Počet stránek ve webu: 47687

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Zemřela sestřenice bezdětná, která poskytla v bytě v osobním vlastnictví kamarádovi jednu místnost a on prohlásil u notáře, že je to druh. Jak musí dokázat, že to opravdu tomu tak je? Jestli by to nějakým způsobem prokázal, že je druh, tak jakou část by dědil jako druh vůči bratrancům a sestřenicím? Jak se vlastně byt dědí, když je tam 12 příbuzných? Odhadne se cena bytu a pak musí všichni do realitní kanceláře nabídnout nemovitost? Nebo se určuje jeden, který se o vše postará a RK zašle každému po prodeji finanční prostředky z prodeje? A ještě jeden dotaz: sestřenice vlastnila chatu v zahrádkářské kolonii na pronajatém pozemku v Praze. Jak se toto dědí? Jako členství? Jaká je hodnota členství, když pozemek není vlastní? Děkuji Beáta

    Odpověď:

    Pokud kdokoliv tvrdí, že je osobou spolužijící a tedy chce dědit a ostatní dědicové jej jako osobu spolužijící neodsouhlasí, musí se tato osoba obrátit na soud a v rámci soudního řízní se domáhat určení, že je osobou spolužijící. Notář pak musí přerušit dědické řízení a vyčkat rozhodnutí soudu, které je pro něj závazné. Osoba spolužijící by pak dědila buď společně s rodiči, sourozenci či dětmi sourozenců nebo i sama, čímž by pak vyloučila možnost dědění sestřenic a bratranců.

    Pokud je 12 dědiců, tak je varianta, že se buď domluví mezi sebou a jednoho pověří vyřizováním sami nebo pokud se nedomluví, notář nemovitost autoritativně rozdělí na 12 dílů a pokud se dědicové nebudou schopni domluvit, musel by za ně jejich spory řešit soud.

    Pokud je předmětem dědictví chata bez pozemku, pak se bude dědit pouze ona chata. Pokud byla chata ve vlastnictví zemřelé, není předmětem členství a bude se dědit tato chata, nikoliv členství v družstvu. Pokud by byla chata součástí družstevního vlastnictví, dědil by se podíl. Většinou družstva neumožňují dělení členského podílu, takže by musel zdědit jeden a ostatní z podílu vyplatit.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování