2013-2019 mám v pronájmu byt; pronajímatelkou je vzdálená známá, fyzická osoba. Celková cena nájmu je dle smlouvy rozdělena na samotný nájem a sumu 2000 Kč určenou na poplatky a energie (energie NEjsou přepsané na mne, nájemce). Nedoplatky energií jsou tak předmětem ročního vyúčtování na počátku následujícího roku, které předloží pronajímatel.
Taková také byla praxe po několik posledních let a vše fungovalo k oboustranné spokojenosti. 04/2019, mi však majitelka bytu přinesla vyúčtování za 2018, kde jsou opět nedoplatky na energiích v doložené a mnou předpokládané výši, nicméně nejen to: Majitelka nedávno (jejími slovy) zjistila, že platí krom faktur za energie i SIPO - tedy platby za správu domu, do fondu oprav a za vodu, jež prý v minulých letech opomíjela dát do vyúčtování - a celkem jí i věřím, že přes svou roztržitost a asi finanční bezpečí o tom nevěděla. Já nicméně také ne a vyúčtování jsem měl vždy za úplná a uzavírající uplynulý rok.
S tímto předpokladem jsem byl v nájmu i v roce 2018, nicméně nyní (po tomto jejím zjištění) po mne majitelka chce uhradit ještě dalších 12 x 2000 Kč právě na pokrytí těchto jí objevených poplatků, se kterými jsem však já vůbec nepočítal a jsou mimochodem i mimo můj rozpočet.
Ona tvrdí, že nájemní smlouva jejich platbu mnou předpokládá, a proto bych měl vše zaplatit. Já zase tvrdím, že to považuji za jistou retroaktivitu a významnou odchylku od předchozí praxe a očekávaných výdajů, které s pronájmem mám (bez ohledu na to, že jsou nyní mimo možnosti ého rozpočtu). Očekával bych, že mne o takovém jejím zjištění včas informuje a o, pro mne, faktické změně podmínek nájmu včas informuje a ne, že mne teď, v dubnu 2019 postaví před "hotovou věc" a bude chtít uhradit za 2018 sumy, se kterými nikdo ze stran nepočítal. Nebráním se vůbec jejich hrazení do budoucna, ale po nějaké diskuzi a domluvě, včetně mého rozhodnutí, zda v bytě budu chtít zůstat.
Jelikož domluva není zatím možná, jaké řešení situace by bylo po právu dle OZ a dosavadní praxe? Děkuji, Hanuš