Počet stránek ve webu: 47687

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Prosím o náhled na nájemní smlouvu a to jeden její konkrétní bod. Mám pocit, že v něčem omezuje mé svobody. Nejvíce okaté je propadnutí kauce 9.000 Kč v případě výpovědi smlouvy během 1. roku pronájmu.


    Byt se mi líbí, vyhovuje vše splňuje a má dobrou cenu nájmu. nerad bych přišel o možnost zde bydlet. Jak to mám podat majitelům a makléři, aby z toho nechtěli vycouvat? Někde jsem dokonce četl, že je jedno, že je toto uvedené ve smlouvě, že od roku 1.1.2014 je toto nezákonné a tudíž neplatné i když je to podepsané ve smlouvě, tzn. že pronajímatel nemůže zabavit kauci nájmu (jistotu) jen proto, že se nájemník rozhodne ukončit nájemní smlouvu předčasně (tzn. že jde o nezákonnou klauzuli, která je tím pádem od počátku neplatná, i kdyby byla podepsána - není zde "smluvní volnost").
    Doporučili byste mi podepsat s tím, že když se vyskytne situace, že budu muset smlouvu vypovědět, tak právo je na mé straně a kauce mi nemůže propadnout? Nebo trvat na úpravu smlouvy?
    V plánu mám tam bydlet i více než rok, ale v životě jeden nikdy neví jaká situace se naskytne např. za půl roku.
    Mockrát děkuji za odpověď. Dalibor


    Odpověď:

    Dobrý den,
    zákonné ustanovení upravující institut jistoty (kauce) - § 2254 zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, je ustanovení kogentní, což znamená, že se od něj nelze odchýlit dohodou smluvních stran. Tedy je to přesně, jak píšete. Jistota slouží jako zajištění finančních závazků nájemce či k náhradě způsobené škody – slouží tak např. k započtení na dlužné nájemné, zálohy za služby či způsobenou škodu nájemníkem, nikoliv však jako sankce za předčasné ukončení smlouvy. Můžete tedy pronajímateli sdělit, že takové ustanovení je neplatné, i když jej podepíšete, proto není důvod ve smlouvě takové ustanovení mít.

    Citované zákonné ustanovení:

    • § 2254
      Jistota
      (1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nesmí být jistota vyšší než trojnásobek měsíčního nájemného.
      (2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování