Počet stránek ve webu: 47655

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Dědicové chtějí vyplatit dědické podíly, žijící rodič nemá peníze - jak postupovat?
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Zemřel mi manžel, je mi 70 let, spolu vlastníme rodinný dům, každému náleží 1/2 domu.
    Z předchozího manželství má manžel 2 dospělé děti, žijí samostatně.
    Při dědickém řízení děti požadují co nejdříve vyplacení jejich podílu, odhad je 6 milionů Kč. Každému tedy musím vyplatit 1.000.000 Kč. 2.000.000 Kč nemám, ani mi banka v mém věku nepůjčí. Pozvala jsem děti domů, chtěla se dohodnout a navrhovala, zapsat zatím jejich podíl do katastru nemovitostí, jakmile seženu peníze, vyplatila bych je. S tím děti nesouhlasí, zdůvodňují opakovaně, že se po mojí smrti nechtějí dohadovat u dědictví s mými dcerami, nestýkají se, moje mladší dcera nejeví o mě zájem 30 let.
    Můj nevlastní vnuk mi nabídl, že prodá svoji nemovitost, kterou pronajímá, má však na ní hypotéku 7 mil., prodejem nemovitosti by ji splatil, vzal si novou na 2 miliony a vyplatil by děti manžela.
    Vnuk předpokládá, že by to zvládnul za rok či do roka a půl, je těžké to odhadnout, ovšem děti nechtějí čekat. Uvažovala jsem o Rentě z nemovitosti, vnuk mě upozornil, že společnost Finemo je v insolvenci, což by bylo asi velké riziko.
    Další dědické řízení je 16.1.25, kam mám přinést podklady, jak, kdy a způsob vyplacení dětí, jinak prý nezbývá možnost než dům prodat nebo by vše šlo k soudu, to bych nechtěla. Syn mi doma řekl, že když dům budou chtít prodat, nic s tím neudělám.
    Dům nechci opustit, stavěl ho děda manžela, zůstaly mi tu vzpomínky, byli jsme tu oba šťastni.
    S dětmi jsem vycházela v pohodě, nyní mě zklamaly. Nejsou na tom finančně špatně, syn má funkci obchodního ředitele v rádiu, svobodná 43 letá dcera mu dělá asistentku, jsem zoufalá.
    Nevím jak celou situaci vyřešit, nejraději bych odešla za manželem.
    Prosím, pokud je naděje na řešení, abych o dům nepřišla a mohla v něm dožít,
    budu vaší poradně velmi vděčná.
    ---------------------------------
    Doplňující dotaz:
    Děkuji mockrát za odpověď, stále přemýšlím, prosím ještě o doplňující odpověď.
    Pokud budou podíly dětí zapsány do katastru nemovitostí a dojde k soudnímu řízení, bude stále účet v bance manžela zablokován?
    V depozitu je uložený telefon manžela, hodinky, může cennosti notář vydat?
    Vlastníme os. automobil, děti ho nechtějí, já neřídím, s prodejem zřejmě musíme čekat až do ukončení celého procesu. Ještě prosím, poslední otázku.
    Mohu nyní darovat nebo odkázat moji polovinu domu nevl. vnukovi?
    Jsem mu a jeho rodině moc zavázána, přestože nikdy mi nic nevyčítali, naopak pomáhali mě i manželovi, vlastně cizímu člověkovi.
    Byli jsme s dědečkem nevl. vnuka manželé, zemřel před 26lety a přál si, aby byt, který nám darovala maminka nevl. vnuka zdědil jednou vnuk.
    Po dohodě s ní, když bývalá manželka mého manžela odešla za jiným mužem,
    nechala mu děti a požadovala vyplacení z domu, mu nikdo z rodiny nepomohl. Prodala jsem byt, tím mu pomohla vyplatit bývalou manželku, aby mohl zůstat v jeho domě, manžel mi daroval 1/2 domu darovací smlouvou.
    Každodenním stresem, vzpomínkami na manžela a myšlenkami, co bude, mám obavy ze zdravotních následků, proto bych chtěla mít alespoň v tomto vnitřní klid.

    Odpověď:

    Vaše situace je bohužel velmi obtížně řešitelná. Pokud nemáte na vyplacení dědiců finanční prostředky, nezbude, než nechat věc autoritativně rozhodnout notáře, který nemovitost rozdělí dle dědických podílů. V katastru nemovitostí by pak byly podíly dědiců zapsány a pokud by se dědicové domáhali vyplacení, museli by k soudu podat žalobu o vypořádání podílového spoluvlastnictví. Soud by pak mohl nařídit i veřejnou dražbu, ovšem soudním řízením byste získala čas, a to minimálně potřebný rok a půl, neboť než by byla vypracována žaloba a než by soud rozhodl, možná byste měla již nabízenou pomoc od vnuka. Ve Vaší situaci asi zbývá jediné - situaci protahovat, tj napsat dům na podíly dědiců a následně se s nimi soudit, v mezidobí si zajistit díky vnukovi finanční prostředky na vyplacení.

    ___

    K doplňujícímu dotazu uvádím, že jakmile bude ukončeno dědické řízení, bude vše odblokováno, věci z depozitu vydány osobě, která je má zdědit dle usnesení o dědictví.  Pokud jde o darování poloviny domu, tak pokud by byl dům v podílovém spoluvlastnictví, tak můžete svou polovinu bez ohledu na dědické řízení komukoliv darovat. Pokud by se jednalo o společné jmění manželů, pak bohužel do ukončení dědického řízení darovat svůj podíl nemůžete. Závětí můžete svůj podíl odkázat kdykoliv, jak v průběhu dědického řízení, tak po jeho ukončení. 

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování