještě „pro jistotu“ postupně darovány mému bratrovi (poslední v r. 2022). Zůstaly pouze 2x konta s cca. 800.000 Kč, + os. auto, zbraně, vnitřní vybavení domu, starožitnosti.

    Dotazy:

    1. Mám nárok na povinný díl z 2x konta++. 

    2. Mám nárok na povinný díl z 2x darovaných nemovitostí (popřípadě můj syn, kterému bylo v době sepsání závěti 14 roků?).

    Pokud ano, jak mám postupovat?

    - na koho, jak a kde podat sám žalobu = postup? (soud v.r. 2013-15 + pozůstalost řešena u OS Příbram)

    - jaké jsou lhůty, podání, promlčení?

    - potřebuji nutně advokáta?

    Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Ivan. 

    Odpověď:

    Pokud bylo v dědickém řízení zjištěno, že jste byl skutečně vyděděn, nárok na povinný díl byste měl, nicméně byste musel namítnout, že vydědění není platné ani pravé a v rámci soudního řízení se domáhat určení, že zde důvody pro vydědění nebyly. Tak byste mohl dosáhnout povinného dílu.

    Pokud jde o lhůty, pak v rámci dědictví byste musel namítnout neplatnost závěti a notář by Vás následně odkázal na podání žaloby k soudu, přičemž stanovuje lhůtu pro podání žaloby 2 měsíce od doručení výzvy. Nemovitosti, které byly převedeny za života, se k Vám ani synovi již bohužel nemohou dostat, neboť se vychází z toho, že každý je oprávněn se svým majetkem naložit dle svého uvážení, a tedy i majetek převést např. jen jednomu potomkovi.

    Žalobu podáváte jako oprávněný dědic k soudu proti dědici, který dědictví získal, tedy proti bratrovi a místě příslušný je Okresní soud, v jehož obvodu je vedeno pozůstalostní řízení, tedy dle místa, kde zůstavitel před smrtí bydlel. Otázka dědických žalob je právně velmi složitá a rozhodně lze doporučit nasmlouvat si advokáta www.advokatikomora.cz , který má praxi v dědických věcech. 

    Pokud byste si chtěl detailněji problematiku nastudovat, zasílám odkaz na článek, který se sporům v řízení o dědictví věnuje:

    https://advokatnidenik.cz/2020/03/03/zaloba-opravneneho-dedice/ 

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování