Počet stránek ve webu: 47668

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Mám postiženého 20-ti letého bratra, máme už jen tatínka, který je jeho opatrovník. Je možné, aby táta v poslední vůli uvedl, že veškerý jeho majetek v případě smrti, má být přepsán na mě? Není to tak, že bych bratra chtěla vydědit, ale táta má hodně pozemků a v případě jeho úmrtí by byly přepsány na bratra a nebylo by možné s nimi jakkoliv manipulovat.  Děkuji za odpověď.

    Odpověď:

    Vaše situace je pochopitelná a právní řešení je možné, přestože české právo chrání tzv. povinný díl nepominutelných dědiců, mezi které váš bratr spadá. Níže uvádím možnosti, jak by bylo možné majetkové otázky vyřešit:


    1. Nepominutelní dědicové a povinný díl

    Podle občanského zákoníku (§ 1643 a násl.) mají nepominutelní dědicové nárok na svůj povinný díl. Ve vašem případě:

    • Pokud je bratr nezletilý, jeho povinný díl činí 3/4 zákonného dědického podílu.
    • Pokud je bratr zletilý (což je), jeho povinný díl činí 1/4 zákonného dědického podílu.

    Váš otec tedy nemůže bratra zcela vyloučit z dědictví, pokud nedojde k vydědění (což není vaším záměrem).


    2. Možnost závěti a odkázání majetku vám

    Váš otec může sepsat závěť, ve které odkáže většinu svého majetku vám, ale musí zároveň zajistit, aby bratr obdržel svůj povinný díl. Povinný díl však může být poskytnut v penězích, nikoliv nutně v podobě pozemků. Tím by se zabránilo tomu, aby pozemky připadly bratrovi, který by s nimi nemohl nakládat.

    Praktický postup:

    1. Závěť s určením podílů: Váš otec by v závěti mohl uvést, že vám odkazuje veškeré pozemky a bratrovi určuje jeho povinný díl ve formě peněz nebo jiného majetku.
    2. Ocenění majetku: Pro určení povinného dílu je vhodné nechat ocenit celý majetek vašeho otce, aby bylo jasné, kolik bude bratrovi náležet.

    3. Smlouva o zřeknutí se dědictví

    Váš bratr (případně jeho opatrovník, tj. váš otec) může uzavřít s vaším otcem smlouvu o zřeknutí se dědictví (§ 1484 občanského zákoníku). Tímto způsobem by bratr mohl zcela nebo částečně vzdát svého dědického práva. Tato smlouva by však musela být schválena soudem, pokud by bratr nebyl plně svéprávný.


    4. Zřízení svěřenského fondu

    Další možností je převést pozemky do svěřenského fondu, který by mohl být spravován vámi. Tento fond by zajistil, že majetek zůstane pod vaší kontrolou, přičemž by bylo možné zohlednit i potřeby bratra.

    Jak to funguje?

    • Svěřenský fond je právní nástroj, kam váš otec může vložit svůj majetek ještě za svého života.
    • Vy byste byla správcem fondu, což vám umožní rozhodovat o nakládání s pozemky.
    • Tento postup vyžaduje odbornou přípravu (notáře a právníka).

    5. Darování za života

    Pokud to váš otec považuje za vhodné, může vám pozemky darovat již za svého života. V takovém případě by se mohlo jednat o tzv. započtení na dědický podíl (§ 1660 občanského zákoníku). Bratrovi by zůstalo právo na povinný díl, ale hodnota darovaných pozemků by se započítala do dědictví.


    Doporučený postup

    1. Konzultace s právníkem nebo notářem: Doporučuji s otcem navštívit právníka nebo notáře, který pomůže sepsat závěť, případně zajistit smlouvu o zřeknutí se dědictví nebo jiné právní nástroje.
    2. Vyjasnění povinného dílu: Ujistěte se, že bratrův povinný díl bude v závěti správně zohledněn, aby nedošlo k následným sporům.
    3. Zvážení darování: Pokud je otec ochoten jednat již nyní, darování za života může být nejjednodušší řešení.

    Tímto postupem by bylo možné zajistit, že budete mít kontrolu nad pozemky, aniž by byl bratr jakýmkoliv způsobem znevýhodněn.

    V případě zájmu Vám jako advokát mohu nabídnout své právní služby.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování