Počet stránek ve webu: 47647

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Bydlím v bytovém domě v Praze na Žižkově. Zhruba 09/2011 se městská část, která vlastní zhruba polovinu bytů, rozhodla, že byty zrekonstruuje a bude pronajímat a i se tak stalo. S touto skutečností bych problém neměl. Bohužel asi tři byty mají ještě historické dispozice, že mají ZÁCHOD přes chodbu - tedy nikoliv uvnitř bytu.

    Ale jsou přístupné na chodbě, před vchodem do ostatních bytů (jde patrně o původně třípokojové byty rozdělené na dva byty). Združení SVJ mylně doufalo, že město najde nějaké vhodné řešení a byty případně spojí. Problémů je několik - záchody nemají kliky, jsou pouze zamykací, nájemníci se na záchodech mnohdy nezavírají, občas nahlas kálejí a někdy je i na chodbě zápach. Někteří nájemnící prakticky částečně "bydlí na chodbě". Rád bych se tedy zeptal na radu, zda existují nějaké kroky, které může člověk učinit, které by donutily město buď byty sloučit, nebo tyto malé byty se záchodem přes chodbu nepronajímat. Byty jsou bohužel patrně zkolaudovány skutečně jako byty, ale dle mého názoru nesplňují podmínky pro trvalé bydlení. Napadlo mě:
    1) vyžádání stanoviska hygienické stanice
    2) stížnost na stavební úřad
    Předem děkuji za jakékoliv informace a rady, Ivan.

     

    Odpověď:

    Ve Vámi popsaném případě je v první řadě nutné ověřit, zda jsou předmětné byty skutečně zkolaudovány jako byty (tedy prostory určené k uspokojování bytových potřeb). Tuto informaci získáte nejsnáze dotazem u místně příslušného stavebního úřadu.
    Je pravdou, že dle § 10/6 vyhlášky o technických požadavcích na stavby musí mít každý byt alespoň jednu záchodovou mísu a jednu koupelnu. Záchod nesmí být přístupný přímo z pobytové místnosti, nebo z obytné místnosti, jde-li o jediný záchod v bytě. V tomto ohledu však hraje podstatnou roli časové hledisko, tzn. že je nutné vyřešit otázku, zda tato právní úprava platila již v době, kdy byly předmětné byty kolaudovány.
    Vyjde-li najevo, že předmětné prostory byly skutečně zkolaudovány jako byty, je z právního hlediska vše v pořádku. V této souvislosti by bylo možné se nanejvýš obrátit na nadřízený stavební úřad (krajský úřad) s podnětem k prošetření správnosti kolaudace těchto prostor jako bytů.
    Město, resp. městská část, které je vlastníkem předmětných bytů, nemůže být ze strany nájemců či ostatních obyvatel bytového domu nikterak nuceno ke stavební úpravě těchto bytů (byly-li správně zkolaudovány jako byty) či k jejich nepronajímání. Město, resp. městská část, je svrchovaně oprávněno rozhodovat o tom, jakým způsobem bude svůj majetek využívat.
    Krajskou hygienickou stanici můžete sice v této souvislosti rovněž kontaktovat, domnívám se nicméně, že Vám v dané situaci příliš nepomůže. Dispoziční uspořádání předmětných bytů totiž spadá do pravomocí stavebního úřadu.
    Nájemci městských bytů se mohou v této souvislosti po městě (jako pronajímateli) domáhat toho, aby jim zajistilo nerušené užívání bytů (jak to vyplývá z § 2205 písm. c) občanského zákoníku).
    Jelikož se Vámi popsaný problém týká většího množství obyvatel předmětného bytového domu, přichází v úvahu kontaktování městské části s požadavkem na projednání v příslušném orgánu městské části.
    _____________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    vyhláška č. 268/2009 Sb. , o technických požadavcích na stavby
    zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování