Počet stránek ve webu: 47687

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Koupě bytu s garáží - jak zapsat majitel garáže do katastru nemovitostí (dům SVJ)?
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    V r. 2007 jsem koupila byt spolu se dvěma garážemi, které jsou v kupní smlouvě vedeny jako podíl na společných částech domu. Chtěla bych prodat byt s jednou garáží a druhou si nechat pro své potřeby. Je nějaký způsob jak zapsat jednu garáž do katastru, aby byla k mé dispozici.

    Odpověď:

    Dle § 1159 občanského zákoníku platí, že bytová jednotka zahrnuje a/ byt jako prostorově oddělenou část domu a b/ podíl na společných částech nemovité věci vzájemně spojené a neoddělitelné. V zásadě tedy není možné oddělit od bytové jednotky podíl (či jeho část) na společných částech bytového domu – došlo by tím k rozdělení toho, co zákon označuje za neoddělitelné.

    Je důležité, zda jsou předmětné garáže skutečně podíly na společných částech bytového domu, anebo se jedná o společné části bytového domu, které jsou vyhrazeny k Vašemu výlučnému užívání. Tuto informaci byste měla získat náhledem do prohlášení vlastníka (§ 1166 občanského zákoníku) – tedy základního dokumentu, jehož prostřednictvím byl bytový dům rozdělen na bytové jednotky.

    Vyjde-li najevo, že garáže jsou společnými částmi bytového domu, přičemž příslušná garáž (garáže) je vždy vyhrazena k výlučnému užívání vlastníkovi konkrétního bytu, dalo by se uvažovat o tom, že prohlášení vlastníka by mohlo být změněno, a to tak, že jedna z těchto garáží by se stala samostatnou nebytovou jednotkou, kterou byste získala do svého vlastnictví.

    Změny prohlášení vlastníka lze docílit způsobem dle § 1169 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:

    „Vlastníci jednotek mohou prohlášení změnit. Ke změně prohlášení se vyžaduje písemný souhlas vlastníka jednotky, jehož práv a povinností se změna dotkne ... Pro účinnost změny prohlášení se vyžaduje souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek, ledaže se změna dotýká práv a povinností všech vlastníků jednotek.

    Ke změně prohlášení postačí souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek, týká-li se změna

    a) společných částí, při které se nemění velikost podílu na společných částech, nejde-li o části ve výlučném užívání vlastníka jednotky“

    V první řadě Vám proto doporučuji ověřit, jaký právní charakter předmětné garáže mají. Vyjde-li najevo, že cíle je možné dosáhnout změnou prohlášení vlastníka, doporučuji Vám obrátit se na shromáždění vlastníků bytových jednotek (SVJ), které může o této změně hlasovat.

    ______________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    • zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování